Nepal sherpa gidi Dava Sherpa olti kun oldin Everest cho‘qqisida yo‘qolgan edi. Uning o‘lganligidan qo‘rqilgan bo‘lsa-da, 8K Expeditions kompaniyasi tomonidan muvofiqlashtirilgan qidiruv guruhi uni payshanba kuni ertalab Khumbu muzliklari yaqinida qorli yonbag‘irlarda sudralib borayotgan holda topdi.
52 yoshli Dava Sherpa xavfsiz joyga olib kelindi va unga ovqat hamda suv berildi. Qutqaruv vertolyoti uni Katmandudagi HAMS kasalxonasiga olib bordi, u yerda uning rafiqasi va qizi, dafn marosimlarini boshlagan holda, uni kutib olishdi.
“Biz uning tirikligi haqida birinchi marta mahalliy yangiliklardan va tanish odamdan eshitdik”, dedi uning rafiqasi Damu Sherpa. Dava 29-may kuni tog‘dan tushayotganda oxirgi marta ko‘rilgan, ammo u bazaviy lagerga yetib bormagan.
Qidiruv guruhini tashkil qilish kechiktirilgan va vertolyotlar uni topa olmagan. Oilasi umidini deyarli yo‘qotgan edi. Qizi Mendo Lhamu Sherpa ular allaqachon bir necha kun davom etadigan dafn marosimining ikkinchi kunida bo‘lganliklarini aytdi.
Dava Sherpani topgan jamoa Sagarmatha Pollution Control Committee tarkibiga kirgan bo‘lib, ular har mavsum boshida marshrutga narvon va arqonlar yotqizadi, so‘ngra alpinistlar ketganidan keyin jihozlarni olib tashlaydi va joyni tozalaydi. O‘tgan oy 1000 dan ortiq alpinist va ularning gidlari Everestga chiqishgan, bu eng gavjum mavsum edi.

Непальский шерпа-гид Дава Шерпа, пропавший на горе Эверест шесть дней назад, был найден ползущим в одиночку к базовому лагерю, после того как его считали погибшим.
По словам Пембы Шерпы из компании 8K Expeditions, координировавшей поиски, Дава был обнаружен утром в четверг расчистной бригадой, когда он полз по заснеженным склонам в районе ледопада Кхумбу.
52-летнего Даву спустили в безопасное место, дали еду и воду. Спасательный вертолет доставил его в больницу HAMS в столице Катманду, где его ждали жена и дочь, уже начавшие похоронные обряды.
«Мы впервые услышали, что он жив, из местных новостей и от знакомого, который сообщил, что его спускают», — сказала его жена Даму Шерпа. Даву в последний раз видели 29 мая спускающимся с горы, но он не добрался до базового лагеря.
Организация поисковой группы задержалась, а спасательные вертолеты не смогли его найти. Семья почти потеряла надежду. Его дочь-подросток Мендо Лхаму Шерпа сказала, что они уже были на второй день похоронного ритуала.
Команда, заметившая его, входила в состав Комитета по контролю загрязнения Сагарматхи, который устанавливает лестницы и веревки на маршруте в начале каждого сезона восхождений, а затем убирает оборудование и очищает место после ухода альпинистов. В прошлом месяце более 1000 альпинистов и их гидов поднялись на Эверест в самый загруженный сезон.