Afrika kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazi (Africa CDC) Kongo Demokratik Respublikasining sharqiy Ituri provinsiyasida Ebola epidemiyasini rasman e'lon qildi. Tashkilotning juma kuni bergan bayonotiga ko'ra, asosan Mongvalu va Rvampara hududlarida 246 ga yaqin holat va 65 o'lim qayd etilgan. Laboratoriya tomonidan tasdiqlangan holatlar orasida to'rt kishi vafot etgan.
Africa CDC, shuningdek, Kongo Demokratik Respublikasi, Uganda, Janubiy Sudan va boshqa xalqaro hamkorlar bilan birgalikda epidemiyaga qarshi kurash va chegaralararo kuzatuv choralarini muhokama qilish uchun yig'ilish o'tkazishni rejalashtirmoqda. Ebola — bu tana suyuqliklari bilan bevosita aloqa orqali yuqadigan, og'ir qon ketish va organlar yetishmovchiligiga olib keladigan o'lik virusli kasallikdir.
Poytaxt Kinshasadagi Milliy Biotibbiyot Tadqiqot Institutida (INRB) o'tkazilgan dastlabki sinovlar, Kongo Demokratik Respublikasi Sog'liqni saqlash vazirligi va Milliy Jamoat Instituti bilan maslahatlashuvlardan so'ng, tahlil qilingan 20 namunadan 13 tasida virusni aniqladi. Ituri provinsiyasining poytaxti Buniyada qo'shimcha gumon qilinayotgan holatlar qayd etilgan, laboratoriya tasdig'i kutilmoqda.
Ebola birinchi marta 1976 yilda hozirgi Kongo Demokratik Respublikasi hududida aniqlangan bo'lib, odamlarga yarasalar orqali yuqqan deb taxmin qilinadi. Dastlabki alomatlar orasida isitma, mushak og'rig'i, charchoq, bosh og'rig'i va tomoq og'rig'i bor. Ebolaning davosi mavjud emas. So'nggi 50 yil ichida turli Afrika mamlakatlarida 50 000 ga yaqin odam virusdan vafot etgan.
Kongo Demokratik Respublikasidagi eng halokatli epidemiya 2018-2020 yillarda bo'lib, unda qariyb 2300 kishi hayotdan ko'z yumgan. O'tgan yili mamlakatda 16-epidemiya paytida 15 kishi vafot etgan.

Африканское агентство по контролю и профилактике заболеваний (Africa CDC) официально объявило о вспышке Эболы в восточной провинции Итури Демократической Республики Конго. Согласно заявлению организации в пятницу, зарегистрировано около 246 случаев и 65 смертей, в основном в районах Монгвалу и Рвампара. Четыре смерти были зафиксированы среди лабораторно подтвержденных случаев.
Africa CDC также сообщило, что созывает совещание с ДР Конго, Угандой, Южным Суданом и другими международными партнерами для обсуждения мер реагирования и трансграничного наблюдения. Эбола — смертельное вирусное заболевание, передающееся при прямом контакте с биологическими жидкостями, вызывающее тяжелое кровотечение и отказ органов.
Предварительные тесты, проведенные в Национальном институте биомедицинских исследований (INRB) в столице Киншасе, после консультаций с Министерством здравоохранения ДР Конго и Национальным институтом общественного здоровья, выявили вирус в 13 из 20 проанализированных образцов. Дополнительные подозрительные случаи были зарегистрированы в провинциальной столице Итури, Бунии, ожидается лабораторное подтверждение.
Эбола была впервые идентифицирована в 1976 году на территории нынешней ДР Конго, считается, что она передалась человеку от летучих мышей. Ранние симптомы включают лихорадку, мышечные боли, усталость, головную боль и боль в горле. Лекарства от Эболы не существует. За последние 50 лет около 50 000 человек умерли от вируса в различных африканских странах.
Самая смертоносная вспышка в ДР Конго произошла в 2018-2020 годах, когда погибло почти 2300 человек. В прошлом году в стране от 16-й вспышки умерли 15 человек.