AQSh prezidenti Donald Tramp Respublikachilar partiyasidagi ta'sirini yanada kuchaytirdi. Kentukki shtatida uning ochiq tanqidchilaridan biri bo‘lgan kongressmen Tomas Massi saylovda mag‘lubiyatga uchradi.
NBC va CNN telekanallari xabariga ko‘ra, Massining mag‘lubiyati Trampning partiya ichidagi noroziliklarni bostirish kampaniyasidagi navbatdagi g‘alabasi bo‘ldi. Ovozlarning 72 foizi hisoblanganda, sobiq Navy SEAL a'zosi Ed Gallrein 54,4 foiz ovoz bilan Massidan (45,6 foiz) oldinda ketmoqda.
Associated Press agentligi Gallreynning g‘alabasini e'lon qildi. Uning kampaniyasi Trampning qo‘llab-quvvatlashi, shuningdek, Tramp va Isroilparast lobbi guruhlarining millionlab dollarlari bilan ta'minlangan edi.
Bu poyga AQSh tarixidagi eng qimmat Vakillar palatasi praymerizi sifatida tavsiflanib, reklamaga 32 million dollardan ortiq mablag‘ sarflandi. Bu Trampning respublikachilar ustidan nazoratining so‘nggi dalilidir. Undan oldin, 1 iyun kuni Luiziana shtatida Trampni tanqid qilgan senator Bill Kassidi, may oyida esa Indiana shtatida norozi qonunchilar mag‘lubiyatga uchragan edi.
Kentukkilik respublikachi strateg TJ Litafikning so‘zlariga ko‘ra, “Massi Tramp tomonidan mag‘lub etildi. Donald Tramp Kentukkidagi Respublikachilar partiyasida quyosh, oy va yulduzlardir”.
Kentukkidagi ovoz berish, Trampning Eron urushi, o‘sib borayotgan inflyatsiya va shaxsiy reytinglarning pasayishi haqidagi xavotirlarga qaramay, saylovchilar orasida ta'siri saqlanib qolganmi va partiyada undan ajralib chiqishga tayyor bo‘lgan qonunchilar uchun joy bormi, degan savollarga javob berish uchun diqqat bilan kuzatildi.
Massi Trampni Erondagi harbiy harakatlar va Venesueladagi amaliyotlarga qarshi chiqib, Isroilga yordamni tanqid qilib, prezident kun tartibining ayrim qismlariga qarshilik ko‘rsatib, va marhum jinsiy jinoyatchi Jeffri Epshteyn bilan bog‘liq hujjatlarni oshkor qilish harakatlarini qo‘llab-quvvatlab, g‘azablantirgan edi.
Prezident Massiga bir necha oy davomida hujum qilib, uni “ahmoq”, “jinni” va “katta axloqsiz” deb atadi. “U bilan ishlash juda dahshatli. Menimcha, u respublikachi emas... U libertarian emas”, dedi Tramp jurnalistlarga.
Kentukki shtatining Kovington shahrida, sobiq Tramp tarafdori Rob Barkli Massini qo‘llab-quvvatlab, prezidentning hujumlari uni kongressmenga yaqinlashtirganini aytdi. “U respublikachi, shuning uchun konservativ fikrga ega. Ammo u Tramp siyosati kabi o‘ta o‘ngchi emas”, dedi Barkli.
Massi, ikkinchi muddat davomida Tramp bilan 90 foiz hollarda bir ovoz bergan bo‘lsa-da, bu poygani Respublikachilar partiyasidagi mustaqillik sinovi deb atadi. “Men prezident Trampga qarshi emasman. Menga ovoz berganlarning aksariyati men kabi prezident Trampni qo‘llab-quvvatlaydi”, dedi u.
Mudofaa kotibi Pit Xegset ham dushanba kuni Massining okrugiga Gallreynni qo‘llab-quvvatlash uchun kamdan-kam chiqish qildi. Federal qonun davlat xizmatchilariga xizmat vaqtida partiyaviy siyosiy faoliyat bilan shug‘ullanishni taqiqlaydi, ammo Xegsetning idorasi uning shaxsiy sifatida qatnashganini va soliq to‘lovchilarning pullari ishlatilmaganini aytdi.
Tramp keyinroq Xegsetning saylovoldi chiqishi AQSh Eronga yangi harbiy hujum boshlashni kutgan paytdan bir necha soat oldin sodir bo‘lganini, ammo operatsiya keyinroq qoldirilganini ma'lum qildi.
