AQSh Vakillar Palatasi 215-208 ovoz bilan prezident Donald Trampning Eronga qarshi harbiy harakatlarini Kongress ruxsatisiz amalga oshirish vakolatlarini cheklash to‘g‘risidagi rezolyutsiyani qabul qildi. To‘rt nafar respublikachi demokratlar bilan birga ovoz berdi.
Rezolyutsiya qonun kuchiga ega bo‘lishi dargumon bo‘lsa-da, bu Trampning 28 fevral kuni Isroil bilan birgalikda Eronga hujum qilish qaroriga nisbatan keskin tanqidni ifodalaydi. Hujumdan beri 100 kun o‘tdi va mojaro davom etmoqda.
Tramp urush uchun Kongress ruxsatini so‘ramagan va uni “to‘qnashuv” yoki “qisqa muddatli ekskursiya” deb atashga urungan. Biroq, respublikachi liderning xorijda harbiy kuch ishlatishga bo‘lgan takroriy urinishlari Kongressdagi ba’zi rahbarlarni norozi qildi, chunki Konstitutsiya urush e’lon qilish vakolatini faqat Kongressga bergan.
Bu Vakillar Palatasining bu yilgi to‘rtinchi urush vakolatlari rezolyutsiyasi bo‘lib, birinchi marta muvaffaqiyatli o‘tdi. Ovoz berishdan oldin respublikachilarning rezolyutsiyani barbod qilishga urinishi kuzatildi: 21 may kuni kutilgan ovoz berish bekor qilindi, chunki Spiker Mayk Jonson majlisni erta yopdi.
Rezolyutsiyani qo‘llab-quvvatlagan respublikachilar orasida Tom Barrett, Uorren Devidson, Brayan Fitspatrik va Tomas Massi bor. Massi, Tramp qayta saylanishiga qarshi chiqqan, ijtimoiy tarmoqlarda “Xalq palatasi xabar yubormoqda: bu urushni tugating” deb yozdi. Massi kelasi yil Kongressga qaytmaydi, chunki u respublikachilar praymerizida mag‘lub bo‘ldi.
Demokratlar bir ovozdan rezolyutsiyani qo‘llab-quvvatladi. Vakil Ayanna Presli Senatni tezda shunday qadam tashlashga chaqirdi. Vakil Shontel Braun esa urushning konstitutsiyaviy muammolari va xarajatlarini ta’kidladi: “Kongress urush e’lon qilish vakolatiga ega, ijro etuvchi hokimiyat emas. Trampning Eron urushini tugatish vaqti keldi.”
Pentagon ma’lumotlariga ko‘ra, urush AQShga 29 milliard dollarga tushgan, ammo Garvard universiteti eksperti bu ko‘rsatkich 1 trillion dollardan oshishi mumkinligini aytgan. Strategik va xalqaro tadqiqotlar markazi hisobotida ba’zi muhim o‘q-dorilar zaxirasi kamaygani haqida ogohlantirilgan.
AQSh saylovchilarining 60 foizi Trampning urushga bo‘lgan yondashuvini ma’qullamaydi, respublikachilar orasida norozilik 15 foizdan 22 foizga oshgan. 61 foiz fuqaro urush “zarardan boshqa narsa keltirmagan” deb hisoblaydi. Urush yoqilg‘i va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari narxining oshishiga sabab bo‘lgan.
Rezolyutsiya endi Senatga yuboriladi, u yerda may oyida shunga o‘xshash qonun loyihasi qabul qilingan edi. Biroq, Tramp veto huquqidan foydalanishi mumkin, chunki rezolyutsiya ikki palatada ham uchdan ikki ko‘pchilik ovozni to‘plamagan.

Палата представителей США проголосовала 215 голосами против 208 за резолюцию, ограничивающую полномочия президента Дональда Трампа на военные действия против Ирана без одобрения Конгресса. Четыре республиканца присоединились к демократам в поддержке меры.
Хотя резолюция вряд ли станет законом, она представляет собой резкое порицание решения Трампа от 28 февраля начать совместную с Израилем атаку на Иран, которая продолжается уже 100 дней. Трамп не запрашивал разрешения Конгресса на войну, называя её «стычкой» или «краткосрочной экспедицией».
Это четвёртая подобная резолюция в этом году, но первая, принятая Палатой. Голосование состоялось после политического манёвра, который некоторые расценили как попытку республиканцев сорвать его: ожидаемое 21 мая голосование было отменено спикером Майком Джонсоном, который досрочно закрыл заседание.
Республиканцы, поддержавшие резолюцию: Том Барретт, Уоррен Дэвидсон, Брайан Фицпатрик и Томас Мэсси. Мэсси, против переизбрания которого активно выступал Трамп, написал в соцсетях: «Палата народа посылает сигнал: закончите эту войну». Мэсси не вернётся в Конгресс в следующем году, проиграв праймериз.
Демократы единогласно поддержали резолюцию. Представитель Аянна Прессли призвала Сенат последовать примеру. Представитель Шонтел Браун подчеркнула конституционные проблемы: «Конгресс обладает полномочиями объявлять войну, а не исполнительная власть. Пора закончить дорогостоящую войну Трампа в Иране».
По оценкам Пентагона, война обошлась США в $29 млрд, но эксперты Гарварда прогнозируют, что затраты могут превысить $1 трлн. Центр стратегических и международных исследований предупредил о нехватке критически важных боеприпасов, включая ракеты «Томагавк» и THAAD.
60% американцев не одобряют подход Трампа к войне, причём среди республиканцев неодобрение выросло с 15% до 22%. 61% считают, что война принесла «больше вреда, чем пользы». Экономические последствия включают рост цен на топливо и удобрения.
Резолюция теперь направляется в Сенат, который в мае принял аналогичный законопроект. Однако она вряд ли станет законом, так как Трамп, вероятно, наложит вето, а для его преодоления необходимо две трети голосов в обеих палатах, чего пока не достигнуто.