AQSh prezidenti Donald Trump, agar Ummon Eron bilan birgalikda Hormuz bo‘g‘ozini nazorat qilishga urinsa, mamlakatga harbiy zarba berilishini aytdi. Bu bayonot Eron davlat televideniyasining bo‘g‘ozda kemalar harakatini tiklash bo‘yicha norasmiy kelishuv loyihasi mavjudligi haqidagi xabariga javoban berildi.
Trump jurnalistlarga: “Ummon hamma kabi o‘zini tutadi, aks holda ularni portlatishimiz kerak bo‘ladi”, dedi. Bu tahdid uzoq vaqtdan beri Yaqin Sharqda vositachi rolini o‘ynagan mamlakatga qaratilgan.
Mutaxassislarning fikricha, Ummon Fors ko‘rfazi davlatlari va Eron o‘rtasida vositachilik qilishda an’anaviy rolga ega. U Eron bilan eng yaqin aloqalarni saqlab kelayotgan ko‘rfaz davlatlaridan biri.
Hormuz bo‘g‘ozining janubiy tomonida joylashgan Ummon hozirgi mojaroda muhim rol o‘ynaydi. Shu bilan birga, sultonlik Vashington va Tehron bilan yaxshi munosabatlarni saqlab, maxfiy muzokaralar uchun joy sifatida xizmat qilgan.
Biroq, Ummonning Eron bilan bo‘g‘ozni birgalikda nazorat qilishga intilishi haqida hech qanday dalil yo‘q. Mutaxassislar bunday xabarlarni “realistik emas” deb baholamoqda. Maskat uchun asosiy masala – bo‘g‘ozda xavfsiz va uzluksiz kemalar harakatini tiklashdir.
Trumpning so‘nggi tahdidlari mintaqada juda salbiy qabul qilinmoqda. Shu bilan birga, Eronning so‘nggi hujumlari ko‘rfaz davlatlarining AQSh xavfsizlik kafolatlariga bo‘lgan ishonchini susaytirdi. Mutaxassislar AQShning Ummonga hujumini ehtimoldan yiroq deb hisoblaydi, chunki bu uzoq yillik hamkor va vositachiga qarshi qaratilgan bo‘lib, mintaqadagi AQSh ta’sirini yanada zaiflashtiradi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что если Оман попытается совместно с Ираном контролировать Ормузский пролив, США нанесут военный удар по этой стране на южной оконечности Аравийского полуострова.
Это заявление стало ответом на сообщение иранского государственного телевидения о том, что существует неофициальный проект соглашения о восстановлении судоходства в проливе, предусматривающий совместное регулирование Ираном и Оманом.
«Оман будет вести себя как все, или нам придется их взорвать», — сказал Трамп журналистам. Необычно резкая угроза адресована стране, которая долгое время считалась посредником на Ближнем Востоке.
По словам экспертов, Оман традиционно играл mediating роль между арабскими государствами Персидского залива и Ираном. Среди стран Залива Оман поддерживает наиболее тесные связи с Тегераном.
Расположенный на южной стороне Ормузского пролива, Оман играет ключевую роль в текущем конфликте. При этом султанат поддерживает хорошие отношения как с Вашингтоном, так и с Тегераном, неоднократно служа местом для конфиденциальных переговоров.
Однако нет никаких признаков того, что Оман действительно стремится к совместному контролю над проливом с Ираном. Эксперты считают такие сообщения «довольно нереалистичными». Для Маската важно восстановить безопасное и бесперебойное судоходство через пролив.
Последние угрозы Трампа воспринимаются в регионе крайне негативно. В то же время недавние иранские атаки усилили сомнения в гарантиях безопасности США для стран Залива. Тем не менее, эксперты считают военный удар по Оману маловероятным, поскольку он подорвет влияние США в регионе.