Jorjiya shtatida respublikachilar partiyasining gubernatorlik nomzodini aniqlash uchun o'tkazilgan praymerizda Burt Jons va Rik Jekson ikkinchi bosqichga chiqdi. 16-iyun kuni bo'lib o'tadigan takroriy ovoz berishda ular o'zaro raqobatlashadi.
Hozirgi gubernator Brayan Kemp muddat cheklovi tufayli qayta saylana olmaydi. G'olib noyabr oyidagi umumiy saylovda demokratlar nomzodi bilan bellashadi.
AQSh prezidenti Donald Tramp o'tgan yili Jonsni qo'llab-quvvatlagan. Jonsning g'alabasi Trampning Jorjiyadagi ta'sirini kuchaytiradi, ammo uning saylovlardagi muvaffaqiyati turlicha bo'lgan.
Demokratlar partiyasida esa sobiq Atlanta meri Keysha Lens Bottoms, sobiq respublikachi leytenant-gubernator Jeff Dunkan va boshqa nomzodlar kurashmoqda. Ular 1998 yildan beri ilk bor gubernatorlikka demokrat nomzodini olib chiqishga harakat qilmoqda.
Alohida ta'kidlash joizki, demokrat Jasmin Klark 13-kongress okrugida marhum vakil Devid Skott o'rniga partiya nomzodini qo'lga kiritdi. Uning kampaniyasiga kriptovalyuta bilan bog'liq guruhlar 2 million dollardan ortiq mablag' sarflagan.
Respublikachilar senat praymerizida ikki muddatli vakil Mayk Kollinz ikkinchi bosqichga chiqdi. U o'zini "MAGA ishchisi" deb ataydi va immigratsiya masalasiga e'tibor qaratadi.
Gubernatorlik praymerizida reklama uchun 125 million dollardan ortiq mablag' sarflangan, shundan 66 millioni Jeksonning kampaniyasiga to'g'ri keladi. Demokratlar esa atigi 4 million dollar sarflagan.

В штате Джорджия Берт Джонс и Рик Джексон вышли во второй тур республиканских праймериз на пост губернатора, продлив ожесточенную борьбу за право представлять партию на ноябрьских промежуточных выборах.
Действующий губернатор Брайан Кемп не может баллотироваться из-за ограничения сроков. Победитель встретится с кандидатом от демократов в ноябре.
Президент США Дональд Трамп поддержал Джонса в прошлом году, и Джонс поблагодарил его во вторник вечером. Победа Джонса укрепит влияние Трампа в Джорджии, ключевом колеблющемся штате.
Демократы также выбирают кандидата, пытаясь впервые с 1998 года выиграть пост губернатора. Среди претендентов бывший мэр Атланты Кейша Лэнс Боттомс, бывший республиканский вице-губернатор Джефф Данкан и другие.
Отдельно демократ Жасмин Кларк выиграла номинацию в 13-м избирательном округе, чтобы заменить покойного представителя Дэвида Скотта. Ее кампанию поддержали криптовалютные группы, потратив более 2 миллионов долларов.
В гонке за место в Сенате США во второй тур вышел двухсрочный представитель Майк Коллинз, который тесно связан с Трампом и называет себя «рабочей лошадкой MAGA».
На рекламу в республиканских праймериз на пост губернатора потрачено более 125 миллионов долларов, из которых более 66 миллионов пришлось на кампанию Джексона. Демократы потратили лишь около 4 миллионов.