San Antonio Spurs Minnesota Timberwolves ustidan 139-109 hisobida yirik g'alaba qozonib, NBA G'arbiy Konferensiya finaliga yo'l oldi. Bu ularning 2017 yildan beri ilk bor konferensiya finaliga chiqishi.
Detroyt Pistons esa Klivlend Kavaleri ustidan 115-94 hisobida g'alaba qozonib, Sharqiy Konferensiya yarim finalida yo'q qilinishdan qutulib qoldi. Endi ular 7-o'yinda uy maydonida g'alaba qozonishlari kerak.
San Antonio hujumchisi Stephon Castle 32 ochko va 11 ribaund bilan o'yinning eng yaxshi o'yinchisi bo'ldi. Unga De'Aaron Fox (21 ochko) va Viktor Vembanyama (19 ochko) yordam berdi.
Vembanyama 4-o'yinda maydondan chetlatilgan edi, ammo bu safar o'zini tutib, jamoasiga g'alaba keltirdi. "Men ularning qo'polliklariga berilmaslik kerakligini bilardim. Ularni basketbol o'ynab mag'lub etishim kerak edi", dedi u.
Detroytda Keyd Kanningem 21 ochko to'pladi, Jeylen Dyuren esa 11 ribaund, 3 blok va 1 to'p o'g'irlash bilan himoyada kuchli o'yin ko'rsatdi. "Biz birgamiz va bu ajoyib g'alaba", dedi Kanningem.
Klivlendda Jeyms Xarden 23 ochko bilan eng yaxshi to'purar bo'ldi, Donovan Mitchell esa atigi 18 ochko bilan cheklandi. Endi Kavaleri 7-o'yinda Detroytda g'alaba qozonishi kerak.

«Сан-Антонио Спёрс» одержали уверенную победу над «Миннесотой Тимбервулвз» со счётом 139:109 и вышли в финал Западной конференции НБА. Это первый выход в финал конференции для команды с 2017 года.
«Детройт Пистонс» в свою очередь обыграли «Кливленд Кавальерс» 115:94 и избежали вылета из полуфинала Восточной конференции. Теперь им предстоит седьмой решающий матч на домашней арене.
Лидер «Спёрс» Стефон Касл набрал 32 очка и 11 подборов, став лучшим игроком матча. Его поддержали Де'Аарон Фокс (21 очко) и Виктор Вембаньяма (19 очков).
Вембаньяма, удалённый в четвёртой игре за удар локтем, на этот раз сдержался. «Я знал, что они будут играть жёстко. Я не мог снова перейти черту, поэтому должен был победить их, играя в баскетбол», — заявил французский центровой.
В «Детройте» Кейд Каннингем набрал 21 очко, а Джейлен Дюрен доминировал в защите (11 подборов, 3 блок-шота, 1 перехват). «Мы играем в наш баскетбол и держимся вместе. Это отличная победа», — сказал Каннингем.
У «Кливленда» Джеймс Харден набрал 23 очка, а Донован Митчелл ограничился 18 очками. Теперь «Кавальерс» предстоит выиграть седьмой матч в гостях, чтобы пройти дальше.