Liviyaning Tarhuna shahrida futbol o‘yinidan so‘ng yuz bergan to‘qnashuvlar natijasida bir necha kishi yaralandi, poytaxt Tripolidagi hukumat binosiga esa o‘t qo‘yildi.
Mahalliy LANA axborot agentligining xabar berishicha, payshanba kuni Tripolining “Al-Ittihod” va Misrataning “Assvahli” klublari o‘rtasidagi uchrashuv yakunlanishiga yaqin to‘xtatilgan. Bunga “Al-Ittihod” futbolchilarining penalti belgilanmaganiga noroziligi sabab bo‘lgan.
O‘yin yopiq eshiklar ortida o‘tkazilgan bo‘lishiga qaramay, stadion tashqarisida muxlislar va xavfsizlik kuchlari o‘rtasida to‘qnashuvlar boshlangan. LANA ma’lumotlariga ko‘ra, bir necha kishi jarohat olgan.
Liviya Prezidentlik Kengashi bayonot berib, poytaxt Tripolidagi Vazirlar Kengashi binosiga “buzg‘unchilik va o‘t qo‘yish” hujumi uyushtirilganini bildirgan. Yong‘in tezda o‘chirilgan.
Kengash “baxtsiz hodisalar” bo‘yicha tergov o‘tkazishni talab qilib, adolatsizlik hissi qonuniy yo‘l bilan, “zo‘ravonlik orqali emas” hal qilinishi kerakligini ta’kidlagan.

В ливийском городе Тархуна после футбольного матча вспыхнули столкновения, в результате которых несколько человек получили ранения, а в столице Триполи было подожжено правительственное здание.
По сообщению ливийского агентства LANA, матч между триполийским «Аль-Иттихадом» и мисуратским «Ассвахли» в четверг был приостановлен незадолго до финального свистка из-за протеста игроков «Аль-Иттихада» по поводу неназначенного, по их мнению, пенальти.
Инцидент привел к дракам между болельщиками и силами безопасности за пределами стадиона, сообщает LANA. Несколько человек пострадали.
Ливийский Президентский совет заявил, что неизвестные напали на здание Совета министров в Триполи, устроив акты саботажа и поджога. Пожар был быстро потушен.
Совет призвал провести расследование «прискорбных событий», подчеркнув, что чувство несправедливости должно решаться законным путем, «а не через насилие».