Laosning markaziy qismidagi suv bosgan g‘orda bir haftadan ko‘proq vaqt davomida qamalib qolgan yetti qishloq aholisidan besh nafari qutqarildi. Qutqaruv guruhlari chorshanba kuni besh kishini tirik holda topdi.
Lao va Tailand guruhlari qolgan ikki kishini qidirish davom etayotganini ma’lum qildi. “Biz 5 kishini tirik va xavfsiz holda topdik. Hali 2 kishi qidirilmoqda”, deyiladi Laos ko‘ngilli qutqaruv guruhi ijtimoiy tarmoqdagi xabarida.
Tailandlik qutqaruvchi Kengkach Bangkawong alohida xabarda: “Soat 16:30 da (09:30 GMT) nishonimizni topdik. Besh kishini topdik. Qolgan ikkitasini qidiryapmiz”, deb yozdi.
Yana bir tailandlik ko‘ngilli qutqaruvchi Chakrakrit Taengtung ijtimoiy tarmoqqa besh qutqarilgan qishloq aholisi bilan birga quvonayotgan video joyladi. Videoda ular qo‘llarini ko‘tarib, tabassum qilgan holda sog‘lom va kayfiyatlari yaxshi ekani ko‘rinadi.
Yetti laoslik fuqaro o‘tgan hafta Xaysombun provinsiyasidagi g‘orga kirgan. Ko‘p o‘tmay, kuchli yomg‘ir va ko‘chki chiqish yo‘lini to‘sib qo‘ygan. Mahalliy ko‘ngillilar guruhi va davlatga qarashli Lao Phattana News xabariga ko‘ra, bu haqda ma’lum qilingan.
Tailand ko‘ngillilar guruhi yakshanba kuni qutqaruv operatsiyasiga qo‘shilgan. Guruh tarkibida 2018-yilda Tailand shimolidagi suv bosgan g‘ordan 12 bola va ularning futbol murabbiyini qutqarishda qatnashgan g‘avvos ham bor edi.
Internetda tarqatilgan videolarda g‘orga kirish uchun taxminan 4 km (2.5 milya) tik piyoda yurish kerakligi ko‘rsatilgan. Kirish joyi ham tik va toshloq bo‘lib, bir kishining o‘tishi uchun zo‘rg‘a kenglikda.
Qishloq aholisining g‘orga nima uchun kirgani rasman tasdiqlanmagan. Biroq, Laos tashkiloti Rescue Volunteer for People xodimi Bounkham Luanglathning aytishicha, mahalliy aholi oltin qidirish uchun bu g‘orga tez-tez boradi, garchi rasmiylar xavfsizlik haqida qayta-qayta ogohlantirgan bo‘lsa ham.

Спасатели извлекли пятерых из семи жителей деревни, которые более недели были заблокированы в затопленной пещере в центральном Лаосе. Пятеро были найдены живыми в среду.
Лаосские и тайские группы сообщили, что продолжают поиски двух пропавших. «Мы нашли 5 человек живыми и в безопасности. Еще 2 человека разыскиваются», — говорится в сообщении лаосской волонтерской спасательной группы в соцсетях.
«В 16:30 (09:30 GMT) мы нашли цель. Мы нашли пятерых. Ищем остальных двоих», — добавил тайский спасатель Кенгкач Бангкавонг в отдельном посте.
Тайский волонтер Чакракит Тэнгтунг опубликовал видео, на котором он и пятеро спасенных радуются. Видео показывает, что они в хорошем здоровье и настроении, поднимая руки и улыбаясь.
Семь лаосских граждан вошли в пещеру в провинции Сайсомбун на прошлой неделе. Вскоре сильный дождь и оползень заблокировали выход, сообщили местная волонтерская группа и государственное издание Lao Phattana News.
Тайская волонтерская группа присоединилась к спасательной операции в воскресенье. В команду входил дайвер, участвовавший в спасении 12 мальчиков и их футбольного тренера из затопленной пещеры в северном Таиланде в 2018 году.
Видео, опубликованные в сети, показывают, что для достижения входа в пещеру требуется крутой подъем примерно на 4 км. Вход также крутой и скалистый, едва достаточный для прохода одного человека.
Официального подтверждения причины, по которой жители вошли в пещеру, нет. Однако спасатель Бункхам Луанглат из лаосской организации Rescue Volunteer for People сообщил, что местные жители часто посещают пещеру в поисках золота, несмотря на неоднократные предупреждения властей об опасности.