Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Ummon bilan harbiy kuch ishlatish bilan tahdid qildi, agar u Eron bilan birgalikda Hormuz bo‘g‘ozini nazorat qilishga harakat qilsa. Bu bayonot chorshanba kuni Vazirlar Mahkamasi yig‘ilishida berildi.
Yig‘ilishda jurnalist Trampdan Ummon va Eronning strategik suv yo‘lini birgalikda boshqarish g‘oyasiga munosabat bildirishni so‘radi. Bu bo‘g‘oz dunyo neft yuklarining 20 foizdan ortig‘ini tashuvchi muhim yo‘nalishdir.
Trampning javobi keskin bo‘ldi: “Hech kim uni nazorat qila olmaydi. Bu xalqaro suvlar va Ummon boshqalar kabi o‘zini tutadi, aks holda biz ularni portlatishga majbur bo‘lamiz.”
Dastlab Tramp “Ummon” o‘rniga “Eron” degan bo‘lishi mumkin degan taxminlar bo‘ldi, ammo AQSh Davlat departamenti bu izohni ijtimoiy tarmoqlarda tarqatib, arab davlati nomini tasdiqladi.
O‘zining betarafligi bilan tanilgan Ummon Hormuzni nazorat qilishda Eronga qo‘shilish niyatida emas. AQSh va Ummon 200 yildan ortiq davom etgan yaqin ittifoqchilar bo‘lib, xavfsizlik, erkin savdo va ilmiy-texnikaviy hamkorlik shartnomalariga ega.
Ummon avvalroq Vashington va Tehron o‘rtasida vositachi rolini o‘ynagan, ayniqsa 28 fevralda AQSh va Isroil Eronga hujum qilgan urushdan keyin.
Tanqidchilar Trampning tahdidini “beparvolik” deb atashdi. DAWN huquq guruhining advokatlik direktori Raed Jarrar AQSh prezidentini “mafiya boshlig‘i”ga o‘xshatdi: “BMT Nizomi har qanday davlatga qarshi kuch ishlatish bilan tahdid qilishni taqiqlaydi va bu AQSh uchun ham majburiydir.”
Trampning tahdidi Eron davlat televideniyesi ikki davlat o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi (MOU) haqida xabar berganidan keyin kelib chiqdi. Loyihada Eronga Hormuzni boshqarishda qo‘shma nazorat berilishi aytilgan, ammo Tramp ma’muriyati bu xabarni “butunlay uydirma” deb atadi.
Hormuz o‘nlab yillar davomida erkin xalqaro o‘tish yo‘li bo‘lib kelgan, ammo AQSh va Isroil fevral oyida Eronni bombardimon qilishni boshlaganidan so‘ng, Tehron bo‘g‘ozni yopib, o‘z suverenitetini e’lon qildi.
Yig‘ilishda Tramp shuningdek, Saudiya Arabistoni va Qatar kabi arab davlatlarini kelajakdagi sulh bitimi doirasida Isroil bilan rasmiy munosabatlar o‘rnatishga chaqirdi. U birinchi muddatida “Ibrohim kelishuvlari”ni vositachilik qilgan edi.

Президент США Дональд Трамп пригрозил применить военную силу против Омана, если тот будет сотрудничать с Ираном для установления контроля над Ормузским проливом. Заявление прозвучало на заседании кабинета министров в среду.
Журналист попросил Трампа прокомментировать идею совместного управления стратегическим водным путем, через который проходит более 20% мировых нефтяных грузов.
Трамп ответил резко: «Никто не будет его контролировать. Это международные воды, и Оман будет вести себя как все, или нам придется их взорвать».
Первоначально предполагалось, что Трамп оговорился и имел в виду Иран, но Госдепартамент США опубликовал стенограмму, подтвердив, что речь шла именно об арабской стране.
Оман, известный своим нейтралитетом, не заявлял о желании присоединиться к Ирану в контроле над Ормузом. США и Оман являются близкими союзниками на протяжении более 200 лет, имея договоры о безопасности, свободной торговле и научно-техническом сотрудничестве.
Ранее Оман выступал ключевым посредником между Вашингтоном и Тегераном после начала войны 28 февраля, когда США и Израиль атаковали Иран.
Критики назвали угрозу Трампа безрассудной. Рэд Джаррар, директор по адвокации правозащитной группы DAWN, сравнил президента США с «боссом мафии»: «Устав ООН запрещает угрозу силой против любого государства, и это обязательно для США так же, как и для всех остальных».
Угроза прозвучала после того, как иранское государственное телевидение сообщило о меморандуме о взаимопонимании между двумя странами, который якобы предусматривал совместный контроль над проливом. Администрация Трампа назвала это сообщение «полной выдумкой».
Ормузский пролив десятилетиями был свободным международным проходом, но после начала бомбардировок Ирана США и Израилем в феврале Тегеран закрыл пролив и заявил о суверенитете.
На заседании Трамп также призвал арабские страны, включая Саудовскую Аравию и Катар, установить официальные отношения с Израилем в рамках будущего соглашения о прекращении огня, угрожая выйти из переговоров, если они не согласятся.