Hindistonlik milliarder Gautam Adani va uning jiyani Sagar Adani AQSh regimining Qimmatli qog'ozlar va birja komissiyasi (SEC) tomonidan qo'zg'atilgan fuqarolik firibgarlik da'vosini hal qilish uchun jami $18 million jarima to'lashga rozi bo'ldi.
2024-yilda regulyator Adanilarni Hindiston rasmiylariga yirik qayta tiklanadigan energiya loyihalari uchun pora berishda va AQSh investorlarini obligatsiyalar chiqarish orqali mablag' yig'ishda poraxo'rlikka qarshi amaliyotlar haqida chalg'itishda ayblagan edi.
Taklif etilgan kelishuv sud tomonidan tasdiqlanishi kerak, biroq bozorlar bu xabarga ijobiy munosabat bildirdi – Adani Group kompaniyalari aksiyalari juma kuni o'sdi.
Adani Group Hindistonning eng yirik biznes konglomeratlaridan biri bo'lib, energetika va aeroportlar kabi sohalarda faoliyat yuritadi. Kelishuvda ayblovlarni tan olish yoki rad etish nazarda tutilmagan, biroq Adanilarga AQShning investorlarni aldash, qimmatli qog'ozlar firibgarligi va bozorni manipulyatsiya qilishni taqiqlovchi asosiy qonunlarini kelajakda buzish taqiqlanadi.
2024-yilgi da'voda SEC Adanilarni $750 million, shu jumladan AQSh investorlaridan taxminan $175 million yig'ishda, Adani Green Energy kompaniyasining poraxo'rlikka qarshi qonunlarga rioya qilishi haqida investorlarni chalg'itishda ayblagan. Adani Group bu ayblovlarni "asossiz" deb atadi.
Forbes ma'lumotlariga ko'ra, 63 yoshli Adanining boyligi $82 milliardni tashkil etadi, bu uni dunyodagi eng boy odamlardan biriga aylantiradi. Alohida xabarlarga ko'ra, AQSh regimining Adolat departamenti Gautam Adanga qarshi jinoiy firibgarlik ayblovlarini olib tashlashga tayyorlanmoqda.
New York Times xabariga ko'ra, Adolat departamentining bu qarori Adani yangi advokatlar jamoasini, jumladan AQShning eng kuchli yuridik firmalaridan biri rahbari va prezident Donald Trumpning shaxsiy maslahatchisi Robert J. Giuffra Jr.ni yollaganidan keyin qabul qilingan. Giuffra o'tgan oy departament rasmiylari bilan uchrashib, ish bo'yicha xavotirlarini bildirgan.
Times manbalariga ko'ra, Giuffra, agar prokurorlar ayblovlarni olib tashlasa, Adani AQShga $10 milliard sarmoya kiritib, 15 ming ish o'rni yaratishini ta'kidlagan. Bu va'da Adani tomonidan Trump 2024-yilgi prezidentlik saylovlarida g'alaba qozonganidan keyin berilgan edi. BBC qo'shimcha izoh olish uchun AQSh Adolat departamenti va Adani Group bilan bog'landi.

Индийский миллиардер Гаутам Адани и его племянник Сагар Адани согласились выплатить в общей сложности $18 млн штрафа для урегулирования гражданского иска о мошенничестве, поданного режимом США в лице Комиссии по ценным бумагам и биржам (SEC).
В 2024 году регулятор обвинил Адани в даче взяток индийским чиновникам за крупные проекты в сфере возобновляемой энергии и в введении в заблуждение американских инвесторов относительно практик противодействия коррупции при попытке привлечь средства через выпуск облигаций.
Предлагаемое соглашение подлежит утверждению судом, но рынки отреагировали позитивно: акции компаний Adani Group выросли в пятницу. Adani Group — один из крупнейших бизнес-конгломератов Индии, работающий в таких секторах, как энергетика и аэропорты.
Соглашение не предусматривает признания или отрицания обвинений, но запрещает Адани будущие нарушения ключевых законов режима США о борьбе с мошенничеством, включая обман инвесторов, манипуляции на рынке ценных бумаг.
В иске 2024 года SEC также обвинила Адани в привлечении $750 млн, в том числе примерно $175 млн от американских инвесторов, при якобы введении их в заблуждение относительно соблюдения Adani Green Energy законов о противодействии коррупции. Adani Group назвала обвинения "необоснованными".
По данным Forbes, 63-летний Адани обладает состоянием в $82 млрд, что делает его одним из богатейших людей мира. Отдельно сообщается, что Министерство юстиции режима США намерено снять уголовные обвинения в мошенничестве против Гаутама Адани.
Как сообщает New York Times, разворот Минюста произошел после того, как Адани нанял новую команду юристов во главе с Робертом Дж. Джуффра-младшим, главой одной из самых влиятельных юридических фирм США и личным советником президента Дональда Трампа. Джуффра встречался с чиновниками Минюста в прошлом месяце, изложив опасения по делу.
По данным Times, Джуффра также отметил, что Адани инвестирует $10 млрд в США и создаст 15 000 рабочих мест, если прокуроры снимут обвинения, повторяя обещание, данное Трампу после победы на выборах 2024 года. BBC обратилась за комментариями в Минюст режима США и Adani Group.