Jahon meteorologiya tashkiloti (WMO) yaqin oylarda o‘rtacha yoki kuchli El-Ninyo ob-havo hodisasi yuz berishi ehtimoli yuqori ekanligini ma’lum qildi. Bu haroratning yanada oshishiga va yog‘ingarchilikka ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining ixtisoslashgan agentligi seshanba kuni yangilangan prognozni e’lon qilib, joriy yilning iyun-avgust oylari oralig‘ida El-Ninyo hodisasi yuz berishi ehtimoli 80% ekanligini bildirdi.
WMO ma’lumotlariga ko‘ra, El-Ninyo Tinch okeanining markaziy va sharqiy qismida dengiz haroratining davriy isishi bo‘lib, odatda 9-12 oy davom etadi. Bu ob-havo hodisasi butun dunyo bo‘ylab haroratning oshishiga, ba’zi hududlarda yog‘ingarchilikning ko‘payishiga, boshqalarida esa qurg‘oqchilikka olib kelishi, shuningdek, Tinch okeanining markaziy va sharqiy qismida bo‘ronlar shakllanishini rag‘batlantirishi mumkin.
WMO, agar El-Ninyo boshlansa, noyabrgacha davom etish ehtimoli “90% ga yaqin yoki undan yuqori” ekanligini ta’kidladi. Tashkilotning eng yuqori mansabdor shaxsi eng jiddiy stsenariyga tayyorgarlik ko‘rishni tavsiya qildi.
WMO Bosh kotibi Seleste Saulo: “Biz potentsial kuchli El-Ninyo hodisasiga tayyorgarlik ko‘rishimiz kerak, bu qurg‘oqchilik va kuchli yog‘ingarchilikni kuchaytiradi, quruqlikda va okeanda issiqlik to‘lqinlari xavfini oshiradi”, dedi. U bilan bog‘liq xavflar orasida hasharotlar orqali yuqadigan kasalliklarning ko‘payishi, oziq-ovqat va suv ta’minotining qisqarishi ham bor.
Oxirgi El-Ninyo davri 2023-2024 yillarda 2024 yilni dunyodagi eng issiq yilga aylantirishga hissa qo‘shdi. BMT Bosh kotibi Antonio Guterrish: “El-Ninyo isib borayotgan dunyo oloviga yonilg‘i quyadi”, dedi va iqlim bo‘yicha harakat qilishga chaqirdi.
Ogohlantirish G‘arbiy Yevropaning bir qancha hududlarida may oyidagi rekord haroratli erta yozgi issiqlik to‘lqinidan so‘ng kelib tushdi. WMO iyun-avgust oylari uchun “globusning deyarli barcha qismlarida harorat me’yordan yuqori bo‘lishi” prognoz qilinayotganini aytdi.

Всемирная метеорологическая организация (ВМО) заявила о высокой вероятности возникновения умеренного или, возможно, сильного явления Эль-Ниньо в ближайшие месяцы. Это может привести к повышению температуры и повлиять на количество осадков.
Во вторник агентство ООН опубликовало обновленный прогноз, согласно которому вероятность события Эль-Ниньо в период с июня по август 2024 года составляет 80%.
Эль-Ниньо — это периодическое потепление температуры поверхности моря в центральной и восточной части Тихого океана, которое обычно длится от 9 до 12 месяцев, по данным ВМО. Это погодное явление может привести к повышению температуры по всему миру, увеличению осадков в одних регионах и засухе в других, а также стимулировать образование ураганов в центральной и восточной части Тихого океана.
ВМО также сообщила, что помимо 80% вероятности Эль-Ниньо в июне-августе, существует вероятность «близкая к 90% или выше» того, что оно продлится как минимум до ноября, если начнется. Высокопоставленный представитель ВМО заявил, что было бы разумно подготовиться к самому серьезному сценарию.
Генеральный секретарь ВМО Селеста Сауло сказала: «Нам нужно готовиться к потенциально сильному Эль-Ниньо, которое усугубит засуху и сильные дожди, а также увеличит риск волн тепла как на суше, так и в океане». Сопутствующие риски включают более высокую распространенность болезней, передаваемых насекомыми, и сокращение запасов продовольствия и воды.
Последний период Эль-Ниньо в 2023-2024 годах способствовал тому, что 2024 год стал самым жарким за всю историю наблюдений. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш заявил: «Эль-Ниньо подольет масла в огонь потепления мира» и призвал к действиям по климату.
Предупреждение прозвучало вскоре после ранней летней волны тепла, принесшей рекордные майские температуры в несколько регионов Западной Европы. ВМО прогнозирует, что в июне-августе «почти повсеместно будет преобладать температура выше нормы почти во всех частях земного шара».