Janubiy Karolina shtatining Oliy sudi 2023-yilda advokat Aleksandr Merdoni xotini va o‘g‘lini o‘ldirishda ayblab chiqarilgan hukmni bekor qildi. Sud 2021-yil iyun oyidagi qotilliklar bo‘yicha yangi sud muhokamasini o‘tkazishni buyurdi.
Merdo hozirda Maggie va Pol Merdoni o‘ldirgani uchun ikki umrbod qamoq jazosini o‘tamoqda. Shuningdek, u shtat va federal moliyaviy jinoyatlar uchun qo‘shimcha 27 va 40 yillik qamoq jazolariga hukm qilingan.
Bir vaqtlar nufuzli advokat bo‘lgan 56 yoshli Merdo va uning huquqiy muammolari butun dunyo e’tiborini tortdi va hujjatli filmlar, podkastlar va kitob shartnomalariga ilhom berdi. Sud jarayoni ham televidenie orqali namoyish etildi.
5-0 ovoz bilan qabul qilingan qarorda, Janubiy Karolina Oliy sudi Merdoga yangi sud muhokamasi kerakligini aytdi, chunki mahalliy okrug kotibi hakamlar hay’atini unga qarshi nohaq ravishda tarafkashlikka undagan.
Sudyalar shunday deb yozdilar: “Davlat ham, Merdoning himoyasi ham o‘z ishlarini mohirona taqdim etdi. Biroq, ularning sa’y-harakatlari behuda ketdi, chunki Kolleton okrugi kotibi Rebekka Xill adolat tarozisiga o‘z qo‘lini qo‘yib, Merdoni xolis hakamlar hay’ati tomonidan adolatli sudlovdan mahrum qildi.”
Janubiy Karolina Bosh prokurori Alan Uilson bayonotida uning idorasi “Aleksandr Merdoni Maggie va Polning o‘ldirilishida ayblash uchun imkon qadar tezroq yangi sud muhokamasini o‘tkazishga intilishini” aytdi.
Merdoning advokatlari AQSh ommaviy axborot vositalariga ularning mijozining “birinchi kundan boshlab xotini va o‘g‘lini o‘ldirmaganligini aytganini” bildirdi.
O‘tgan dekabr oyida Xill mansab vakolatini suiiste’mol qilish, adolatga to‘sqinlik qilish va yolg‘on guvohlik berish ayblovlari bo‘yicha aybini tan oldi. U kotib sifatida davlat mablag‘larini noto‘g‘ri ishlatgan va muhrlangan sud ma’lumotlarini jurnalist bilan baham ko‘rgan, boshqa da’volar qatorida.
Chorshanba kungi qarorda Xillning sud jarayonida hakamlar hay’ati a’zolariga aytgan bir qator izohlari keltirilgan. Bir hakam o‘z bayonnomasida Xillning hakamlarga “Merdoni diqqat bilan kuzating” degan izohlarini aytgan, bu uning Merdoni aybdor deb topish qaroriga ta’sir qilgan.
Hakamlar hay’ati Merdoni xotini va o‘g‘lini o‘ldirishda aybdor deb topdi - ular oilaning it qafaslari yonida yaqin masofadan otib o‘ldirilgan edi. Merdo umrbod qamoq jazosiga hukm qilindi.
Merdoning advokatlari hukmni bekor qilish uchun Xill hakamlar hay’atiga uning ko‘rsatmalariga ishonmaslikni va hukmni tezlashtirishni aytganini da’vo qilgan edi. Sudyalar qarorida Xill himoya tomonidan taqdim etilgan dalillarga “aldanmaslik”ni aytgan hakamlar ko‘rsatmalarini keltiradi.
Merdoning sud jarayonidan bir necha oy o‘tgach, Xill sud jarayoni haqida “Behind the Doors of Justice: The Murdaugh Murders” nomli kitob nashr etdi. Sudyalar kitobni eslatib, “Ma’lum bo‘lishicha, Xill adolat eshiklari ortida juda band bo‘lgan, u himoya qilish va qo‘llab-quvvatlashga qasamyod qilgan adolat tizimining yaxlitligini buzgan” deb yozdilar.
Sudyalar Xill hakamlar da’vo qilgan ko‘pchilik izohlarni rad etganini, ammo Merdoning ko‘rsatma bergan kuni ba’zi hakamlar eshitadigan joyda sud ijrochisiga u bilan gaplashganini va hakamlarga bu “katta kun” ekanligini aytganini tan olganini ta’kidladilar.
Merdoni qotillik bo‘yicha sud jarayonida hakamlar hay’ati u yillar davomida og‘riq qoldiruvchi vositalarga qaramlik va hashamatli hayot tarzini moliyalashtirish uchun advokat hamkorlari va mijozlaridan o‘g‘irlaganligi haqidagi ayblovlarni eshitdi. Ular Merdo moliyaviy korruptsiyani yashirish uchun xotini va o‘g‘lini o‘ldirgan deb da’vo qilishdi. Merdo bu ishda aybini tan olmagan edi.
Keyingi yili Merdo federal moliyaviy jinoyatlar bo‘yicha alohida sud jarayonida 40 yillik qamoq jazosiga hukm qilindi. Oliy sud Merdoning moliyaviy jinoyatlar ishini ko‘rib chiqmadi, ammo bu ishdan olingan dalillarning ko‘pchiligi uning qotillik sud jarayoniga kiritilishiga yo‘l qo‘yilgani “adolatsiz tarafkashlik xavfini keltirib chiqarganini” aytdi.
