Vinicius Jr Marakana stadionini o‘zining shaxsiy kutib olish kechasiga aylantirdi: u dastlabki daqiqalarda ajoyib gol urdi va yana bir golga assistentlik qildi. Natijada Braziliya Panama ustidan 6:2 hisobida g‘alaba qozondi.
Besh karra jahon chempioni bo‘lgan Braziliya terma jamoasi 2026 yilgi Jahon chempionatiga tayyorgarlikni davom ettirmoqda. Neymar jarohati tufayli Marokashga qarshi o‘yinni o‘tkazib yuborishi kutilmoqda, shuningdek, “Arsenal” va “PSJ” o‘rtasidagi Chempionlar ligasi finalidan so‘ng Gabriel Magalhaes, Markinyos va Gabriel Martinelli ham safda yo‘q edi.
Mahalliy futbolchi Viniciusga katta e’tibor qaratildi. U “Flamengo” akademiyasida o‘sgan va bir paytlar Marakana uning uyi bo‘lgan. O‘yinning ikkinchi daqiqasidayoq u o‘zini namoyon qildi: Kazemiro to‘pni qaytarib olgach, Vinicius to‘pni egallab, darvozaga yo‘naltirdi va jarima maydoni tashqarisidan kuchli zarba bilan yuqori chap burchakni nishonga oldi.
Panama 14-daqiqada hisobni tenglashtirdi: Maykl Murilloning jarima zarbasi devordagi Matheus Kunhadan rikoshet olib, Alissonni chalg‘itdi va chap ustunga tegib kirdi. Ammo Vinicius 39-daqiqada yana o‘zini ko‘rsatdi: chap qanotdan ajoyib yugurish bilan ikki himoyachini ortda qoldirib, Kazemiroga boshi bilan gol urish uchun pas berdi.
Braziliya murabbiyi Karlo Anchelotti tanaffusda deyarli butun jamoani almashtirdi, faqat markaziy himoyachi Leo Pereyrani qoldirdi. O‘rinbosarlar tezda o‘yinga qo‘shildi: 52-daqiqada Orlando Mosqueraning xatosi Rayanga gol urish imkonini berdi. Lukas Paketa 60-daqiqada 4:1 hisobini o‘rnatdi, Igor Tiago 63-daqiqada penaltidan gol urdi, Danilo esa 81-daqiqada oltinchi golni kiritdi. Panama 84-daqiqada Karlos Xarviyning ajoyib zarbasi bilan javob qaytardi.
Braziliya keyingi hafta Misr bilan o‘ynaydi, so‘ngra Marokashga qarshi G guruhidagi ilk o‘yinini o‘tkazadi. Panama esa Angliya, Xorvatiya va Gana bilan L guruhida o‘ynaydi.

Винисиус Жуниор превратил Маракану в свою личную вечеринку по случаю возвращения: он забил яркий гол в начале матча и отдал голевую передачу, обеспечив Бразилии победу над Панамой со счетом 6:2 в товарищеском матче.
Пятикратные чемпионы мира готовятся к чемпионату мира 2026 года. Неймар пропустит матч с Марокко из-за травмы икры, а Габриэл Магальяйнс, Маркиньос и Габриэл Мартинелли отсутствовали после финала Лиги чемпионов между «Арсеналом» и «ПСЖ».
В центре внимания оказался местный воспитанник Винисиус, который начинал в академии «Фламенго». Ему потребовалось менее двух минут, чтобы проявить себя: после того, как Каземиро заблокировал попытку Панамы выйти из обороны, Винисиус подхватил мяч, рванул к воротам и мощным ударом из-за штрафной отправил мяч в левый верхний угол.
Панама ненадолго испортила сценарий на 14-й минуте: штрафной удар Майкла Мурильо рикошетом от Матеуша Куньи обманул Алиссона и вкатился в левую штангу. Но Винисиус восстановил порядок на 39-й минуте, совершив впечатляющий проход с левого фланга, обыграв двух защитников и сделав передачу на Каземиро, который забил головой.
Тренер Бразилии Карло Анчелотти заменил почти всю команду в перерыве, оставив только центрального защитника Лео Перейру. Запасные быстро включились в игру: на 52-й минуте ошибка Орландо Москеры позволила Райану забить в пустые ворота. Лукас Пакета на 60-й минуте сделал счет 4:1, Игор Тиаго на 63-й забил с пенальти, а Данило на 81-й добавил шестой гол. Панама ответила на 84-й минуте мощным ударом Карлоса Харви.
Бразилия сыграет с Египтом на следующей неделе, а затем откроет групповой этап матчем с Марокко. Панама, в группе L с Англией, Хорватией и Ганой, проведет товарищеские матчи с Доминиканской Республикой и Боснией перед дебютом на чемпионате мира.