Germaniya Bundestagining Berlin-Taypey parlament do‘stlik guruhi a’zolari Tayvanda to‘qqiz kunlik tashrif bilan bo‘lib, bu Pekinning keskin tanqidiga uchradi. Delegatsiya tarkibida Yashillar partiyasidan Till Steffen, kansler Fridrix Mertsning konservativ Xristian Demokratik Ittifoqidan Klaus-Piter Vilsh va Markus Rayxel, o‘ta o‘ngchi “Germaniya uchun muqobil” partiyasidan Rayner Kraft hamda So‘l partiyadan Mandi Ayssing bor.
Xitoy Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Mao Nin, Pekin har doim diplomatik hamkorlari bilan Tayvan o‘rtasidagi har qanday rasmiy aloqalarga qarshi ekanini bildirdi. Xitoy Tayvanni o‘zining ajralgan provinsiyasi deb hisoblaydi va “tinch birlashish” tarafdori, ammo harbiy kuch ishlatishni istisno qilmaydi.
Delegatsiya rahbari Shteffenning ta’kidlashicha, Germaniya Xitoyga iqtisodiy qaramlikni kamaytirish uchun Tayvan bilan aloqalarni kuchaytirishi kerak. “Xitoy bilan ishlash yaxshi, ammo unga qaram bo‘lmaslik kerak”, dedi u. Tayvan bilan kelajak batareyalari bo‘yicha qo‘shma tadqiqot loyihasi amalga oshirilmoqda.
AfD vakili Kraft Germaniyaning birlashishidan oldin Xitoy GFR va GDR bilan bir vaqtda diplomatik munosabatlar o‘rnatganini eslatdi. U Tayvan yarimo‘tkazgichlar sohasida global yetakchi ekanini va Germaniya bu imkoniyatni boy bermasligi kerakligini ta’kidladi. Tayvanning TSMC kompaniyasi Saksoniyada 10 milliard yevrolik zavod qurmoqda.
Tayvan prezidenti Lay Chin-te nemis delegatsiyasini qabul qilib, TSMC loyihasini “muhim bosqich” deb atadi va u global ta’minot zanjirlari hamda demokratik qadriyatlarni mustahkamlashiga hissa qo‘shishini aytdi. U Germaniyani Tayvanning xalqaro ishtirokini qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirdi.
Shteffenning so‘zlariga ko‘ra, kansler Merts “o‘zimizni himoya qila olishni xohlaymiz, shunda hech qachon himoya qilishga majbur bo‘lmaymiz” degan tamoyilga amal qiladi va bu Tayvanga ham tegishli. “Tayvan uchun eng katta tahdid – boshqa davlatlarning unga e’tibor bermasligi. Biz buni qilmaymiz”, dedi u.

Делегация Бундестага, известная как Берлинско-Тайбэйская парламентская группа дружбы, находится с девятидневным визитом на Тайване, что вызвало критику со стороны Пекина. В состав делегации входят Тилль Штеффен от партии «Зелёные», Клаус-Питер Вильш и Маркус Райхель от консервативного Христианско-демократического союза канцлера Фридриха Мерца, Райнер Крафт от правой «Альтернативы для Германии» и Манди Айссинг от Левой партии.
Официальный представитель МИД Китая Мао Нин заявила, что Пекин всегда выступал против любых официальных обменов между своими дипломатическими партнёрами и Тайванем. Китай считает Тайвань своей отколовшейся провинцией и выступает за «мирное воссоединение», не исключая применения военной силы.
Глава делегации Штеффен подчеркнул, что Германии необходимо диверсифицировать экономические связи, чтобы снизить зависимость от Китая. «С Китаем можно вести дела, но нельзя становиться зависимыми», — заявил он. Совместный исследовательский проект с Тайванем по батареям будущего уже реализуется.
Крафт из AfD отметил, что до объединения Германии Китай одновременно поддерживал дипломатические отношения с ФРГ и ГДР. Он указал на лидерство Тайваня в полупроводниковой отрасли: «Германия не должна упустить возможность оставаться экономически сильной». Компания TSMC строит завод в Саксонии с инвестициями в €10 млрд.
Президент Тайваня Лай Циндэ принял немецкую делегацию и назвал проект TSMC «важной вехой», укрепляющей промышленное сотрудничество и глобальные цепочки поставок. Он поблагодарил Германию за поддержку в расширении международного участия Тайваня.
Штеффен заявил, что принцип канцлера Мерца — «мы хотим быть способными защитить себя, чтобы никогда не пришлось» — применим и к Тайваню. «Самая большая угроза для Тайваня — если другие страны отвернутся. Мы этого не допустим», — подчеркнул он.