Isroil va Livan rasmiylari juma kuni Vashingtondagi Pentagonda xavfsizlik bo‘yicha muzokaralar o‘tkazishi kutilmoqda. Bu uchrashuv Isroilning Livanga havo hujumlari kuchaygan bir paytda bo‘lib o‘tmoqda.
Isroil hukumati matbuot kotibi Devid Menserning aytishicha, Bosh vazir Binyamin Netanyaxu armiyaga Livandagi operatsiyalarni chuqurlashtirishni buyurgan. Shu bilan birga, Hizbullohni qurolsizlantirish va tinchlik bitimini ta'minlash bo‘yicha muzokaralar davom ettirilmoqda.
Hizbulloh esa muzokaralarni qoralab, Livan rahbariyatini “o‘z xalqining qoni evaziga” muzokara olib borishda aybladi. Guruh Bayrutning Livandagi ta'siri zaifligini ta'kidladi.
AQSh vitse-prezidenti JD Vensning so‘zlariga ko‘ra, Vashington va Tehron o‘rtasida sulhni uzaytirish bo‘yicha kelishuvga erishishga yaqin qolingan, biroq prezident Donald Tramp hali uni ma'qullashga tayyor emas. Vensning ta'kidlashicha, tomonlar boyitilgan uran zaxirasi va keyingi boyitish masalalarida kelisha olmayapti.
Isroil Mudofaa vaziri Isroil Kats G‘azo sektoridan falastinliklarning “ixtiyoriy ko‘chishi” amalga oshirilishini va’da qildi. Inson huquqlari tashkilotlari bu harakatni etnik tozalash deb baholamoqda.
Isroil Bosh vaziri Netanyaxu G‘azo sektorining 60 foizini nazorat qilayotganliklarini va bu ko‘rsatkichni 70 foizga yetkazish niyatida ekanliklarini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu Hizbullohga bosimni kuchaytirish uchun kerak.

Официальные лица Израиля и Ливана встретятся в пятницу в Пентагоне в Вашингтоне для переговоров по безопасности на фоне эскалации израильских авиаударов по Ливану.
Представитель израильского правительства Дэвид Менсер заявил, что премьер-министр Биньямин Нетаньяху приказал армии «углубить операцию в Ливане», одновременно продолжая переговоры о разоружении «Хезболлы» и заключении мирного соглашения.
«Хезболла» осудила переговоры, обвинив ливанское руководство в ведении переговоров «ценой крови своего народа». Группировка заявила, что Бейрут не имеет рычагов давления для обеспечения вывода израильских войск или прекращения войны.
Вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что Вашингтон и Тегеран близки к соглашению о продлении перемирия, но президент Дональд Трамп пока не готов его одобрить. По словам Вэнса, остаются разногласия по поводу запасов обогащенного урана и дальнейшего обогащения.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац пообещал реализовать «добровольную миграцию» палестинцев из сектора Газа. Правозащитные организации предупреждают, что такой шаг может быть равносилен этнической чистке.
Премьер-министр Нетаньяху заявил, что Израиль контролирует 60% территории Газы и намерен увеличить этот показатель до 70%, чтобы усилить давление на палестинскую группировку ХАМАС.