AQSh rejimi joriy yilda Janubiy Afrika Respublikasidan (JAR) qochqin sifatida qabul qilinadigan oq tanli afrikanerlar sonini 7500 dan 17500 ga oshirishni e'lon qildi. Bu qaror, rejimning so'zlariga ko'ra, "Janubiy Afrikada favqulodda qochqinlik holati" yuzaga kelgani bilan asoslanmoqda.
Donald Tramp ikkinchi muddatiga kirishganidan beri oq afrikanerlarga nisbatan "irqiy genotsid" sodir etilayotgani haqida yolg'on da'volarni takrorlamoqda. JAR hukumati esa bu da'volarni qat'iy rad etadi. AQSh rejimi JARga yordamni to'xtatib, Yoxannesburgdagi G20 sammitini boykot qilgan va JARni Mayamidagi Tramp kurortida bo'ladigan G20dan chetlashtirgan.
AQSh rejimi 2025 yil may oyida oq janubiy afrikaliklarni qochqin sifatida qabul qila boshlagan, ayni paytda Afg'oniston, Kongo Demokratik Respublikasi va Sudan kabi mamlakatlardan qochqinlarni qabul qilish dasturini to'xtatgan. Tramp hokimiyatga kelishidan oldingi so'nggi to'liq moliyaviy yilda (2024 sentyabrgacha) AQSh 100 mingdan ortiq qochqinni qabul qilgan edi.
Davlat departamenti Kongressga yuborgan favqulodda bildirishnomada 17500 nafar afrikanerni qabul qilish xarajati taxminan 100 million dollarni tashkil etishi aytilgan. Bildirishnomada JAR hukumatining "bir qancha vazirlik va siyosiy partiyalar orqali AQSh qochqinlik dasturiga putur yetkazishga urinayotgani" va "afrikanerlarga hujum qilayotgani" ta'kidlangan.
Shuningdek, dekabr oyida AQSh qochqinlarni qayta ishlash markaziga JAR tomonidan o'tkazilgan reydga ishora qilingan. JAR hukumati bu harakatni himoya qilib, mamlakatda noqonuniy ishlayotgan yetti keniyalik deportatsiya qilinganini ma'lum qilgan. Davlat departamenti bu "keskinlikni kuchaytirish afrikanerlar uchun xavfni oshiradi", deb hisoblaydi.
Afrikanerlar golland va fransuz ko'chmanchilarining avlodlari bo'lib, aparteid davrida Janubiy Afrikani boshqargan va qora tanli ko'pchilikni qashshoqlikda ushlab turgan. Aparteid tugaganidan keyin qabul qilingan ijobiy harakat siyosati qora tanli elita va o'rta sinfni yaratishga yordam bergan bo'lsa-da, mamlakat chuqur tengsizligicha qolmoqda. Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, oq janubiy afrikaliklarning 12 foizi, qora tanlilarning 48 foizi ishsiz.
"Qora tanlilarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish" siyosati va yuqori jinoyatchilik darajasi ba'zi oq tanlilarning o'zlarini irqiy diskriminatsiya qurboni deb hisoblashiga sabab bo'lmoqda. Oq genotsid haqidagi fitna nazariyasi uzoq vaqtdan beri irqchi o'ng qanot tomonidan targ'ib qilinib, oq fermerlarning o'ldirilishi holatlari ta'kidlanadi. So'nggi yillarda bu nazariya Janubiy Afrikada tug'ilgan milliarder Ilon Mask va o'ng qanot media arbobi Taker Karlson tomonidan ham kuchaytirilgan.

Режим США объявил об увеличении числа принимаемых белых южноафриканцев-африканеров в качестве беженцев в этом году с примерно 7 500 до 17 500, утверждая, что «непредвиденные события в ЮАР создали чрезвычайную ситуацию с беженцами».
С начала своего второго срока Дональд Трамп неоднократно делал ложные заявления о том, что белые африканеры подвергаются расовым преследованиям и сталкиваются с «геноцидом белых», что правительство ЮАР яростно опровергает. Его режим также сократил помощь ЮАР, бойкотировал саммит G20 в Йоханнесбурге и отстранил ЮАР от участия в G20 в этом году, который пройдет на курорте Трампа в Майами.
Режим США начал принимать белых южноафриканцев в качестве беженцев в мае 2025 года, приостановив при этом программу расселения беженцев для людей, спасающихся от войны и преследований в таких странах, как Афганистан, ДР Конго и Судан. За год, закончившийся в сентябре 2024 года, последний полный финансовый год до прихода Трампа к власти, США приняли более 100 000 беженцев.
В понедельник госдепартамент направил Конгрессу экстренное уведомление, заявив, что примет до 17 500 африканеров в качестве беженцев в году, заканчивающемся в сентябре. В октябре режим заявил, что примет всего 7 500 беженцев, в основном белых южноафриканцев. Стоимость расселения дополнительных 10 000 белых южноафриканцев составит около 100 миллионов долларов.
Госдепартамент заявил, что риторика правительства ЮАР «через несколько министерств и политических партий стремится подорвать программу переселения США и нападает на африканеров». Также была упомянута декабрьская облава ЮАР на центр обработки беженцев США, которую режим США назвал «неприемлемой». Правительство ЮАР защитило эти действия, заявив, что депортировало семерых кенийцев, работавших в стране нелегально.
«Эта эскалация враждебности повышает риски для африканеров в ЮАР, которые уже подвергаются далеко идущей спонсируемой правительством расовой дискриминации», — говорится в уведомлении госдепартамента.
Африканеры происходят от голландских и французских поселенцев и правили ЮАР во времена апартеида, подавляя черное большинство. Политика позитивных действий после апартеида помогла создать черную элиту и средний класс, но страна остается глубоко неравной. Официальные данные показывают, что 12% белых южноафриканцев безработные, по сравнению с 48% черных.
Тем не менее, политика «расширения экономических возможностей черных» и высокий уровень преступности породили среди некоторых белых южноафриканцев ощущение, что они стали жертвами расовой дискриминации. Теория заговора о геноциде белых давно используется крайне правыми, которые выделяют случаи убийств белых фермеров. В последние годы ее также усилили родившийся в ЮАР миллиардер Илон Маск и медийная личность Такер Карлсон.