AQSh Davlat kotibi Marko Rubio payshanba kuni Braziliyadagi eng yirik ikki jinoiy tarmoq — Primeiro Comando da Capital (PCC) va Comando Vermelhoni 'xorijiy terrorchi tashkilot' deb e'lon qilish niyatini ma'lum qildi. Ushbu qaror 5 iyundan kuchga kiradi.
Rubioning so'zlariga ko'ra, guruhlar allaqachon 'maxsus belgilangan global terrorchilar' ro'yxatiga kiritilgan bo'lib, bu ularning AQSh aktivlariga kirishini bloklaydi. 'Xorijiy terrorchi' yorlig'i esa yanada qattiqroq cheklovlarni nazarda tutadi.
AQSh ma'muriyati bu choralarni amerikaliklar xavfsizligini ta'minlash zarurati bilan izohlaydi. Rubio bayonotida: 'Tramp ma'muriyati noqonuniy giyohvand moddalarni ko'chalarimizdan uzoqda ushlab, zo'ravon narko-terrorchilarni moliyalashtirish manbalarini to'xtatish uchun barcha vositalardan foydalanishda davom etadi', dedi.
Ikkinchi muddatga Oq uyga qaytgan Tramp Lotin Amerikasidagi bir qancha jinoiy tarmoqlarga nisbatan 'terrorchi' yorlig'ini qo'llashga intilmoqda. Tanqidchilar buni AQShning G'arbiy yarimshardagi harbiy ta'sirini kengaytirish uchun bahona deb ataydi.
Qaror Braziliyada kuchli siyosiy zilzilaga sabab bo'lishi mumkin, chunki mamlakatda qizg'in prezidentlik saylovlari davom etmoqda. Chap qanot prezidenti Luiz Inasio Lula da Silva Tramp ma'muriyatini 'terrorchi' yorlig'idan qaytarishga uringani xabar qilingan.
Lula 3 yanvardagi harbiy operatsiyadan so'ng Lotin Amerikasiga xorijiy aralashuv tahdidi haqida xavotir bildirgan. O'shanda AQSH Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni o'g'irlab ketgan edi.
Payshanba kungi e'lon Trampning o'sha haftada senator Flavio Bolsonaro bilan Oq uyda uchrashuvidan so'ng keldi. Bolsonaro Trampni PCC va Comando Vermelhoni terrorchi deb belgilashga faol undaganini aytdi.
Tramp avvalroq Bolsonaro oilasi manfaatlari uchun Braziliya siyosatiga aralashgan. O'tgan yili u Braziliyaga qarshi tariflarni 50 foizga oshirgan edi.
Jamoat xavfsizligi masalasi oktyabrdagi saylovlarda asosiy mavzulardan biri bo'lishi kutilmoqda. So'rovlar Lula va Flavio Bolsonaro o'rtasidagi kurash teng bo'lishini ko'rsatmoqda.
Huquqni muhofaza qilish organlari va Comando Vermelho kabi jinoiy guruhlar o'rtasidagi so'nggi to'qnashuvlar saylovga katta ta'sir ko'rsatishi mumkin. O'tgan oktyabrda Rio-de-Janeyrodagi politsiya reydi 120 dan ortiq odamning o'limiga sabab bo'lgan edi.

Госсекретарь США Марко Рубио в четверг объявил о намерении признать две крупнейшие преступные сети Бразилии — Primeiro Comando da Capital (PCC) и Comando Vermelho — «иностранными террористическими организациями». Решение вступит в силу 5 июня.
По словам Рубио, группировки уже отнесены к категории «специально обозначенных глобальных террористов», что блокирует их доступ к активам США. Ярлык «иностранный террорист» считается еще более ограничительным.
Администрация США утверждает, что эти меры необходимы для обеспечения безопасности американских граждан. Рубио заявил: «Администрация Трампа продолжит использовать все доступные инструменты для защиты нашей нации и наших интересов национальной безопасности, удерживая нелегальные наркотики подальше от наших улиц и нарушая потоки доходов, финансирующих жестоких наркотеррористов».
Вернувшись в Белый дом на второй срок, Трамп стремится применить «террористические» обозначения к нескольким латиноамериканским преступным сетям. Критики называют это предлогом для расширения военного влияния США в Западном полушарии.
Решение, вероятно, вызовет потрясения в политике Бразилии, где идет острая президентская гонка. Сообщается, что левый президент Луис Инасиу Лула да Силва неоднократно пытался отговорить администрацию Трампа от применения «террористического» ярлыка.
Лула также выразил обеспокоенность растущей угрозой иностранного вмешательства в Латинской Америке, особенно после военной операции 3 января, когда США похитили президента Венесуэлы Николаса Мадуро.
Объявление в четверг последовало за встречей Трампа с сенатором Флавиу Болсонару в Белом доме на этой неделе. Болсонару заявил, что активно просил Трампа признать PCC и Comando Vermelho террористическими группами.
Трамп ранее вмешивался в бразильскую политику в интересах семьи Болсонару. В прошлом году он повысил пошлины против Бразилии почти до 50 процентов.
Ожидается, что вопрос общественной безопасности станет ключевым на октябрьских выборах. Опросы показывают, что Лула и Флавиу Болсонару идут ноздря в ноздрю.
Недавние столкновения между правоохранителями и преступными группами, такими как Comando Vermelho, также могут сильно повлиять на выборы. В прошлом октябре полицейский рейд в Рио-де-Жанейро привел к гибели более 120 человек.