Sharqiy Afrika hozirda tez tarqalayotgan Ebola epidemiyasi bilan kurashmoqda. Hukumatlar virusni to'xtatishga urinmoqda, yuzlab odamlar infektsiyalangan.
Afrika Kasalliklarni Nazorat Qilish va Oldini Olish Markazlari 15 may kuni Kongo Demokratik Respublikasining sharqida kam uchraydigan va o'limga olib keladigan Ebola shtammi qo'zg'atgan epidemiyani e'lon qildi. Kasallik qo'shni Ugandaga ham tarqaldi.
Jahon Sog'liqni Saqlash Tashkiloti (JSST) epidemiyani e'lon qilganidan ikki kun o'tib favqulodda holat e'lon qildi. O'sha vaqtga kelib, yuzlab kishilar infektsiyalangan edi. JSST KDRdagi davom etayotgan mojaro Ebola tarqalishini to'xtatish harakatlariga to'sqinlik qilayotganini ogohlantirdi.
Uchta vaktsina tadqiq qilinmoqda va sinovlar tezlashtirilmoqda, ammo hozircha ushbu shtamm uchun tasdiqlangan vaktsina yo'q.
Epidemiyaning eng yomon ko'rsatkichlari: KDRda 321 ta holat, 48 o'lim, Ugandada 15 ta holat va kamida 1 o'lim. Mutaxassislar epidemiyaning 2014-yildagi G'arbiy Afrika epidemiyasi kabi og'ir bo'lishi mumkinligidan ogohlantirmoqda.
Chegara bilmas shifokorlar (MSF) vakili Trish Newportning so'zlariga ko'ra, AQSh prezidenti Donald Trump ma'muriyatining xorijiy yordamni qisqartirishi ko'plab tashkilotlarni Ituridan chiqib ketishga majbur qilgan.
Hozirgi epidemiyaga sabab bo'lgan shtamm Bundibugyo virusi bo'lib, u 2007 yilda Ugandada va 2012 yilda KDRda paydo bo'lgan. Ushbu shtamm uchun vaktsina yo'q, chunki u kam uchraydi.
Uchta vaktsina favqulodda sinovlar uchun baholanmoqda, ammo ularning ishlab chiqarilishi bir necha oy yoki yillar olishi mumkin. Mahalliy aholi orasida vaktsinalarga ishonchsizlik va noto'g'ri ma'lumotlar tarqalgan.

Восточная Африка переживает быстро распространяющуюся эпидемию Эболы. Правительства пытаются сдержать вирус, сотни людей инфицированы.
Африканские центры по контролю и профилактике заболеваний объявили об эпидемии 15 мая в восточной части Демократической Республики Конго (ДРК), вызванной редким и смертоносным штаммом Эболы. Болезнь распространилась на соседнюю Уганду.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) объявила чрезвычайную ситуацию через два дня после объявления эпидемии. К тому времени были инфицированы сотни. ВОЗ предупредила, что продолжающийся конфликт в ДРК препятствует усилиям по сдерживанию Эболы.
Три вакцины исследуются, и испытания ускоряются, но одобренной вакцины для этого штамма пока нет.
Худшие показатели эпидемии: 321 случай в ДРК, 48 смертей; 15 случаев в Уганде, как минимум 1 смерть. Эксперты предупреждают, что эпидемия может соперничать с эпидемией 2014 года в Западной Африке.
По словам Триш Ньюпорт из «Врачей без границ», сокращение иностранной помощи администрацией президента США Дональда Трампа вынудило многие организации покинуть Итури.
Штамм, вызвавший нынешнюю эпидемию, — вирус Бундибугё, который впервые появился в Уганде в 2007 году и в ДРК в 2012 году. Вакцины для этого штамма нет из-за его редкости.
Три вакцины оцениваются для экстренных испытаний, но их производство может занять месяцы или годы. Среди местного населения распространено недоверие к вакцинам и дезинформация.