️ Buyuk Britaniya yengil atletika federatsiyasi (UK Athletics) 350 000 funt sterling (471 000 dollar) miqdorida jarimaga tortildi. Bu qaror 2017-yilda Londonning Nyuham tumanidagi sport markazida paralimpiyachi Abdulla Hayayiyning halok bo‘lishi bilan bog‘liq.
️ Birlashgan Arab Amirliklaridan kelgan 36 yoshli sportchi 2017-yilgi Jahon para yengil atletika chempionatiga tayyorgarlik ko‘rayotgan edi. Mashg‘ulot vaqtida disk uloqtirish uchun mo‘ljallangan metall qafas uning ustiga qulab tushgan.
️ Hayayiy 2016-yilda Rio-de-Janeyroda bo‘lib o‘tgan Paralimpiya o‘yinlarida nayza uloqtirish va yadro itarish bo‘yicha debyut qilgan edi. Voqea joyida uning o‘lganligi aniqlangan.
️ Politsiya va sog‘liqni saqlash xavfsizligi tekshiruvi shuni ko‘rsatdiki, disk qafasining metall asos plitalari yo‘q bo‘lgan. UK Athletics fevral oyida korporativ qotillikda aybini tan oldi va 44 000 funt sterling (59 000 dollar) sud xarajatlarini to‘lashga majbur bo‘ldi.
️ 2017-yilgi Jahon para yengil atletika chempionati sport bo‘limi rahbari 78 yoshli Keyt Devis ham “Mehnat xavfsizligi to‘g‘risida”gi qonunni buzganlikda aybini tan oldi. U 175 soatlik majburiy jamoat ishlari bilan shartli jazoga hukm qilindi.
️ Buyuk Britaniya Jinoyat prokuraturasi xodimi Kolin Gibbs: “UK Athletics xavfsizlikni boshqarishda qo‘pol beparvolik qilgani shubhasiz, bu esa iqtidorli sportchining o‘limiga sabab bo‘ldi. Ular jihozlarni jiddiy xavfli holatda qoldirishgan va janob Hayayiyning o‘limi butunlay oldini olish mumkin edi”, dedi.
️ UK Athletics sodir bo‘lgan voqea uchun chuqur va chin dildan afsuda ekanligini bildirdi. Tashkilot bayonotida: “Bu ishdagi kamchiliklar hech qachon sodir bo‘lmasligi kerak edi. Hech narsa bo‘lganni qaytara olmasa-da, ushbu voqealardan saboq olish va butun yengil atletikada kuchli standartlar va kafolatlarni ta’minlashga qat’iy e’tibor qaratilmoqda”, deyilgan.

️ Легкоатлетическая федерация Великобритании (UK Athletics) была оштрафована на 350 000 фунтов стерлингов (471 000 долларов) во вторник за смерть паралимпийца Абдуллы Хайяйи, погибшего в 2017 году во время тренировки в Лондоне.
️ 36-летний спортсмен из Объединенных Арабских Эмиратов готовился к чемпионату мира по пара-легкой атлетике 2017 года в спортивном центре Ньюхэм, когда на него упала металлическая клетка для метания диска.
️ Хайяйи дебютировал в метании копья и толкании ядра на Паралимпийских играх 2016 года в Рио-де-Жанейро, Бразилия. Он был признан мертвым на месте происшествия.
️ Расследование полиции и службы охраны труда показало, что стабилизирующие металлические пластины основания клетки отсутствовали. UK Athletics признала себя виновной в корпоративном убийстве в феврале и была обязана выплатить 44 000 фунтов стерлингов (59 000 долларов) судебных издержек.
️ Руководитель спортивной программы чемпионата мира по пара-легкой атлетике 2017 года 78-летний Кит Дэвис также признал себя виновным в нарушении Закона об охране труда. Он был приговорен к общественным работам на 175 часов.
️ «Не может быть сомнений, что UK Athletics проявила грубую халатность в управлении безопасностью, что привело к смерти талантливого спортсмена, — заявил Колин Гиббс из Королевской прокурорской службы Великобритании. — Они оставили оборудование в крайне опасном состоянии, и смерть г-на Хайяйи была полностью предотвратима».
️ UK Athletics выразила глубокие и искренние сожаления о случившемся. «Недостатки, выявленные в этом деле, никогда не должны были произойти, — говорится в заявлении организации. — Хотя ничто не может исправить случившееся, мы сосредоточены на извлечении уроков из этих событий и обеспечении более строгих стандартов и мер безопасности во всей легкой атлетике».