AQSh Oliy sudi abort tabletkasi mifepristonni pochta orqali yetkazib berishni davom ettirishga ruxsat beruvchi qaror chiqardi. Bu qaror quyi sud tomonidan kiritilgan cheklovlarni to'xtatib turishni nazarda tutadi.
Mifepriston ishlab chiqaruvchi ikki kompaniya Oliy sudga murojaat qilib, quyi sudning tabletkaga kirishni jiddiy cheklovchi qaroriga e'tiroz bildirgan edi. Sudning payshanba kungi buyrug'i ushbu cheklovlarni sud jarayoni tugaguniga qadar bloklaydi.
Abort tabletkalari AQShda homiladorlikni to'xtatishning eng keng tarqalgan usuli bo'lib, ayniqsa abort taqiqlangan shtatlarda qo'llaniladi. Oliy sudning eng konservativ sudyalari Klarens Tomas va Samuel Alito bu qarorga qarshi chiqdi.
2023-yilda Oziq-ovqat va farmatsevtika idorasi (FDA) shifokorlarga bemorlarni shaxsan ko'rmasdan tabletkalarni jo'natishga ruxsat bergan edi. Luiziana shtati o'tgan yili FDAga qarshi da'vo qilib, tabletkani pochta orqali yuborishni taqiqlashni talab qilgan.
Apellyatsiya sudi avvalroq abort tabletkalarini shaxsan olish talabini vaqtincha tiklagan edi. Ishlab chiqaruvchilar Oliy sudga favqulodda murojaat qilgan. Sudning qarori hech qanday asossiz chiqarilgan va ish ko'rib chiqilgunga qadar amalda qoladi.
Tomas o'zining qarshi fikrida mifepristonni pochta orqali yuborish Luizianada noqonuniy ekanligini ta'kidladi. Mifepriston FDA tomonidan homiladorlikni to'xtatish uchun tavsiya etilgan ikki tabletkali rejimning birinchisidir.
2022-yilda Oliy sud Roe Veydga qarshi qarorini bekor qilib, abort qilish konstitutsiyaviy huquqini yo'qqa chiqargan edi. 2023-yilda FDA mifepristonni pochta orqali yuborishga doimiy ruxsat berdi. 20 dan ortiq shtat abortni taqiqlagan yoki cheklagan.

Верховный суд США постановил, что таблетки для аборта мифепристон могут продолжать доставляться по почте. Это решение блокирует ограничения, введенные нижестоящим судом, пока продолжается судебный процесс.
Два производителя таблеток обратились в Верховный суд после того, как апелляционный суд ввел значительные ограничения на доступ к мифепристону. Постановление суда от четверга приостанавливает эти ограничения до завершения разбирательства.
Таблетки для аборта являются наиболее распространенным методом прерывания беременности в США, особенно в штатах, где аборт запрещен. Самые консервативные судьи Верховного суда, Кларенс Томас и Сэмюэл Алито, выступили против решения.
В 2023 году Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов (FDA) разрешило врачам отправлять таблетки без личного осмотра пациентов. Штат Луизиана подал иск против FDA в октябре прошлого года, требуя запретить почтовую рассылку мифепристона.
Апелляционный суд ранее временно восстановил требование личного получения таблеток. Производители обратились в Верховный суд с экстренным иском. Решение суда не содержит обоснования и будет действовать до рассмотрения дела по существу.
Томас в своем особом мнении отметил, что отправка мифепристона по почте в Луизиане незаконна. Мифепристон — первый из двух таблеток, рекомендованных FDA для прерывания беременности.
В 2022 году Верховный суд отменил решение по делу Роу против Уэйда, лишив женщин конституционного права на аборт. В 2023 году FDA окончательно разрешило почтовую рассылку мифепристона. Более 20 штатов запретили или ограничили аборты.