AQSh Kosmik kuchlari Ilon Maskning SpaceX kompaniyasi bilan 4,16 milliard dollarlik yirik shartnoma imzoladi. Ushbu shartnoma havo nishonlarini kuzatish uchun yangi sun'iy yo'ldosh tizimini yaratishni nazarda tutadi. Tizim global miqyosda kosmosdan tahdidlarni aniqlash va kuzatish imkonini beradi.
Kosmik tizimlar qo'mondonligining 29 maydagi rasmiy xabariga ko'ra, loyiha mojaro zonalaridagi harbiylarni himoya qilish uchun mo'ljallangan. Ayni paytda AQShning yer usti va aviatsiya radarlari dushmanning eng yangi blokirovka tizimlariga duch kelmoqda. Yangi orbital tarmoq zamonaviy kosmik sensorlar, himoyalangan ultra tezkor aloqa va yer usti ma'lumotlarni qayta ishlash markazlarini birlashtiradi.
Reuters va The Verge nashrlarining 30 maydagi ma'lumotiga ko'ra, yaratilayotgan sun'iy yo'ldoshlar Donald Tramp ma'muriyati tashabbusi bilan yaratilayotgan "Oltin gumbaz" (Golden Dome) keng ko'lamli raketaga qarshi mudofaa qalqonining bir qismi bo'ladi. Isroilning "Temir gumbaz" tizimiga o'xshab, bu ko'p bosqichli Amerika tizimi raketalar, dronlar va boshqa xavfli ob'ektlarni topib, urib tushirishi kerak.
SpaceX birinchi sun'iy yo'ldoshlarni 2028 yilga qadar orbitaga chiqarishi kutilmoqda. Bu amerikalik harbiylarga "ko'r zonalar"ni to'liq yo'q qilish va hatto kosmosdagi potentsial tahdidlarni ham o'z vaqtida payqash imkonini beradi. General Maykl Getleynning Bloomberg orqali The Verge'ga bergan ma'lumotiga ko'ra, qalqon 2028 yil oxirida dastlabki ish qobiliyatiga ega bo'ladi.
Shu haftada Kosmik kuchlar SpaceX bilan yana 2,29 milliard dollarlik shartnoma imzoladi. Bu shartnoma butun dunyo bo'ylab harbiy sensorlar va jangovar platformalarni bog'laydigan global sun'iy yo'ldosh aloqa tarmog'ini qurish uchun. Shuningdek, kompaniya "Oltin gumbaz" uchun kosmik raketa-tutuvchilar prototiplarini ishlab chiqishga jalb qilindi.
Raketaga qarshi mudofaa qalqonining umumiy xarajatlari o'sishda davom etmoqda. Dastur direktorining mart oyidagi bayonotiga ko'ra, "Oltin gumbaz"ning umumiy qiymati 10 milliard dollarga oshib, 185 milliard dollarni tashkil qildi. Bunga kosmik ishlanmalarni tezlashtirish zarurati sabab bo'lgan.
Harbiylar butun loyihani bir qo'lga berishni istamasliklarini ta'kidlamoqda. Xaridlar bo'limi boshlig'i polkovnik Rayan Freyzerning aytishicha, idora sog'lom raqobatni saqlash va bozordagi eng yaxshi texnologiyalarni tanlash uchun ko'plab an'anaviy va tijorat texnologiya kompaniyalaridan maxsus hovuz yaratgan. Harbiy havo kuchlari vaziri Troy Mink bu hamkorlar guruhini aprel oyida Kosmik simpoziumda e'lon qilgan edi.
Kelgusi yil ichida Pentagon orbital guruh imkoniyatlarini kuchaytirish uchun ushbu hovuzdagi boshqa firmalar bilan yangi shartnomalar taqsimlashni rejalashtirmoqda. Biroq, The Verge ta'kidlaganidek, ekspertlar hamjamiyatida yakdillik yo'q: bir qator mustaqil tahlilchilar "Oltin gumbaz" ommaviy raketa hujumini samarali qaytara olishiga shubha qilmoqda va kosmosda bunday qalqonning joylashtirilishi yadroviy mojaro xavfini oshirishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda.

Космические силы США заключили крупный контракт на сумму 4,16 миллиарда долларов с компанией SpaceX Илона Маска для ускоренного создания новой спутниковой системы слежения за воздушными целями. Система позволит обнаруживать и сопровождать угрозы в воздухе из космоса в глобальном масштабе.
Согласно официальному сообщению Командования космических систем от 29 мая, этот проект призван защитить военных в зонах конфликтов, где наземные и авиационные радары США сталкиваются с новейшими системами блокировки противника. Новая орбитальная сеть будет объединять современные космические датчики, защищенную сверхбыструю связь и наземные центры обработки данных.
Как сообщили агентство Reuters и издание The Verge 30 мая, создаваемые спутники станут частью масштабного противоракетного щита «Золотой купол» (Golden Dome), который создается по инициативе администрации Дональда Трампа. По аналогии с израильской системой «Железный купол», эта многоуровневая американская система должна находить и сбивать ракеты, беспилотники и другие опасные объекты.
Ожидается, что SpaceX запустит первые спутники на орбиту уже к 2028 году, что позволит американским военным полностью ликвидировать «слепые зоны» и вовремя замечать даже сложные типы вооружений, включая потенциальные угрозы в самом космосе. Как отмечает The Verge со ссылкой на Bloomberg, генерал Майкл Гетлейн подтвердил, что щит получит начальные рабочие возможности в конце 2028 года.
На этой же неделе Космические силы подписали со SpaceX еще один контракт на 2,29 миллиарда долларов для строительства глобальной спутниковой сети передачи данных, которая свяжет военные датчики и боевые платформы по всему миру, а также привлекли компанию к разработке прототипов космических ракет-перехватчиков для «Золотого купола».
Общие расходы на сам противоракетный щит при этом продолжают расти: по заявлению директора программы в марте этого года, общая стоимость «Золотого купола» выросла на 10 миллиардов и составила 185 миллиардов долларов из-за необходимости ускорить космические разработки.
Военные подчеркивают, что не собираются отдавать весь проект в одни руки. Руководитель направления закупок полковник Райан Фрейзер сообщил, что ведомство создало специальный пул из множества традиционных и коммерческих технологических компаний, чтобы поддерживать здоровую конкуренцию и выбирать лучшие технологии на рынке. Министр ВВС Трой Минк анонсировал создание этой группы партнеров еще в апреле на Космическом симпозиуме, и SpaceX стала лишь одним из ее участников.
В течение ближайшего года Пентагон планирует распределить новые контракты между другими фирмами из этого пула для усиления возможностей орбитальной группировки. При этом, как отмечает The Verge, в экспертном сообществе нет единогласия: ряд независимых аналитиков сомневается, что «Золотой купол» сможет эффективно отразить массированный ракетный удар, и предупреждает, что развертывание подобного щита в космосе может повысить риск начала ядерного конфликта.