Braziliya noyob yer elementlarining katta zaxiralariga talab ortib bormoqda. Global konchilik gigantlari Braziliyani magnit metallar uchun navbatdagi qudratli markaz va Xitoy hukmronligiga muqobil sifatida ko‘rmoqda.
Braziliyada resurslar uchun yangi shov-shuv boshlandi. Ammo bu safar oltin, qahva yoki kauchuk haqida emas. Diqqat sun’iy intellekt va qayta tiklanadigan energiya davrining oltini — noyob yer elementlariga qaratilgan.
Avstraliyaning Meteoric Resources kompaniyasi bosh direktori Endryu Tanksning so‘zlariga ko‘ra, “dunyodagi navbatdagi yirik noyob yer loyihalari Braziliyada bo‘ladi”. Uning kompaniyasi Minas-Jerais shtatidagi Kaldeyra loyihasiga katta sarmoya kiritmoqda, bu dunyodagi eng yirik ionli gil koni hisoblanadi.
Xalqaro Energetika Agentligi (IEA) ma’lumotlariga ko‘ra, magnit noyob yer elementlariga talab 2015 yildan beri ikki baravar oshgan va 2030 yilgacha yana uchdan birga kengayishi kutilmoqda. Bu elektr transport vositalari va shamol turbinalari kabi texnologiyalarning rivojlanishi bilan bog‘liq.
Braziliya 21 million tonna zaxira bilan Xitoydan keyin ikkinchi o‘rinda turadi. Mamlakatning Milliy Konchilik Agentligida hozirda 2758 ta loyiha ko‘rib chiqilmoqda. 2023-2024 yillarda arizalar soni 1662 taga yetdi, 1975-2020 yillarda esa atigi 250 dan oshgan edi.
Aprel oyida AQShning USA Rare Earths kompaniyasi Braziliyadagi yagona faol noyob yer konini 2,8 milliard dollarga sotib oldi. Kompaniya rahbari Barbara Xemptonning ta’kidlashicha, “Pela Ema koni Osiyodan tashqarida barcha to‘rt magnit noyob yerini yetkazib bera oladigan yagona aktivdir”.
Braziliya hozircha xom ashyoni qayta ishlash o‘rniga eksport qilish bilan cheklanmoqda. IEA ma’lumotlariga ko‘ra, Xitoy global noyob yer qayta ishlash quvvatining 90% dan ortig‘ini va doimiy magnitlar ishlab chiqarishning 95% ini nazorat qiladi.
Meteoric rahbari Tanksning so‘zlariga ko‘ra, Braziliya konchilikda tezda raqobatbardosh bo‘lishi mumkin, ammo ishlab chiqarish uchun vaqt kerak. Braziliya geologik jamiyati ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat konlarining 73% ionli gil shakllanishidan iborat, bu ularni qazib olishni osonlashtiradi.

Бразилия сталкивается с растущим спросом на свои огромные запасы редкоземельных элементов. Глобальные горнодобывающие гиганты делают ставку на Бразилию как на следующую сверхдержаву в области критически важных магнитных металлов и альтернативу доминированию Китая.
В Бразилии формируется новая ресурсная лихорадка. Но на этот раз речь идет не о золоте, кофе или каучуке. В центре внимания — золото эпохи искусственного интеллекта и возобновляемой энергии: редкоземельные металлы.
По словам Эндрю Танкса, генерального директора австралийской горнодобывающей компании Meteoric Resources, «следующие крупные проекты по редкоземельным металлам в мире будут в Бразилии». Его компания активно инвестирует в добычу редкоземельных металлов в Бразилии, в частности в проект Калдейра в штате Минас-Жерайс, который считается крупнейшим в мире месторождением ионных глин.
Согласно данным Международного энергетического агентства (МЭА), спрос на магнитные редкоземельные элементы (неодим, празеодим, диспрозий и тербий) удвоился с 2015 года и, как ожидается, вырастет еще на треть к 2030 году благодаря электрификации и развитию технологий, таких как электромобили и ветряные турбины.
Бразилия обладает вторыми по величине запасами редкоземельных металлов в мире после Китая — около 21 миллиона тонн. В Национальном горнодобывающем агентстве Бразилии в настоящее время рассматривается 2758 проектов. Только за 2023-2024 годы было подано 1662 заявки, тогда как с 1975 по 2020 год их было чуть более 250.
В апреле американская компания USA Rare Earths приобрела единственный действующий рудник редкоземельных металлов в Бразилии за 2,8 миллиарда долларов. Генеральный директор Барбара Хамптон назвала рудник Пела-Эма «уникальным активом и единственным производителем за пределами Азии, способным поставлять все четыре магнитных редкоземельных металла в промышленных масштабах».
Пока Бразилия в основном ограничивается экспортом сырья, а не его переработкой. По данным МЭА, на долю Китая приходится более 90% мировых мощностей по переработке редкоземельных металлов и около 95% производства постоянных магнитов.
Генеральный директор Meteoric Танкс считает, что Бразилия может быстро стать конкурентоспособной в горнодобывающей отрасли, но для создания производственных цепочек потребуется время. По данным Бразильского геологического общества, около 73% месторождений страны составляют ионные глины, что облегчает их добычу.