AQSh harbiy amaldorlaridan biri Vashington Tayvanga 14 milliard dollarlik qurol-yarog‘ sotishni to‘xtatganini ma’lum qildi. Bu qaror, rasmiylarga ko‘ra, Eron bilan urush uchun o‘q-dorilarni saqlab qolish maqsadida qabul qilingan.
Harbiy-dengiz kuchlari vaziri vazifasini bajaruvchi Hung Cao Senatning Mudofaa bo‘yicha ajratmalar quyi qo‘mitasidagi tinglovda ushbu ma’lumotni berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, to‘xtatish “Epic Fury” operatsiyasi uchun zarur o‘q-dorilar zaxirasini ta’minlash uchun amalga oshirilgan.
Cao, sotishni davom ettirish qarori Mudofaa vaziri Pit Xegset va Davlat kotibi Marko Rubio tomonidan qabul qilinishini ta’kidladi. Ushbu kelishuv, agar tasdiqlansa, Tayvanga eng yirik qurol-yarog‘ transferi bo‘ladi.
AQSh Kongressi ushbu qurol paketini yanvar oyida ma’qullagan edi, ammo sotishni amalga oshirish uchun prezident Donald Trampning roziligi talab qilinadi. Trampning o‘zi Fox News’ga bergan intervyusida paketni “ma’qullashi yoki ma’qullamasligi” mumkinligini aytgan.
Tayvan Bosh vaziri Cho Jung-tai juma kuni jurnalistlarga Tayvan qurol xarid qilishni davom ettirishini bildirdi. Biroq, tahlilchilarning fikricha, to‘xtatish Tayvanda AQSh yordamiga nisbatan ishonchsizlikni kuchaytiradi.
Xitoy Tayvanni o‘z hududi deb hisoblaydi va Vashingtonning Taypeyga doimiy, ammo norasmiy yordamiga qarshi. Tramp, shuningdek, Tayvan prezidenti bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar olib borish imkoniyatini ham ko‘rib chiqmoqda, bu esa Pekinning g‘azabiga sabab bo‘lishi mumkin.

Высокопоставленный военный чиновник США заявил, что Вашингтон приостанавливает продажу оружия Тайваню на сумму 14 миллиардов долларов, чтобы сохранить боеприпасы для войны с Ираном.
Исполняющий обязанности министра военно-морских сил Хун Цао сообщил об этом законодателям на слушаниях в Сенате в четверг. По его словам, пауза введена для обеспечения наличия боеприпасов для операции «Epic Fury».
Цао отметил, что решение о возобновлении продажи будет принято министром обороны Питом Хегсетом и госсекретарем Марко Рубио. Эта сделка станет крупнейшей передачей оружия Тайваню в истории.
Конгресс США одобрил пакет вооружений в январе, но для его реализации требуется подпись президента Дональда Трампа. Трамп в интервью Fox News заявил, что «может» или «не может» одобрить пакет.
Премьер Тайваня Чо Джун-тай в пятницу заявил, что Тайвань продолжит добиваться закупок оружия. Однако аналитики предупреждают, что пауза усилит тревогу и скептицизм в отношении поддержки США.
Китай считает Тайвань своей территорией и выступает против неофициальной поддержки Вашингтона. Трамп также рассматривает возможность прямых переговоров с президентом Тайваня, что может вызвать гнев Пекина.