Fransiya hukumati Rossiyaning sanksiyalarni chetlab o'tishda foydalanilayotgan "soya floti"ga qarshi kurashni kuchaytirish doirasida Atlantika okeanida neft tankerini to'xtatib, yo'nalishini o'zgartirishga majbur qildi. Harbiy-dengiz kuchlari vakillarining ma'lum qilishicha, kema soxta bayroq ostida suzib yurgan.
Fransiya prezidenti Emmanuel Makronning aytishicha, Tagor nomli kema yakshanba kuni xalqaro suvlarda ushlangan. "Ushbu operatsiya Atlantika okeanida, ochiq dengizda, Buyuk Britaniya kabi bir qancha hamkorlar ko'magida va dengiz huquqiga qat'iy rioya qilgan holda amalga oshirildi", dedi Makron.
"Kemalar xalqaro sanksiyalarni chetlab o'tishi, dengiz huquqini buzishi va Rossiyaning Ukrainaga qarshi to'rt yildan ortiq davom etayotgan urushini moliyalashtirishi qabul qilib bo'lmaydi", deb qo'shimcha qildi u.
Fransiyaning Atlantika bo'yicha dengiz prefekturasi xabar berishicha, tekshirish guruhi kemaga Murmanskdan Madagaskar bayrog'i ostida suzib ketayotgan vaqtida, Bretanidan 400 dengiz mili (740 km) g'arbda chiqib, bortga chiqqan. Hujjatlarni tekshirish bayroqning noqonuniyligini tasdiqlagan va kema yo'nalishi o'zgartirilgan.
Ushbu operatsiya Fransiya va uning ittifoqchilarining Rossiyaning "soya floti" deb ataladigan tarmog'iga qarshi kurashini aks ettiradi. Bu tarmoq bayroqni almashtirish yoki noto'g'ri ro'yxatdan o'tish kabi usullar bilan sanksiyalardan qochishda ayblanmoqda. Yevropa Ittifoqi sanksiyalari ostida yuzlab kemalar bor, ammo ularning ko'pchiligi faoliyatini davom ettirmoqda, bu dengiz savdo yo'llarini nazorat qilishdagi qiyinchiliklarni ko'rsatadi.

Франция заявила, что её военно-морские силы в понедельник остановили и отконвоировали нефтяной танкер, связанный с Россией, в Атлантическом океане в рамках усиления борьбы с обходом санкций. По данным военных, судно шло под ложным флагом.
Президент Франции Эммануэль Макрон сообщил, что судно Tagor было перехвачено в воскресенье в международных водах. «Эта операция была проведена в Атлантическом океане, в открытом море, при поддержке нескольких партнёров, включая Великобританию, при строгом соблюдении морского права», — заявил Макрон.
«Недопустимо, чтобы суда обходили международные санкции, нарушали морское право и финансировали войну, которую Россия ведёт против Украины уже более четырёх лет», — добавил он.
Морская префектура Атлантики Франции сообщила, что инспекционная группа поднялась на борт судна, следовавшего из Мурманска под флагом Мадагаскара, более чем в 400 морских милях (740 км) к западу от Бретани. Проверка документов подтвердила подозрения о нерегулярности флага, и судно было отконвоировано.
Операция отражает растущие усилия Франции и её союзников по пресечению деятельности так называемого «теневого флота» России — сети судов, обвиняемых в уклонении от санкций путём смены флага или использования недействительных регистраций. Сотни судов, связанных с этим флотом, находятся под санкциями ЕС, но многие продолжают работу, что подчёркивает сложность контроля морских торговых путей.