Buyuk Britaniyada ikki yil oldin katta g‘alaba bilan hokimiyatga kelgan Keyr Starmer boshchiligidagi Leyboristlar partiyasi chuqur inqirozga yuz tutdi. O‘tgan hafta Angliya bo‘ylab o‘tkazilgan mahalliy kengash saylovlarida leyboristlar o‘z o‘rinlarining yarmidan ko‘prog‘ini yo‘qotdi, aksariyati o‘ng qanot, immigratsiyaga qarshi Reform UK partiyasiga o‘tdi. Shotlandiya va Uels parlamentlariga bo‘lgan saylovlarda ham partiya muvaffaqiyatsizlikka uchradi.
Starmerning reytingi keskin tushib ketdi: YouGov so‘roviga ko‘ra, britaniyaliklarning atigi 23 foizi unga ijobiy munosabatda, 69 foizi esa salbiy fikrda. Partiya ichida ham norozilik kuchaymoqda – 90 dan ortiq deputat uning ketishini talab qilmoqda, bir qancha vazirlar iste’foga chiqdi. Biroq, leyboristlar 650 o‘rindan 403 tasiga ega bo‘lgani uchun ishonchsizlik votumi orqali hokimiyatdan chetlatish deyarli mumkin emas.
Starmerning o‘rniga da’vogarlar safida sobiq sog‘liqni saqlash vaziri Ues Striting, sobiq o‘rinbosar Anjela Rayner va Manchester meri Endi Bernhem bor. Bernhem hozirda deputat emas, ammo Makerfilddagi takroriy saylovda qatnashish niyatida. Uning partiya rahbariyatiga da’vogarlik qilishi uchun avval parlamentga kirishi kerak.
Reform UK rahbari Nayjel Farajning mashhurligi oshib bormoqda. Uning partiyasi mahalliy saylovlarda katta yutuqlarga erishdi, uch nafar konservativ deputat ular safiga o‘tdi. Farajning o‘zi parlament standartlari bo‘yicha tergovga tortilgan bo‘lsa-da, elektorat orasida katta qo‘llab-quvvatlanmoqda. Yashillar partiyasi ham kuchayib, 376 kengash o‘rnini qo‘lga kiritdi.
Keyingi muhim bosqich – 2026 yilda Makerfildda bo‘ladigan takroriy saylov. Agar Bernhem g‘alaba qozonsa, u Starmerga qarshi kurashni boshlashi mumkin. Biroq, Reform va Yashillar partiyalari ham ishtirok etishi vaziyatni murakkablashtiradi. Britaniyaning ikki partiyali tizimi endi o‘z kuchini yo‘qotayotgandek.

Лейбористская партия премьер-министра Кейра Стармера, одержавшая убедительную победу менее двух лет назад, переживает глубокий кризис. На прошлой неделе на местных выборах в Англии лейбористы потеряли более половины мест в советах, большинство из которых перешли к правой антииммиграционной партии Reform UK. Партия также провалилась на выборах в парламенты Шотландии и Уэльса.
Рейтинг Стармера резко упал: согласно опросу YouGov, лишь 23% британцев положительно оценивают его деятельность, а 69% — отрицательно. Внутри партии также растет недовольство: более 90 депутатов призвали его уйти, несколько высокопоставленных министров подали в отставку. Однако из-за того, что лейбористы контролируют 403 из 650 мест в Палате общин, отстранение через вотум недоверия маловероятно.
Среди претендентов на замену Стармеру — бывший министр здравоохранения Уэс Стритинг, бывший заместитель лидера Анджела Рэйнер и мэр Манчестера Энди Бернем. Бернем в настоящее время не является депутатом, но планирует участвовать в дополнительных выборах в Мейкерфилде, чтобы получить место в парламенте и затем бросить вызов Стармеру.
Популярность Найджела Фараджа и его партии Reform UK продолжает расти. Партия добилась значительных успехов на местных выборах, к ней перешли трое депутатов-консерваторов. Сам Фарадж, несмотря на расследование парламентского надзорного органа, пользуется огромной поддержкой избирателей. Партия зеленых также укрепила свои позиции, получив 376 мест в советах.
Следующим важным этапом станут дополнительные выборы в Мейкерфилде в 2026 году. Если Бернем победит, он может начать борьбу за лидерство. Однако участие Reform и зеленых усложняет задачу. Двухпартийная система Великобритании, похоже, уходит в прошлое.