Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp 1,8 milliard dollarlik “qurolsizlantirish” fondini to‘xtatishga rozi bo‘ldi, deb xabar bermoqda OAV. Bu qaror Kongressdagi, jumladan respublikachilar orasidagi keskin tanqidlardan so‘ng qabul qilindi.
Axios nashri birinchi bo‘lib bu xabarni tarqatdi va yuqori martabali amaldorga tayanib, “Hozircha bu fond o‘lik” degan ma’lumotni keltirdi. Oq uy rasman tasdiqlamagan bo‘lsa-da, Adliya vazirligi fondni to‘xtatish bo‘yicha sud qaroriga rioya qilishini bildirdi.
“Qurolsizlantirish” fondi o‘tgan oy Tramp va Ichki daromad xizmati (IRS) o‘rtasidagi kelishuv doirasida e’lon qilingan edi. Ushbu fond “huquqiy qurol” va hukumat tomonidan “qurol sifatida foydalanish” qurbonlariga to‘lovlar uchun mo‘ljallangan edi. Tramp o‘zini va ittifoqchilarini adolatsiz ta’qib qurbonlari sifatida ko‘rsatgan.
Fondni to‘xtatish haqidagi xabar Trampning Vakillar palatasi spikeri Mayk Jonson bilan respublikachilarning xavotirlarini muhokama qilganidan so‘ng chiqdi. Senatdagi ko‘pchilik yetakchisi Jon Tun ham fondni bekor qilishga chaqirgan edi.
Demokratlar esa bu qadamni yetarli emas deb hisoblamoqda. Senatdagi ozchilik yetakchisi Chak Shumer “Trampning va’dasi hech qanday qiymatga ega emas” deb ta’kidlab, qonunchilik darajasida bunday fondlarni taqiqlashni taklif qildi.
Fondga qarshi kamida uchta sud da’vosi qo‘zg‘atilgan, jumladan 6-yanvar voqealarida jarohatlangan politsiyachilar tomonidan. Federal sudya fond yaratilishini vaqtincha to‘xtatgan. Tanqidchilar fondni “Tramp ittifoqchilari uchun cho‘chqachilik banki” deb atamoqda.
Respublikachilar orasida ham norozilik kuzatilgan. Senator Don Bekon “Bu noto‘g‘ri ko‘rinadi, o‘zing bilan o‘zing muzokara qilish mumkin emas” desa, Tom Tillis fondni “bexushlar uchun to‘lov qozoni” deb atagan. Bu norozilik tufayli Senat Trampning immigratsiya qonuni uchun 72 milliard dollarlik moliyalashtirishni kechiktirgan edi.

Президент США Дональд Трамп reportedly согласился приостановить создание фонда «антивооружения» в размере 1,8 миллиарда долларов, сообщают американские СМИ. Решение принято после резкой критики со стороны Конгресса, включая однопартийцев-республиканцев.
Первым об этом сообщило издание Axios со ссылкой на неназванного высокопоставленного чиновника. «Сейчас он мертв», — заявил чиновник. Белый дом официально не подтвердил информацию, однако Министерство юстиции заявило, что будет соблюдать судебное решение о приостановке фонда.
Фонд «антивооружения» был объявлен в прошлом месяце в рамках урегулирования между Трампом и Налоговой службой (IRS). Предполагалось, что средства пойдут жертвам «юридической войны» и «использования правительства в качестве оружия». Трамп неоднократно называл себя и своих союзников жертвами несправедливого преследования.
Сообщение о приостановке появилось после встречи Трампа со спикером Палаты представителей Майком Джонсоном, на которой обсуждались опасения республиканцев. Лидер большинства в Сенате Джон Тун также призвал отказаться от фонда.
Демократы сочли этот шаг недостаточным. Лидер меньшинства в Сенате Чак Шумер заявил, что «обещание Трампа ничего не стоит», и пообещал продвигать законодательство о запрете подобных фондов.
Против фонда подано как минимум три иска, в том числе от полицейских, пострадавших при штурме Капитолия 6 января. Федеральный судья временно заблокировал создание фонда. Критики называют его «копилкой для выплат союзникам Трампа».
Даже среди республиканцев было недовольство. Сенатор Дон Бейкон заявил: «Это выглядит неправильно — нельзя вести переговоры с самим собой». Том Тиллис назвал фонд «платежным котлом для панков». Из-за критики Сенат ранее задержал выделение 72 миллиардов долларов на иммиграционную программу Трампа.