Nigeriya mudofaa shtab-kvartirasi AQSh bilan hamkorlikda o‘tkazilgan bir qator qo‘shma zarbalar natijasida mamlakat shimoliy-sharqida 175 nafar IShID jangarisi yo‘q qilinganini ma’lum qildi.
Mudofaa shtab-kvartirasi matbuot kotibi general-mayor Samaila Uba 19 may 2026 yil holatiga ko‘ra, 175 nafar IShID terrorchisi yo‘q qilinganini tasdiqladi. Qo‘shma operatsiyalar IShID va uning G‘arbiy Afrika bo‘limi (ISWAP) tomonidan foydalanilgan nazorat punktlari, qurol-yarog‘ omborlari, logistika markazlari, harbiy texnika va moliyalashtirish tarmoqlarini yo‘q qilgan.
Uba: “Qo‘shma zarbalar Nigeriya Qurolli Kuchlari yillar davomida muntazam ravishda amalga oshirib kelayotgan ishni – terrorchilarni Nigeriyaning istalgan nuqtasida ovlash va yo‘q qilishni yana bir bor kuchaytirdi”, dedi.
E’lon AQShning Afrika qo‘mondonligi (AFRICOM) yakshanba kuni Nigeriya hukumati bilan hamkorlikda hujumlar o‘tkazganini aytganidan keyin chiqdi. Shuningdek, Nigeriya prezidenti Bola Tinubu IShIDning ikkinchi shaxsi Abu Bilol al-Minukiy (Abu-Mainok nomi bilan ham tanilgan) va uning bir qancha yordamchilari qo‘shma zarbada o‘ldirilganini ma’lum qildi.
Nigeriya armiyasi al-Minukiy Sahel va G‘arbiy Afrika mintaqasidagi asosiy IShID operatsiyalarini boshqarganini aytdi. Al-Minukiyning o‘limi e’lon qilinganidan so‘ng, Tinubu AQSh prezidenti Donald Trampga ijtimoiy tarmoqdagi postida “yetakchiligi va sobitqadami” uchun minnatdorchilik bildirdi.
Nigeriya harbiylari, shuningdek, ISWAP uchun hujum rejalashtirish va targ‘ibotni muvofiqlashtirgan yana bir yuqori martabali jangari Abd-al Vahhob, shuningdek, Abu Muso al-Mangaviy va Abu al-Mutanna al-Muhajir ismli ikki yuqori martabali ISWAP a’zosi o‘ldirilganini xabar qildi.
Yaqin Sharqdagi yirik mag‘lubiyatlardan so‘ng, IShID Afrikaga yo‘naltirildi. Inqiroz monitoring guruhi Armed Conflict Location & Event Data ma’lumotlariga ko‘ra, 2026 yilning birinchi uch oyida guruhning global faoliyatining 86 foizi Afrikaga to‘g‘ri kelgan.
AQSh fevral oyida Nigeriyaga asosan maslahat va o‘quv roli bilan qo‘shin yuborganini e’lon qilgan edi, ammo so‘nggi kunlardagi qo‘shma operatsiyalar AQShning mamlakatdagi faol ishtirokini ko‘rsatmoqda.

Нигерийские военные совместно с США заявили об уничтожении 175 боевиков ИГИЛ (запрещенная в РФ организация) в ходе серии совместных ударов на северо-востоке страны за последние дни.
Штаб обороны Нигерии сообщил во вторник, что операции, проведенные совместно с Африканским командованием США (AFRICOM), уничтожили блокпосты, склады оружия, логистические центры, военную технику и финансовые сети, используемые ИГИЛ и его аффилированным подразделением в Западной Африке (ISWAP).
«По состоянию на 19 мая 2026 года оценки показывают, что 175 террористов ИГИЛ были ликвидированы на поле боя», — заявил представитель штаба обороны генерал-майор Самаила Уба.
«Совместные удары еще больше укрепили то, что Вооруженные силы Нигерии последовательно делали на протяжении многих лет — выслеживать и уничтожать террористов в любой точке Нигерии», — добавил Уба.
Заявление было сделано после того, как AFRICOM сообщил о проведении атак в воскресенье в координации с правительством Нигерии. Также президент Нигерии Бола Тинубу сообщил, что второй человек в ИГИЛ Абу Билал аль-Минуки (также известный как Абу-Майнок) был убит вместе с «несколькими своими помощниками» в результате совместного удара Нигерии и США.
Нигерийская армия заявила, что аль-Минуки руководил ключевыми операциями ИГИЛ в регионе Сахеля и Западной Африки. После объявления о смерти аль-Минуки Тинубу поблагодарил президента США Дональда Трампа в посте в соцсетях за его «лидерство и непоколебимую поддержку».
Нигерийские военные также сообщили об убийстве еще одного высокопоставленного боевика Абд-аль Ваххаба, который, как утверждается, отвечал за координацию планирования атак и пропаганду ISWAP, а также двух старших членов ISWAP, идентифицированных как Абу Муса аль-Мангави и Абу аль-Мутанна аль-Мухаджир.
После крупных поражений на Ближнем Востоке ИГИЛ переключилось на Африку, на которую пришлось 86 процентов глобальной активности группы в первые три месяца 2026 года, согласно данным мониторинговой группы Armed Conflict Location & Event Data.
США объявили об отправке войск в Нигерию в феврале, что считалось в основном консультативной и учебной ролью, но совместные операции, о которых сообщалось в последние дни, по-видимому, свидетельствуют о более активном участии США в стране.