AQSh Vakillar palatasi Demokratlari prezident Donald Trampga Eron bilan urushni to'xtatish uchun ramziy, ammo kuchli siyosiy xabar yubordi. Urush vakolatlari rezolyutsiyasi to'rt nafar respublikachi ovoz bilan qabul qilindi, biroq Senatda qabul qilinishi va Trampning vetosiga duch kelishi mumkin.
Demokratlar rezolyutsiyani "Amerika xalqi nomidan Donald Trampga uning chuqur nomaqbul va noqonuniy urushini tugatish vaqti kelganligi haqida baland va aniq xabar" deb atadi. Bu noyabrdagi oraliq saylovlar oldidan muhim siyosiy signaldir.
AQSh prezidenti Donald Tramp "Pod Force One" podkastiga bergan intervyusida Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyahuni "aqldan ozgan" deb ataganini tan oldi va uning Livandagi zarbalari Eron bilan tinchlik muzokaralariga to'sqinlik qilayotganidan noroziligini bildirdi. Biroq, u Netanyaxu bilan munosabatlari mustahkamligini ta'kidladi.
Netanyaxu CNBC telekanaliga bergan intervyusida ular o'rtasida "taktik kelishmovchilik" borligini, ammo asosiy masalalarda kelishganliklarini aytdi. "U meni hurmat qiladi, men uni hurmat qilaman. Farqlarimizni hal qilish yo'lini topamiz", dedi u.
Vashington va Tehron o'rtasidagi muzokaralar to'xtab qolgan ko'rinadi. Eron "sezilarli taraqqiyot" yo'qligini aytgan bo'lsa, Tramp optimistik kayfiyatda va kelishuv "hafta oxirida" bo'lishi mumkinligini bildirdi.

Палата представителей США приняла резолюцию о прекращении военных действий в Иране, что стало символическим, но мощным политическим ударом по президенту Дональду Трампу. Четыре республиканца поддержали демократов, но резолюция вряд ли пройдет Сенат и, скорее всего, будет наложено вето.
Демократы назвали резолюцию «громким и недвусмысленным посланием Дональду Трампу от имени американского народа: пора прекратить его глубоко непопулярную и незаконную войну по выбору в Иране». Это важный сигнал перед промежуточными выборами в ноябре.
Президент США Дональд Трамп в интервью подкасту «Pod Force One» признал, что назвал премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху «сумасшедшим», выразив недовольство тем, что удары Израиля по Ливану мешают его мирным переговорам с Ираном. Однако он подчеркнул прочность их отношений.
Нетаньяху в интервью CNBC заявил о «тактическом разногласии», но отметил, что они «согласны по основным вопросам». «Он уважает меня, я уважаю его. Мы всегда находим способ урегулировать разногласия», — сказал израильский премьер.
Переговоры между Вашингтоном и Тегераном, похоже, застопорились. Иран заявил об отсутствии «ощутимого прогресса», в то время как Трамп выражает оптимизм, говоря, что сделка может быть заключена «в ближайшие выходные».
В Кувейте военные осудили предполагаемый иранский удар беспилотника по аэропорту, назвав его «преступной иранской агрессией». Корпус стражей исламской революции Ирана отрицает ответственность, возлагая вину на ошибку американской системы ПВО Patriot.