Xegset AQShning Tinch okeanidagi harbiy kuchini namoyish qilish va ittifoqchilar bilan hamkorlikni davom ettirishini aytdi. U "biz bir vaqtning o'zida ikki ishni qila olamiz" deb, Osiyoda "jim, ammo juda kuchli" ish olib borayotganini, shu bilan birga Eronning yadro quroliga ega bo'lishiga yo'l qo'ymaslik kabi global majburiyatlarni bajarayotganini bildirdi.
Yaponiya mudofaa vaziri Sindziro Koizumi AQShning sodiqligiga shubha bildirgan holda, ba'zi davlatlar bu sodiqlikni kam baholashi va AQSh bilan ittifoqchilar o'rtasiga "pona qoqishga" urinishi mumkinligini aytdi. Xegset bunga javoban AQShning milliy mudofaa strategiyasining bir qismi Tinch okeanida kuch proyeksiyasi va ittifoqchilar bilan ishlashga qaratilganligini ta'kidladi.
Tayvanga 14 milliard dollarlik qurol-yarog' paketining to'xtatilishi munosabati bilan Xegset bu ikki masalani bir-biridan ajratish kerakligini aytdi. U AQShning umumiy o'q-dori zaxirasi va kerak bo'lganda ko'proq ishlab chiqarish qobiliyati "juda yaxshi holatda" ekanligini ta'kidladi.
Xegset nutqida AQShning mintaqaga "kuchli, jim va aniq" yondashuvini ta'kidlab, "qoidalarga asoslangan xalqaro tartib haqidagi bo'sh globalistik ritorika" o'rniga ko'proq qurol kerakligini aytdi. U "qoidalar yaxshi, lekin agar ularni qattiq kuch bilan qo'llab-quvvatlamasangiz, qoidalar yozilgan qog'ozga ham arzimaydi" dedi.
U Osiyo ittifoqchilarini mudofaa xarajatlarini oshirishga chaqirib, YaIMning 3,5 foizini maqsad qilib belgiladi. Janubiy Koreya, Yaponiya, Avstraliya va Filippin kabi mamlakatlarning harbiy xarajatlarni oshirgani uchun maqtadi. Shuningdek, Yangi Zelandiyani "beparazit" deb atadi.
Xegset Xitoyga nisbatan yumshoqroq ohangda bo'lib, Tayvanni faqat savolga javob berishda eslatdi. Bu o'tgan yilgi nutqidan farq qiladi, unda u Pekinni Tayvanga "yaqinlashib kelayotgan tahdid" deb atagan edi. U AQSh Xitoyning harbiy kuchayishidan xavotirda, ammo "keraksiz qarama-qarshilik" dan qochishni xohlashini aytdi.
Xitoy ikkinchi yil ketma-ket mudofaa vazirini yubormay, past darajadagi delegatsiyani jo'natdi. Bu forumga nisbatan norozilik yoki Xitoyning AQSh bilan ochiq qarama-qarshilikdan qochish istagi sifatida talqin qilinmoqda.

Министр обороны США Пит Хегсет на престижном форуме «Шангри-Ла» в Сингапуре попытался развеять сомнения азиатско-тихоокеанских союзников в приверженности Вашингтона региону. Он заявил, что выполнение глобальных обязательств, включая войну в Иране, не означает «поворота спиной» к Азии.
Хегсет подчеркнул, что часть национальной оборонной стратегии США направлена на «проецирование силы» в Тихом океане и работу с союзниками. «Мы можем делать две вещи одновременно», — настаивал он, утверждая, что США «тихо, но очень сильно» работают с партнерами в Азии, одновременно выполняя глобальные обязательства, например, не допуская получения Ираном ядерного оружия.
Министр обороны Японии Синдзиро Коидзуми выразил обеспокоенность, что некоторые страны могут недооценивать приверженность США и пытаться «вбить клин» между Вашингтоном и его союзниками. Хегсет ответил, что стратегия США включает «проецирование силы» в Тихом океане.
Отвечая на вопрос о приостановке пакета вооружений Тайваню на $14 млрд, Хегсет заявил, что эти два вопроса следует «разделить». Он заверил, что общие запасы боеприпасов США находятся в «очень хорошем месте», а производственные мощности позволяют нарастить выпуск при необходимости.
В своей речи Хегсет подчеркнул «сильный, тихий и четкий» подход США к региону, выступая за большее количество вооружений вместо «пустой глобалистской риторики о правилах международного порядка». «Правила хороши, но если их не подкреплять жесткой силой, они не стоят бумаги, на которой написаны», — заявил он.
Он призвал азиатских союзников увеличить расходы на оборону до 3,5% ВВП, похвалив Южную Корею, Японию, Австралию и Филиппины. Хегсет также раскритиковал «нахлебников», назвав Новую Зеландию таковой, и предупредил, что «Европе и НАТО предстоит принять серьезные решения».
Тон Хегсета в отношении Китая был заметно мягче, чем в прошлом году. Он упомянул Тайвань только в ответ на вопрос, заявив, что США хотят избежать «ненужной конфронтации» и стремятся к «стабильному равновесию», где ни одно государство, включая Китай, не сможет навязать свою гегемонию.
Китай второй год подряд отказался направлять своего министра обороны на форум, прислав делегацию более низкого уровня. Это расценивается либо как демонстрация недовольства, либо как желание избежать открытого противостояния с США.