️ Norvegiya Mudofaa vaziri Tore Sandvik Buyuk Britaniyaning The Times gazetasiga bergan intervyusida Moskvaga ushbu yo‘lakni nazorat qilishga ruxsat berilmasligi kerakligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu Rossiyaga suv osti kemalari va qurollarini joylashtirish uchun xavfli imkoniyat beradi.
️ “Biz Rossiya qanday qurol tizimlarini ishlab chiqayotganini ko‘ramiz va agar ular Ayiq bo‘g‘ozini nazorat qila olsa, gipersonik raketalarni NATOga qarshi, London, Norvegiya va Daniyaga qarshi ishlatishi mumkin”, dedi Sandvik.
️ Ayiq bo‘g‘ozi – Shimoliy Muz okeanidagi strategik dengiz bo‘g‘ozi bo‘lib, Norvegiyaning shimoliy burni va Bear orali (Svalbard arxipelagining eng janubiy nuqtasi) o‘rtasida taxminan 650 km masofani tashkil etadi. U Barens dengizi va Norvegiya dengizi o‘rtasida joylashgan bo‘lib, Rossiya harbiy kemalari va suv osti kemalari Arktika bazalaridan Shimoliy Atlantikaga o‘tadigan asosiy dengiz yo‘llaridan biridir.
️ Norvegiya Mudofaa tadqiqotlari instituti (FFI) katta ilmiy xodimi Kristian Atlandning tushuntirishicha, Rossiya bu dengiz hududini o‘zining “Bastion mudofaasi” strategiyasining ajralmas qismi deb biladi. “Bastionning ichki qismida, ya’ni Barens dengizida Shimoliy flotning ballistik raketa suv osti kemalari xavfsiz ishlashini ta’minlash uchun Rossiya Ayiq bo‘g‘ozini nazorat qilishni xohlaydi”, dedi Atland.
️ Hozirda Rossiya bo‘g‘ozni nazorat qilmaydi. Yo‘lak asosan NATO a’zolari Norvegiya, Kanada va boshqa ittifoqchi davlatlar hukmronlik qiladigan hududda joylashgan. Biroq Rossiya yaqin atrofda muhim harbiy salohiyatni saqlab kelmoqda. Shimoliy flot Moskvaning eng kuchli harbiy tuzilmalaridan biri bo‘lib, Rossiya Arktika bazalari, portlari va aerodromlarini modernizatsiya qilishni davom ettirmoqda.
️ Dekabr oyida Norvegiya hukumati “Shimoliy Atlantikadagi Rossiya kuchlari faoliyati”ni sabab qilib, ikkita nemis suv osti kemasini sotib olishni e’lon qildi. Fevral oyida Buyuk Britaniya Norvegiyadagi qo‘shinlari sonini uch yil ichida 2000 nafarga ikki baravar oshirishini va Arktikadagi NATO operatsiyasida “muhim” rol o‘ynashini ma’lum qildi.
️ AQSh prezidenti Donald Tramp Grenlandiyani qo‘lga kiritish istagini yashirmagan va uni AQSh xavfsizligi uchun muhim deb biladi. Yanvar oyida Tramp hatto unga qarshi chiqqan Yevropa davlatlariga qo‘shimcha savdo tariflari bilan tahdid qilgan edi.
️ Atlandning so‘zlariga ko‘ra, ko‘pchilik Shimoliy Yevropa davlatlari haqiqatan ham “Rossiya yer usti kemalari va hujum suv osti kemalarining zarba masofasida” bo‘ladi, ayniqsa ularning tobora murakkab raketa tizimlarining uzoq masofali imkoniyatlarini hisobga olganda.
️ Arktika universiteti professori Gunhild Hoogensen Gjorvning ta’kidlashicha, Ayiq bo‘g‘ozi Rossiyaning “Shimoliy Atlantikaga chiqish yo‘li”dir. Agar Rossiya hududni nazorat qilsa, “ular dengiz kemalaridan raketalarni otishi mumkin” va “texnik jihatdan, ehtimol Buyuk Britaniya, Daniya, Niderlandiya va Nordik davlatlariga zarba berishi mumkin”.
️ Biroq Gjorvning qo‘shimcha qilishicha, asosiy savol – Rossiya haqiqatan ham atrofdagi davlatlarga hujum qilishga qaror qiladimi? “Agar ular buni qilishga qaror qilsa, bu to‘liq urush bo‘ladi. Bu ostona ostidagi tahdidlarning kuchayishi emas; bu keng ko‘lamli urush va Rossiyaning bunday fikrlashga tayyorligini ko‘rish juda qiyin”, dedi u.
️ Rossiya dunyodagi eng katta uzoq masofali raketalar arsenaliga ega. Eng yangi tizimlardan biri – birinchi marta 2024 yil noyabrida ommaga e’lon qilingan Oreshnik qit’alararo ballistik raketasi. Rossiyaning ta’kidlashicha, u yadro qurolini olib yurishga qodir va gipersonik tezlikda harakatlana oladi.
️ Arktika “buyuk kuchlar raqobati” uchun tobora muhim maydonga aylanmoqda, deydi FFI xodimi Atland. “Dengiz muzlari chekinishi bilan dengiz transporti, resurslarni qazib olish, ilmiy tadqiqotlar, harbiy operatsiyalar va geosiyosiy manevrlar uchun yangi imkoniyatlar paydo bo‘lmoqda”, dedi u.