Bir qancha shtatlar, jumladan Jorjiya va Pensilvaniya, noyabrdagi oraliq saylovlar oldidan seshanba kuni praymeriz o‘tkazdi, ammo Kentukkidagi poyga eng diqqat bilan kuzatilgan musobaqalardan biri bo‘ldi. Massi, 2012 yilda birinchi marta saylangan, uzoq vaqt davomida Trampning eng doimiy respublikachi tanqidchilaridan biri edi.

Президент США Дональд Трамп усилил свой контроль над Республиканской партией, поскольку избиратели Кентукки отстранили одного из немногих консервативных законодателей, готовых открыто бросать вызов его авторитету.
Поражение конгрессмена Томаса Мэсси, которое было предсказано американскими новостными сетями, включая NBC и CNN, примерно через два часа после закрытия избирательных участков во вторник, знаменует собой очередную победу в кампании Трампа по наказанию инакомыслящих в рядах республиканцев.
При подсчете примерно 72 процентов голосов бывший морской котик Эд Галлейн лидировал с 54,4 процента голосов против 45,6 процента у Мэсси. Информационное агентство Associated Press объявило о победе Галлейна, чья кампания поддерживалась одобрением Трампа, а также миллионами долларов от пропрезидентских и произраильских политических лоббистских групп.
Эта гонка, широко описанная как самые дорогие первичные выборы в Палату представителей в истории США, на которые было потрачено более 32 миллионов долларов на рекламу, стала последним свидетельством контроля Трампа над республиканцами. За ней последовало поражение в субботу другого критика Трампа, сенатора Билла Кэссиди из Луизианы, а также потери несогласных законодателей-республиканцев в Индиане ранее в этом месяце.
«Мэсси получил от Трампа. Дональд Трамп — это солнце, луна и звезды в Республиканской партии в Кентукки», — заявил республиканский стратег из Кентукки Ти Джей Литафик.
Голосование в Кентукки внимательно отслеживалось как проверка того, сохраняется ли контроль Трампа над избирателями-республиканцами, несмотря на опасения по поводу его войны с Ираном, растущей инфляции и снижения личных рейтингов одобрения, и есть ли еще место в партии для законодателей, готовых порвать с ним.
Мэсси разгневал Трампа, выступая против военных действий США в Иране и Венесуэле, критикуя помощь Израилю, сопротивляясь частям президентской повестки и поддерживая усилия по обнародованию документов, связанных с покойным сексуальным преступником Джеффри Эпштейном.
Президент в течение нескольких месяцев атаковал Мэсси, называя его «идиотом», «психопатом» и «крупным подонком». «Иметь с ним дело просто ужасно. Я не думаю, что он республиканец... Он не либертарианец», — заявил Трамп журналистам.
В городе Ковингтон, штат Кентукки, Роб Баркли, бывший сторонник Трампа, поддержавший Мэсси, сказал, что нападки президента подтолкнули его ближе к конгрессмену. «Он на стороне республиканцев, поэтому у него консервативное мышление. Но он не такой ультраправый, как политика Трампа», — сказал Баркли.
Мэсси, голосовавший с Трампом примерно в 90 процентах случаев во время второго срока президента, назвал эту гонку более широкой проверкой независимости внутри Республиканской партии. «Я не баллотируюсь против президента Трампа. Большинство голосующих за меня поддерживают президента Трампа, как и я», — сказал Мэсси.
Министр обороны Пит Хегсет также редко появлялся в округе Мэсси в понедельник, чтобы агитировать за Галлейна. Федеральный закон запрещает государственным служащим заниматься партийной политической деятельностью во время исполнения служебных обязанностей, но офис Хегсета заявил, что он присутствовал в личном качестве и что деньги налогоплательщиков не использовались.
Позже Трамп раскрыл, что предвыборное появление Хегсета произошло всего за несколько часов до того, как США ожидали начать новую военную атаку на Иран, хотя операция была позже отложена.
Несколько штатов США, включая Джорджию и Пенсильванию, провели праймериз во вторник в преддверии промежуточных выборов в ноябре, но гонка в Кентукки стала одним из самых пристально наблюдаемых состязаний вечера. Мэсси, впервые избранный в 2012 году, долгое время был одним из самых стойких республиканских критиков Трампа.