Saylov asosan hukmron Leyboristlar partiyasi va markazchi Millatchilar partiyasi o‘rtasidagi ikki tomonlama kurash sifatida ko‘rilmoqda. Bosh vazir Robert Abela, Leyboristlar partiyasi rahbari, saylovni bir yil oldin, Eron urushi fonida chaqirdi, bu esa global bozorlarga ta'sir ko‘rsatmoqda.
Abela, Hormuz bo‘g‘ozi blokadasi sababli energiya narxlari va inflyatsiyaning oshishi uning partiyasining ketma-ket to‘rtinchi muddatga saylanish imkoniyatini zaiflashtirishidan qo‘rqadi. Iqtisodiyot bu yilgi saylovda asosiy mavzu bo‘lishi kutilmoqda, ijara narxlari oshishi va infratuzilma muammolari saylovchilar e'tiborida.
Malta aholisi sonining ko‘payishi sababli sog‘liqni saqlash tizimi ham kuchli bosim ostida. So‘rovlar Abela partiyasining saylovda g‘alaba qozonishini ko‘rsatmoqda, chunki Leyboristlar so‘nggi o‘n yil ichida Malta siyosiy maydonida hukmronlik qilgan.
Biroq, Millatchilar partiyasining yangi rahbari Aleks Borg 30 yoshida Maltaning eng yosh bosh vaziri bo‘lishga umid qilmoqda. Saylov 2017 yilda avtomobil portlashi natijasida o‘ldirilgan jurnalist Dafne Karuana Galisiya qotilligi soyasida o‘tmoqda.
Karuana Galisiya Maltadagi korruptsiyani fosh qilgan, uning o‘limi sobiq Bosh vazir Jozef Maskatning iste'fosiga olib kelgan. Ommaviy tergov hukumat uning o‘limi uchun javobgar degan xulosaga kelgan, ammo bevosita ishtiroki isbotlanmagan. 2025 yil iyun oyida ikki kishi uning o‘limiga sabab bo‘lgan avtomobil bombasini yetkazib bergani uchun umrbod qamoq jazosiga hukm qilingan.

На Мальте, островном государстве в Средиземном море, начались внеочередные парламентские выборы, которые определят, кто будет управлять страной в ближайшие пять лет. Избирательные участки открылись в субботу, и борьба в основном идет между правящей Лейбористской партией и центристской Националистической партией.
Премьер-министр Роберт Абела, лидер Лейбористской партии, объявил выборы на год раньше срока на фоне войны с Ираном, которая влияет на мировые рынки. Сообщается, что Абела опасается, что рост цен на энергоносители и инфляция, вызванные блокадой Ормузского пролива, могут ослабить шансы его партии на рекордный четвертый срок подряд.
Экономика, как ожидается, станет главной темой выборов: рост арендной платы и проблемы инфраструктуры волнуют избирателей. Система здравоохранения Мальты также испытывает давление из-за роста населения в самой маленькой и густонаселенной стране ЕС.
Опросы показывают, что партия Абелы лидирует, так как лейбористы доминировали в политической жизни Мальты последнее десятилетие. Однако новый лидер Националистической партии Алекс Борг надеется сместить лейбористов и стать самым молодым премьер-министром Мальты в возрасте 30 лет.
Выборы проходят в тени убийства журналистки-расследовательницы Дафне Каруаны Галиции, погибшей от взрыва автомобиля в 2017 году. Она разоблачала коррупцию на Мальте, и ее смерть привела к отставке бывшего премьера Джозефа Муската.
Общественное расследование пришло к выводу, что правительство несет ответственность за ее смерть, хотя прямого участия не установлено. В июне 2025 года двое мужчин были приговорены к пожизненному заключению за поставку автомобиля с бомбой. Результаты выборов ожидаются в воскресенье в полдень.