Yangi sud muhokamasi sanasi hali belgilanmagan, ammo huquqshunos mutaxassislarning ta’kidlashicha, bunday yuqori darajadagi ishda hakamlar hay’atini tanlash qiyin bo‘lishi mumkin. Nyu-York huquq maktabi professori Anna Kominskiy: “Sud zalidan tashqarida ko‘rgan yoki eshitgan narsalarini qoldira oladigan adolatli va xolis hakamlarni topish qiyin bo‘ladi. Bu ish haqida hech narsa bilmaydigan hakam kamdan-kam uchraydi, aksincha ular yangi sud jarayonida faqat o‘z oldidagi dalillarga asoslanib tahlil qila oladigan hakamlarni qidiradilar”, dedi.

Верховный суд Южной Каролины отменил обвинительный приговор 2023 года в отношении адвоката Алекса Мердо, осужденного за убийство своей жены и сына. Суд постановил провести новое судебное разбирательство по делу об убийствах в июне 2021 года.
Мердо в настоящее время отбывает два пожизненных срока за убийство Мэгги и Пола Мердо. Он также отбывает дополнительные 27- и 40-летние сроки за государственные и федеральные финансовые преступления.
Некогда влиятельный адвокат, 56-летний Мердо и его юридические проблемы привлекли внимание мировой аудитории и вдохновили на создание документальных фильмов, подкастов и книжных сделок. Сам судебный процесс также транслировался по телевидению.
В решении, принятом единогласно (5-0), Верховный суд Южной Каролины заявил, что Мердо заслуживает нового судебного разбирательства, поскольку местный секретарь округа несправедливо предвзято относилась к присяжным против него.
Судьи написали: «И государство, и защита Мердо умело представили свои дела присяжным, в то время как суд первой инстанции умело руководил этим сложным и громким делом. Однако их усилия были напрасны, потому что секретарь суда округа Коллетон Ребекка Хилл положила свои пальцы на чашу весов правосудия, тем самым лишив Мердо права на справедливое судебное разбирательство беспристрастными присяжными».
В заявлении генеральный прокурор Южной Каролины Алан Уилсон сообщил, что его офис «будет агрессивно добиваться повторного судебного разбирательства по делу Алекса Мердо за убийство Мэгги и Пола как можно скорее».
Адвокаты Мердо заявили американским СМИ, что их клиент «с первого дня говорил, что не убивал свою жену и сына».
В декабре прошлого года Хилл признала себя виновной в должностных проступках, воспрепятствовании правосудию и даче ложных показаний по обвинениям в нецелевом использовании государственных средств в качестве секретаря и передаче запечатанной судебной информации журналисту, среди прочих обвинений.
В решении от среды приводятся несколько комментариев, которые Хилл якобы сделала присяжным во время судебного разбирательства. Один присяжный написал в affidavit, что Хилл делала замечания, призывая присяжных «внимательно следить за Мердо», что, по ее словам, повлияло на ее решение признать Мердо виновным, поскольку она думала, что секретарь намекает на это.
Присяжные признали Мердо виновным в убийстве его жены и сына, которые были застрелены с близкого расстояния возле собачьих вольеров семьи, после шестинедельного судебного разбирательства. Мердо был приговорен к пожизненному заключению.
В своей попытке отменить приговор адвокаты Мердо утверждали, что Хилл вмешивалась в работу присяжных, говоря им не доверять его показаниям и ускорить вынесение вердикта. В решении судьи приводят показания присяжных, которые утверждают, что Хилл говорила им «не поддаваться на уловки» в отношении доказательств, представленных защитой. Присяжные также сказали, что Хилл сказала им, когда они начали совещаться: «Это не должно занять у нас много времени».
Через несколько месяцев после суда над Мердо Хилл опубликовала книгу о судебном процессе под названием «За дверями правосудия: Убийства Мердо». В своем решении судьи упомянули книгу, написав: «Как следует из названия ее книги, Хилл была довольно занята за дверями правосудия, подрывая целостность системы правосудия, которую она поклялась защищать и поддерживать». Книга была изъята из публикации из-за плагиата.
Судьи заявили, что Хилл отрицала большинство комментариев, которые, по утверждению присяжных, она делала, хотя она признала, что в день дачи показаний Мердо, «в пределах слышимости некоторых присяжных», она говорила с судебным приставом о его решении дать показания и сказала присяжным, что это «большой день».
Во время суда по делу об убийстве Мердо присяжные заслушали обвинения в том, что в течение многих лет он воровал у своих партнеров по юридической фирме и клиентов, чтобы финансировать свою зависимость от обезболивающих и экстравагантный образ жизни. Они утверждали, что он убил свою жену и сына, чтобы скрыть многолетнюю финансовую коррупцию. Мердо не признал себя виновным по этому делу.
В следующем году Мердо был приговорен к 40 годам тюремного заключения на отдельном судебном процессе по федеральным финансовым преступлениям. Верховный суд не рассматривал дело о финансовых преступлениях Мердо, но заявил, что слишком много доказательств из этого дела было допущено в его процесс по делу об убийстве, что «создает значительную опасность несправедливого предубеждения».
Дата нового судебного разбирательства еще не назначена, но эксперты-юристы говорят, что отбор присяжных в таком громком деле может стать серьезной проблемой. Профессор Школы права Нью-Йорка Анна Комински сказала: «Найти справедливых и беспристрастных присяжных, которые могут оставить все, что они могли видеть или слышать за пределами зала суда, будет трудно. Редкий присяжный ничего не знает о деле; скорее, они будут искать присяжных, которые могут ограничить свой анализ только теми доказательствами, которые представлены перед ними во время нового судебного разбирательства».