Efiopiya 1-iyun kuni o‘zining umummilliy saylovlarini o‘tkazishga tayyorlanmoqda. Bu, 2020-2022 yillarda davom etgan va Efiopiya federal hukumati hamda Tigray Xalq Ozodlik Fronti (TPLF) o‘rtasidagi tinchlik kelishuvi bilan yakunlangan halokatli ikki yillik to‘qnashuvdan keyingi ilk saylovdir.
Taxminan 135 million aholiga ega bo‘lgan Efiopiya Afrikaning ikkinchi eng zich joylashgan davlati va dunyoda 10-o‘rinda turadi. 50,5 milliondan ortiq saylovchi besh yilda bir marta o‘tkaziladigan ovoz berishda qatnashish uchun ro‘yxatga olingan. Parlamentdagi barcha 547 o‘rin uchun kurash ketmoqda.
2018-yildan beri mamlakatni Bosh vazir Abiy Ahmad boshqarib kelmoqda. Uning “Farovonlik partiyasi” 547 o‘rindan 457 tasiga ega. Milliy Saylov Kengashi (NEBE) rasmiy natijalarni 11-iyun kuni e’lon qilishi kutilmoqda.
Efiopiya so‘nggi yigirma yil ichida sezilarli iqtisodiy o‘sishni qayd etdi. XVF 2026-yilda 9,2 foizlik o‘sishni prognoz qilmoqda, bu qit’adagi eng yuqori ko‘rsatkichdir. Biroq, yuqori inflyatsiya (2026-yil aprel holatiga ko‘ra 11,7 foiz), valyuta tanqisligi va urushdan keyingi tiklash xarajatlari kabi muammolar saqlanib qolmoqda.
Mamlakat beshta rasmiy tilga ega: afar, amhara, oromo, somali va tigray tillari. Aholining taxminan uchdan ikki qismi nasroniy, uchdan bir qismi musulmonlardir. Efiopiya dunyodagi eng etnik xilma-xil davlatlardan biri bo‘lib, 80 dan ortiq turli guruhlarni o‘z ichiga oladi. Oromolar eng katta guruh (taxminan 35 foiz), amharalar ikkinchi o‘rinda (24 foiz).
2020-yildan beri Efiopiya bir necha frontlarda deyarli uzluksiz mojarolarda yashamoqda. Tigray urushi 2022-yil noyabridagi Pretoriya tinchlik kelishuvi bilan yakunlangan bo‘lsa-da, vaziyat nozikligicha qolmoqda. 2026-yil yanvarida TPLF va hukumat kuchlari o‘rtasida yana to‘qnashuvlar sodir bo‘ldi. Oromoda Oromo Ozodlik Armiyasi (OLA) bilan to‘qnashuvlar, Amhara mintaqasida esa Fano kuchlari bilan janglar davom etmoqda.
Mustaqil mojaro monitoringi tashkiloti ACLED ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yil 1-yanvardan 2026-yil 15-maygacha mamlakat bo‘ylab 7400 dan ortiq hujum qayd etilgan. Amhara mintaqasi eng beqaror hudud bo‘lib, hujumlarning yarmidan ko‘pi (3719) shu yerda sodir bo‘lgan. Oromoda 2735 hujum qayd etilgan.

Эфиопия проведет всеобщие выборы 1 июня. Это первые общенациональные выборы после формального завершения войны в Тыграе — разрушительного двухлетнего конфликта с 2020 по 2022 год, который завершился мирным соглашением между федеральным правительством Эфиопии и Народным фронтом освобождения Тыграя (НФОТ).
С населением около 135 миллионов человек Эфиопия является второй по численности населения страной Африки и десятой в мире. Более 50,5 миллиона избирателей зарегистрировались для участия в голосовании, которое проводится раз в пять лет, при этом разыгрываются все 547 мест в парламенте.
С 2018 года страной руководит премьер-министр Абий Ахмед, чья Партия процветания занимает 457 из 547 мест. Национальный избирательный совет Эфиопии (NEBE), как ожидается, объявит официальные результаты 11 июня.
За последние два десятилетия Эфиопия продемонстрировала значительный экономический рост: МВФ прогнозирует рост на 9,2% в 2026 году, что является самым высоким показателем на континенте. Однако сохраняются такие проблемы, как высокая инфляция (11,7% по состоянию на апрель 2026 года), нехватка иностранной валюты и дорогостоящее послевоенное восстановление.
В стране пять официальных языков: афарский, амхарский, оромо, сомалийский и тиграйский. Примерно две трети населения — христиане, одна треть — мусульмане. Эфиопия — одна из самых этнически разнообразных стран мира, насчитывающая более 80 различных групп. Оромо — крупнейшая группа (около 35%), амхара — вторая по величине (24%).
С 2020 года Эфиопия находится в состоянии почти непрерывного конфликта на нескольких фронтах. Война в Тыграе завершилась Преторийским мирным соглашением в ноябре 2022 года, однако ситуация остается хрупкой. В январе 2026 года в Тыграе вновь вспыхнули столкновения между НФОТ и правительственными силами. В Оромии продолжаются столкновения с Армией освобождения оромо (OLA), а в регионе Амхара — бои с силами самообороны Фано.
По данным независимого монитора конфликтов ACLED, с 1 января 2022 года по 15 мая 2026 года по всей стране было зафиксировано более 7400 атак. Регион Амхара оказался самым нестабильным: более половины атак (3719) произошли именно там. В Оромии зафиксировано 2735 атак.