AQSh prezidenti Donald Tramp seshanba kuni Bill Pultni milliy razvedka bo'yicha vaqtinchalik direktor etib tayinladi. Pult hozirda Federal uy-joy moliyasi agentligi (FHFA) direktori lavozimida ishlab kelmoqda va ushbu vazifasini saqlab qolgan holda yangi rolni ham bajaradi.
38 yoshli Pult Tulsi Gabbardning o'rnini egallaydi. Gabbard Gavayidan sobiq kongressmen va xorijiy urushlarga shubha bilan qarovchi bo'lib, eriga saraton tashxisi qo'yilganidan keyin iste'foga chiqqan edi.
Milliy razvedka direktori roli AQShning Eron bilan urushi davom etayotgan bir paytda muhim xavfsizlik masalalari bilan shug'ullanadi. Pultning ushbu lavozimga qanday tajriba olib kelishi noma'lum.
Tramp o'zining Truth Social tarmog'idagi xabarida Pultning "Amerikadagi eng nozik masalalarni, bozorlarning xavfsizligi va ishonchliligini hamda Fanni Mey va Freddi Makdagi 10 trillion dollardan ortiq mablag'ni boshqarish bo'yicha chuqur tajribasini" qayd etgan.
FHFA direktori sifatida Pult Trampning siyosiy dushmanlarini ta'qib qilgan, jumladan demokrat senator Adam Shiff va Nyu-York bosh prokurori Letisiya Jeymsni ipoteka firibgarligida ayblagan.
Pult asli Florida shtatidan. Uning bobosi Uilyam J. Pult mamlakatdagi eng yirik uy-joy qurilish kompaniyalaridan biri bo'lgan PulteGroup asoschisi edi.

Президент США Дональд Трамп во вторник назначил Билла Пулта исполняющим обязанности директора национальной разведки (врио DNI). В настоящее время Пулт является директором Федерального агентства по финансированию жилья (FHFA), которое контролирует ипотечных гигантов Fannie Mae и Freddie Mac.
38-летний Пулт сохранит свою прежнюю должность, одновременно взяв на себя роль врио DNI. Он сменит Тулси Габбард, бывшего конгрессмена от Гавайев и скептика в отношении зарубежных войн, которая ушла в отставку после того, как у ее мужа диагностировали рак.
Должность директора национальной разведки связана с важными вопросами безопасности, поскольку США продолжают войну с Ираном. Неясно, какой именно опыт Пулт привносит в эту роль.
В своем сообщении в Truth Social Трамп сослался на «глубокий опыт Пулта в управлении самыми чувствительными делами в Америке, безопасностью и надежностью рынков, а также более чем 10 триллионами долларов в Fannie Mae/Freddie Mac».
Будучи директором FHFA, Пулт преследовал политических врагов Трампа, обвиняя таких фигур, как демократический сенатор Адам Шифф и генеральный прокурор Нью-Йорка Летиция Джеймс, в ипотечном мошенничестве.
Пулт родом из южного штата Флорида. Его дед, Уильям Дж. Пулт, основал PulteGroup, одну из крупнейших жилищно-строительных компаний в стране.