Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Trump Xitoyga uch kunlik tashrifini yakunlab, mamlakatni tark etdi. U bir qator keng ko‘lamli savdo kelishuvlarini maqtagan bo‘lsa-da, Tayvan va Eron urushi kabi asosiy masalalarda sezilarli yutuqqa erishilmadi.
Trumpning ikkinchi muddatdagi ilk tashrifi tantanali marosimlar bilan o‘tdi: uni bolalar va harbiy faxriylar qarshi oldi, sobiq imperator bog‘i va 15-asrga oid Konfutsiy ibodatxonasiga maxsus ekskursiya uyushtirildi.
Tashrif yakunida ikkala tomon ham uchrashuvni muvaffaqiyatli deb baholadi, ammo kelishuvlar mazmuni haqidagi talqinlar turlicha bo‘ldi. Trump Air Force One samolyotida jurnalistlarga Tayvan masalasini Xi bilan muhokama qilganini aytdi.
“Men uni tingladim. Hech qanday izoh bermadim”, dedi Trump. “Men hech qanday majburiyat olmadim”. Xi esa Tayvanni “Xitoy-AQSh munosabatlaridagi eng muhim masala” deb atagan edi.
Trump Tayvanga qurol sotish bo‘yicha qaror qabul qilmaganini, biroq 9500 mil uzoqlikdagi urushni istamasligini ta’kidladi. Tayvan tashqi ishlar vaziri esa mintaqaviy xavflar ortib borayotganini aytib, AQSh bilan aloqalarni chuqurlashtirishga intilishini bildirdi.
Eron masalasida Trump va Xi Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochish istagini muhokama qilgan. AQSh ma’muriyati Pekindan Tehronga bosim o‘tkazishni so‘ragan bo‘lsa-da, Trump “hech qanday yaxshilik so‘ramaganini” aytdi. Xitoy tashqi ishlar vaziri Van Yi esa Xitoyning mojaroga yondashuvi o‘zgarmaganini bildirdi.
Trump savdo kelishuvlari doirasida Xitoyning Boeing’dan 200 ta samolyot sotib olishi va AQSh nefti hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari xaridini oshirishi mumkinligini aytdi. Biroq Xitoy rasmiy bayonotida yangi kelishuvlar haqida hech narsa deyilmagan. Ikkala tomon savdo kengashi va investitsiya kengashi tuzishga kelishgan, tariflar esa muhokama qilinmagan.

Президент США Дональд Трамп завершил трехдневный визит в Китай и покинул страну, расхваливая широкие торговые сделки, но не добившись существенного прогресса по ключевым вопросам, связанным с Тайванем или американо-израильской войной в Иране.
Визит Трампа, первый в его второй срок, был наполнен пышными церемониями: его встречали машущие дети и почетный караул, он посетил секретный императорский сад и конфуцианский Храм Неба XV века.
В итоге обе стороны охарактеризовали визит как успешный, хотя их версии достигнутых договоренностей разошлись. Трамп заявил журналистам на борту Air Force One, что обсуждал с Си Тайвань, и китайский лидер якобы выступил против независимости острова.
«Я выслушал его. Я не комментировал», — сказал Трамп. «Я не взял на себя никаких обязательств». Ранее Си назвал Тайвань «важнейшим вопросом в отношениях Китая и США», предупредив о возможном столкновении.
Трамп сообщил, что не принял решения о продаже оружия Тайваню, но отметил, что война за 9500 миль — последнее, что нужно. Глава МИД Тайваня заявил о намерении углубить связи с США из-за растущих региональных рисков.
По Ирану Трамп и Си якобы обсудили желание вновь открыть Ормузский пролив. Администрация США призывала Пекин использовать рычаги давления на Тегеран, но Трамп заявил, что «не просил услуг». Глава МИД Китая Ван И дал понять, что подход Пекина не изменился.
Трамп похвастался «фантастическими торговыми сделками», включая покупку Китаем 200 самолетов Boeing и увеличение закупок нефти и сельхозпродукции. Однако китайские официальные лица не упомянули новых соглашений. Стороны договорились создать торговый и инвестиционный советы, но тарифы не обсуждались.