G‘arbiy konferensiya finalida 4-3 hisobida g‘alaba qozongan Spurs chorshanba kuni San Antonioda Kniksga qarshi final seriyasini boshlaydi. Vembanyama 22 ochko va 7 ribaund qayd etdi, Julian Champagni 20 ochko (6 ta uch ochkolik) va Stefon Kasl 16 ochko bilan hissa qo‘shdi.
“Biz hali ochmiz, bu hisni tasvirlab berolmayman, juda kuchli”, dedi Vembanyama. “Biz yana to‘rtta g‘alabani xohlaymiz. Ish tugamadi. Spurs oldinga!”
22 yoshli fransuz markaz o‘yinchisi ilk playoff yettinchi o‘yinida dominantlik qildi va finalga chiqqanidan keyin hissiyotlarga berilib, yig‘lab, kulib, jamoadoshlarini quchoqladi. “Bolalik orzularimning bir qismi amalga oshayotganini angladim”, dedi u.
Spurs murabbiyi Mitch Jonson: “Oktyabr oyida biz yaxshi jamoa bo‘lishimiz mumkinligini bilardik. Tajriba haqida gap ko‘p, ammo ular maydonga chiqib, bajarishlari kerak edi – va ular bajardilar”, dedi.
Finalda Spurs bu mavsumdagi NBA Kubogi finalining takroriga duch keladi. Dekabr oyida Las-Vegasda Kniks Spursni 124-113 hisobida mag‘lub etgan edi. Champagni: “Kniksga qarshi jismoniy kurash va ribaundlar muhim bo‘ladi. Bu biz uchun yaxshi sinov”, dedi.

«Сан-Антонио Спёрс» во главе с суперзвездой Виктором Вембаньямой впервые с 2014 года вышли в финал НБА, свергнув действующих чемпионов «Оклахома-Сити Тандер» со счетом 111-103 и обеспечив себе чемпионскую серию против «Нью-Йорк Никс».
«Спёрс» выиграли финал Западной конференции со счетом 4-3 в субботу и вышли в финал НБА, который начнется в среду в Сан-Антонио против «Никс». Вембаньяма набрал 22 очка и сделал 7 подборов, Джулиан Шампани добавил 20 очков (включая 6 трехочковых), а Стефон Касл – 16 очков.
«Хотя мы все еще голодны до еще одной победы, это чувство... я не могу его объяснить, оно такое сильное», – сказал Вембаньяма. «Мы хотим еще четырех. Мы не закончили. Вперед, «Спёрс»!»
22-летний французский центровой доминировал в своей первой игре номер семь в плей-офф и был эмоционален в конце, смеясь, плача и обнимая товарищей по команде. «Осознание того, что часть детской мечты сбывается», – сказал он о своей реакции.
Тренер «Спёрс» Митч Джонсон отметил: «В октябре мы знали, что у нас есть шанс быть довольно хорошими. Много говорят о таких словах, как конкурентоспособность, решимость, единство, исполнение – кому какое дело до опыта? Им нужно было выйти и выполнить задачу – и они сделали это».
Финал станет повторением финала Кубка НБА этого сезона, который «Никс» выиграли у «Спёрс» в декабре в Лас-Вегасе. Шампани сказал: «Много физической борьбы, удары первыми и подборы. Это будет хороший вызов для нас».