AQSh G‘aznachilik kotibi Skott Bessentning ma’lum qilishicha, prezident Donald Trump tasviri tushirilgan yangi 250 dollarlik banknotni chop etishga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Qonunchilar ushbu pullarning muomalaga chiqarilishi haqida qaror qabul qilishi kerak.
AQSh qonunchiligi tirik shaxsning valyutada tasvirlanishini taqiqlaydi, biroq o‘tgan yil amaldagi va sobiq prezidentlarni istisno qilish uchun qonun loyihasi kiritilgan edi. Bessent Oq uyda jurnalistlarga bergan bayonotida, qonun o‘zgarishini kutgan holda dizayn tayyorlanganini aytdi.
“Hozirda Vakillar palatasi va Senatda birinchi talabni o‘zgartirish bo‘yicha qonun loyihasi ko‘rib chiqilmoqda, bu Donald J. Trump kabi tirik shaxsga 250 dollarlik banknotda joy olish imkonini beradi”, dedi Bessent.
Washington Post’ning xabariga ko‘ra, Trump tayinlagan g‘aznachi Brandon Beach Mustaqillik deklaratsiyasining 250 yilligi munosabati bilan yangi banknotni chop etish jarayonini tezlashtirishga intilmoqda. Dizayn maketida “America 250 anniversary” so‘zlari aks etgan.
Trump tasviri tushirilgan banknot uning shaxsiy brendini rasmiy maqomda kengaytirishning yana bir misoli bo‘ladi. Ilgari uning portretlari Adliya departamenti va boshqa federal binolarga osilgan, Kennedi markazi boshqaruv kengashiga tayinlovlar esa uning nomini qo‘shgan.
Tanqidchilar bu harakatni diktator va monarxlarning xatti-harakatlariga o‘xshatib, keskin norozilik bildirmoqda. Mart oyida AQSH Tasviriy san’at komissiyasi Trump tasviri tushirilgan esdalik tangasini zarb qilishni ma’qullagan edi.

Министр финансов США Скотт Бессент заявил, что ведется подготовка к печати новой банкноты номиналом 250 долларов с изображением президента Дональда Трампа. Законодателям предстоит решить, будут ли эти купюры введены в обращение.
Американское законодательство запрещает размещать изображения живых людей на денежных знаках, однако в прошлом году был внесен законопроект, предусматривающий исключение для действующих и бывших президентов. Выступая в Белом доме, Бессент сообщил, что дизайн уже подготовлен в ожидании изменения закона.
«Сейчас в Палате представителей и Сенате рассматривается законопроект об изменении первого требования, чтобы живой человек, Дональд Дж. Трамп, мог быть на купюре в 250 долларов», — заявил Бессент.
По данным The Washington Post, назначенный Трампом казначей Брэндон Бич добивается ускорения процесса выпуска новой банкноты к 250-летию Декларации независимости. Макет дизайна содержит надпись «America 250 anniversary».
Купюра с изображением Трампа станет очередным примером расширения его личного бренда в официальном качестве. Ранее его портреты были размещены на зданиях Министерства юстиции и других федеральных учреждениях, а назначения в совет Центра Кеннеди добавили его имя к национальному центру искусств.
Критики сравнивают эти действия с поведением диктаторов и монархов. В марте Комиссия по изящным искусствам США одобрила чеканку памятной золотой монеты с изображением Трампа, что также вызвало негативную реакцию.