AQSh ma'muriyati Ebola epidemiyasidan zarar ko'rgan amerikaliklarni vatanga qaytarish o'rniga, Keniyada karantin va davolash markazi qurmoqda. Oq uy rasmiylari bu qarorni Kongo Demokratik Respublikasidagi vaziyat bilan bog'liq holda qabul qilgan.
Oq uy vakilining ma'lum qilishicha, markaz amerikaliklarga yuqori sifatli tibbiy yordam ko'rsatish uchun mo'ljallangan. Bemorlar kerak bo'lganda Yevropaga yoki AQShga yuborilishi mumkin, ammo aniq yo'nalishlar hali oshkor etilmagan.
AQSh Kongo Demokratik Respublikasi, Uganda va Janubiy Sudandan qaytgan fuqarolarga, shu jumladan yashil karta egalariga ham mamlakatga kirishni taqiqlagan. Bu qaror ekspertlar tomonidan keskin tanqid qilinmoqda.
Braun universiteti epidemiologi Jennifer Nuzzo bu yondashuvni "chuqur axloqiy muammolar" deb atadi. Uning so'zlariga ko'ra, karantin va davolashning yetarli rejalari bo'lmasa, virus tarqalishi kuchayishi mumkin.
Sobiq AQSh xalqaro rivojlanish agentligi rahbari Jeremi Konyndyk esa bu qaror amerikalik shifokorlarni Ebola bilan kurashish uchun ketishdan qaytarishini ta'kidladi. U 2014 yilgi epidemiyadagi tajribalarni eslatib, sayohat cheklovlari epidemiyaga qarshi kurashga zarar keltirishini aytdi.

Администрация США строит карантинный и лечебный центр в Кении для американцев, пострадавших от вспышки Эболы, вместо того чтобы возвращать их на родину. Белый дом подтвердил эту информацию в среду.
Представитель Белого дома заявил, что центр предназначен для обеспечения высококачественной помощи американцам, которым необходимо быстро покинуть Демократическую Республику Конго и пройти карантин без риска длительной транспортировки в США.
В центре также будут лечить американцев, заразившихся Эболой, включая оказание реанимационной помощи. Однако не уточняется, будет ли дальнейшая транспортировка в США или Европу.
США ввели запрет на въезд для держателей грин-карт, недавно посетивших ДРК, Уганду и Южный Судан, а также для других путешественников из этих стран. Это решение вызвало критику со стороны экспертов.
Эпидемиолог Дженнифер Нуццо назвала такой подход "глубокими этическими проблемами" и предупредила, что отсутствие адекватных планов карантина может усилить распространение вируса. Бывший глава USAID Джереми Конюндик отметил, что это оттолкнет американских медиков от участия в борьбе с эпидемией.