Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiyaning neft sanoati va harbiy ishlab chiqarish ob'ektlariga qilingan zarbalarni "to'liq oqlangan" deb atadi. Bu Kiyevdagi turar-joy binosiga Rossiya hujumidan so'ng aytildi, unda kamida 24 kishi halok bo'ldi.
Juma kuni Zelenskiy Rossiya hujumlari javobsiz qolmasligini ta'kidlab, uzoq masofali zarbalar bo'yicha yuqori martabali harbiy va razvedka amaldorlari bilan uchrashganini ma'lum qildi. Kiyevda motam kuni e'lon qilindi.
Ukraina harbiy-havo kuchlari ma'lumotiga ko'ra, hujum urush boshlanganidan beri eng yirik havo hujumi bo'lib, uch bola ham halok bo'lgan. Zelenskiy, shuningdek, Rossiyaning Belorussiyani urushga tortish urinishlari va 20 dan ortiq qaror qabul qilish markazlariga hujum tayyorlanayotgani haqida xabar berdi.
Ukraina javoban Rossiyaning bir qancha hududlariga yirik dron hujumlari uyushtirib, energiya va harbiy infratuzilmani nishonga oldi. Ryazan shahrida to'rt kishi, jumladan bir bola halok bo'ldi. Shuningdek, mahalliy neftni qayta ishlash zavodi ham zarba berildi.
Ikkala tomon 205 nafar harbiy asirni almashdi. Bu AQSh prezidenti Donald Trump vositachiligidagi uch kunlik sulhning bir qismi edi. Jami 1000 nafar asir almashinuvi kutilmoqda. Shuningdek, jangda halok bo'lganlarning jasadlari almashildi: Rossiya 526, Ukraina 41 jasadni qaytardi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin urush yakunlanayotganini aytgan bo'lsa, Zelenskiy bu gaplarni rad etdi. Trump esa Kiyevdagi hujum tinchlik sa'y-harakatlarini kechiktirishi mumkinligini bildirdi.

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что удары по нефтяной промышленности и военным объектам России являются «полностью оправданными» после того, как Москва разрушила жилой дом в Киеве, убив не менее 24 человек.
В пятницу Зеленский предупредил, что атаки России не останутся безнаказанными, и сообщил, что обсудил удары на дальние расстояния с высокопоставленными военными и разведчиками. В Киеве был объявлен день траура.
Воздушные силы Украины заявили, что удар, в результате которого погибли трое детей, стал крупнейшей воздушной атакой с начала войны. Зеленский также сообщил о попытках России втянуть Беларусь в войну и подготовке ударов по более чем 20 центрам принятия решений.
В ответ Украина нанесла массированные удары дронами по энергетической и военной инфраструктуре в нескольких регионах России. В Рязани погибли четыре человека, включая ребенка. Также был атакован местный нефтеперерабатывающий завод.
Стороны обменялись 205 военнопленными. Обмен стал частью трехдневного перемирия, заключенного при посредничестве президента США Дональда Трампа. Ожидается обмен 1000 пленными с каждой стороны. Также были переданы тела погибших: Россия вернула 526 тел, Украина — 41.
Президент РФ Владимир Путин заявил, что война близится к концу, но Зеленский отверг эти слова. Трамп отметил, что удар по Киеву может задержать мирные переговоры.