️ Gjorvning ta’kidlashicha, Arktika uzoq vaqtdan beri, ayniqsa Sovuq urush davrida xavfsizlik maydoni bo‘lgan. Sovet Ittifoqi parchalanganidan keyin hamkorlikka qiziqish ortgan bo‘lsa-da, prezident Vladimir Putin davrida Rossiya “bir oyog‘i hamkorlik, bir oyog‘i raqobat” chizig‘ida turibdi.
️ 2024 yil dekabr oyida Kanada Arktikadagi harbiy salohiyatini va kuzatuv imkoniyatlarini kuchaytirishni o‘z ichiga olgan 37 sahifalik xavfsizlik strategiyasini e’lon qildi. Hujjat Rossiyaning qurol sinovlari va mintaqada raketa tizimlarini joylashtirishni “chuqur tashvishli” deb ta’riflagan.
️ Xitoyning shimoliy suvlarga ikki maqsadli harbiy va tadqiqot texnologiyalari bilan jihozlangan kemalarni muntazam ravishda yuborishi ham ma’lum.

️ Стратегически важный участок Северного Ледовитого океана, известный как Медвежий разрыв (Bear Gap), стал новым центром обеспокоенности по поводу военных амбиций России на Крайнем Севере.
️ В интервью британской газете The Times в понедельник министр обороны Норвегии Торе Сандвик предупредил, что Москве нельзя позволить получить контроль над коридором, утверждая, что это даст России опасную возможность развертывать подводные лодки и вооружения.
️ «Мы видим, какие системы вооружения разрабатывает Россия, и мы знаем, что если они смогут контролировать Медвежий разрыв, то смогут использовать гиперзвуковые ракеты против НАТО... против Лондона, против Норвегии, против Дании», — заявил он.
️ Медвежий разрыв — стратегический морской проход в Северном Ледовитом океане протяженностью около 650 км между Нордкапом (северная оконечность материковой Норвегии) и Медвежьим островом (самая южная точка архипелага Шпицберген). Он расположен между Баренцевым и Норвежским морями и является одним из ключевых морских маршрутов, по которым российские военные корабли и подводные лодки могут перемещаться из арктических баз в Северную Атлантику.
️ Старший научный сотрудник Норвежского оборонного исследовательского института (FFI) Кристиан Атланд пояснил, что Россия рассматривает этот морской район как неотъемлемую часть своей стратегии «бастионной обороны». «Чтобы обеспечить безопасную работу подводных лодок с баллистическими ракетами Северного флота во внутренней части бастиона, то есть в Баренцевом море, Россия хочет контролировать Медвежий разрыв», — сказал Атланд.
️ В настоящее время Россия не контролирует разрыв. Коридор находится в зоне, где доминируют члены НАТО — Норвегия, Канада и другие союзные государства. Однако Россия сохраняет значительный военный потенциал поблизости. Северный флот — одно из самых мощных военных формирований Москвы, и Россия продолжает модернизировать свои арктические базы, порты и аэродромы, наращивая военную активность в регионе.
️ В декабре правительство Норвегии объявило о приобретении двух немецких подводных лодок, сославшись на «активность российских сил в Северной Атлантике». В феврале Великобритания заявила, что удвоит численность своих войск в Норвегии до 2000 человек в течение трех лет и возьмет на себя «жизненно важную» роль в операции НАТО в Арктике.
️ Президент США Дональд Трамп не скрывал своего желания приобрести Гренландию, которую он считает жизненно важной для безопасности США. В январе Трамп даже пригрозил дополнительными торговыми пошлинами европейским странам, которые выступят против него.
️ По словам Атланда, большинство североевропейских стран действительно окажутся «в радиусе поражения российских надводных кораблей и подводных лодок», особенно учитывая дальнобойность их все более совершенных ракетных систем.
️ Профессор Арктического университета Норвегии Гунхильд Хугенсен Гьорв отметила, что Медвежий разрыв — это «путь, по которому Россия выходит в Северную Атлантику». Если Россия будет контролировать этот район, «они смогут запускать ракеты с морских судов» и «технически могут поразить Великобританию, Данию, Нидерланды и скандинавские страны».
️ Однако Гьорв добавила, что ключевой вопрос — решится ли Россия напасть на соседние страны. «Если они решат это сделать, это будет полномасштабная война. Это не просто эскалация подпороговых угроз; это полномасштабная война, и очень трудно представить, что Россия готова к такому», — сказала она.
️ Россия обладает одним из крупнейших в мире арсеналов ракет большой дальности. Одна из новейших систем — межконтинентальная баллистическая ракета «Орешник», впервые публично представленная в ноябре 2024 года. Россия утверждает, что она способна нести ядерный заряд и двигаться на гиперзвуковых скоростях.
️ Арктика становится все более важной ареной «соперничества великих держав», считает Атланд. «По мере таяния морского льда открываются новые возможности для морских перевозок, добычи ресурсов, научных исследований, военных операций и геополитических маневров», — пояснил он.
️ Гьорв подчеркнула, что Арктика долгое время была ареной безопасности, особенно в период холодной войны. После распада Советского Союза интерес к сотрудничеству возрос, но при президенте Владимире Путине Россия сохраняет «одну ногу на обеих сторонах» линии между сотрудничеством и соперничеством.
️ В декабре 2024 года Канада опубликовала 37-страничную стратегию безопасности, в которой изложила планы по укреплению военного потенциала и дипломатического присутствия в Арктике. В документе российские испытания оружия и развертывание ракетных систем в регионе названы «глубоко тревожными».
️ Известно также, что Китай регулярно направляет в северные воды корабли, оснащенные двойными военными и исследовательскими технологиями для сбора данных.