Yevropa Ittifoqi vositachiligida olib borilgan Kosovo va Serbiya o'rtasidagi muloqotning navbatdagi bosqichi yakunlandi. Muzokaralar ikki tomon o'rtasidagi munosabatlarni normallashtirish va uzoq yillik kelishmovchiliklarni bartaraf etishga qaratilgan edi.
Kosovo hukumati va Serbiya hukumatining yuqori martabali vakillari ishtirok etgan uchrashuvda, asosan, iqtisodiy hamkorlik, chegara masalalari va ozchilik huquqlari muhokama qilindi. Biroq, tomonlar o'rtasida hali ham jiddiy kelishmovchiliklar saqlanib qolmoqda.
Yevropa Ittifoqi rasmiylari muzokaralar jarayonini ijobiy baholagan bo'lsa-da, ekspertlar haqiqiy muvaffaqiyatga erishish uchun ko'proq vaqt va siyosiy iroda kerakligini ta'kidlamoqda. Kosovo va Serbiya o'rtasidagi munosabatlar mintaqadagi barqarorlikka bevosita ta'sir ko'rsatadi.

В Брюсселе завершился очередной раунд переговоров между Косово и Сербией при посредничестве Европейского союза. Встреча была направлена на нормализацию отношений между двумя сторонами и урегулирование многолетних разногласий.
В ходе переговоров, в которых участвовали высокопоставленные представители косовского и сербского правительств, обсуждались вопросы экономического сотрудничества, границ и прав меньшинств. Однако, по информации источников, сторонам не удалось достичь значительного прогресса по ключевым вопросам.
Представители ЕС выразили сдержанный оптимизм, заявив, что диалог продолжается. В то же время эксперты отмечают, что для достижения реального прорыва необходима большая политическая воля с обеих сторон. Отношения между Косово и Сербией остаются напряженными, что влияет на стабильность во всем регионе.