Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumi (SPIEF) 3-iyun kuni ochildi. Bu Rossiyaning Ukrainaga to‘liq miqyosli bosqini boshlanganidan beri beshinchi forumdir. Urushdan oldin forum Yevropa Ittifoqi bilan yirik investitsiya kelishuvlari imzolanadigan joy bo‘lib, unda G‘arb siyosatchilari va biznes rahbarlari ishtirok etardi.
Biroq Rossiya Ukrainaga bostirib kirganidan so‘ng, yirik G‘arb iqtisodiyotlari aloqalarni qisqartirdi va forumning eng nufuzli xorijiy ishtirokchilari endi Moskvaning asosiy iqtisodiy hamkorlari bo‘lmagan mamlakatlardan kelmoqda. Bu yil O‘zbekiston va Tanzaniya rahbarlari Vladimir Putin bilan birgalikda panelda qatnashadi.
Rossiya ommaviy axborot vositalari forum arafasida nemis biznesining SPIEFga qaytishi haqida xabar berdi. Putin sarmoyalar bo‘yicha maxsus vakili Kirill Dmitriyevning so‘zlariga ko‘ra, “Germaniya ko‘p yillar ichida birinchi marta Sankt-Peterburgga rasmiy biznes delegatsiyasini yubormoqda”. Aslida esa bunday delegatsiya mavjud emas.
Forum dasturida nemis chakana savdo tarmog‘i Globus egasi Tomas Bruch qayd etilgan. Biroq Globus Holding matbuot kotibi DWga ma’lum qilishicha, Bruch forumda kompaniya nomidan ishtirok etmayapti. 2025-yil yanvaridan boshlab uning Rossiyadagi do‘konlari Globus Holding tarkibidan chiqarilgan. U “Hyperglobus” kompaniyasini vakil qilmoqda.
Yana bir ishtirokchi Stefan Dyurrning biznesi butunlay Rossiya bilan bog‘liq. Uning “Ekoniva” guruhi mamlakatdagi eng yirik sut ishlab chiqaruvchilardan biri. Dyurr 2013-yildan beri Rossiya fuqaroligiga ega. Uning kompaniyasi 2014-yilda Rossiyaning Yevropa Ittifoqiga qarshi embargo joriy etilishidan foyda ko‘rgan.
Forumda qatnashayotgan yana bir tadbirkor Leo Eppinger ham ikki fuqarolikka ega. Uning Masterlock Engineering kompaniyasi Germaniya-Shvetsiya qo‘shma korxonasi Metalock Engineeringning Rossiyadagi vorisi sifatida faoliyat yuritadi. Metalock Engineering esa Rossiya bilan hamkorlikni to‘xtatgan.
Polina Sharova ishtirokchilar ro‘yxatida. Uning Germaniya bilan aloqasi faqat urush boshlanganidan keyin nemis Viessmann kompaniyasining Rossiyadagi aktivlarini sotib olish bilan cheklangan. Forumda Germaniyaning “Alternativa für Deutschland” partiyasidan bir qancha deputatlar va “Berliner Zeitung” gazetasi egasi Xolger Fridrix ham ishtirok etmoqda.
Rossiyalik amaldorlar va ommaviy axborot vositalari “nemis delegatsiyasi” deb atayotgan tarkib ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy munosabatlarning hozirgi holatini aks ettiradi. Sanktsiyalar, korporativ chiqishlar va energiya sohasidagi ajralish o‘z ta’sirini ko‘rsatdi. 2025-yilda ikki tomonlama savdo hajmi 10 milliard yevrodan pastga tushdi, 2021-yilda esa bu ko‘rsatkich 60 milliard yevroga yaqin edi.

Петербургский международный экономический форум (ПМЭФ), открывшийся 3 июня, проходит в пятый раз после начала полномасштабного вторжения России в Украину. До войны форум был местом подписания крупных инвестиционных соглашений с иностранными компаниями, а Евросоюз являлся ключевым экономическим партнером Москвы.
Однако после вторжения западные экономики свернули связи, и наиболее высокопоставленные иностранные гости форума теперь приезжают из стран, не входящих в число основных экономических партнеров России. В этом году лидеры Узбекистана и Танзании выступят на совместной панели с Владимиром Путиным.
Российские СМИ перед форумом сообщили о якобы возвращении немецкого бизнеса на ПМЭФ. Спецпредставитель Путина по инвестициям Кирилл Дмитриев заявил, что «Германия впервые за многие годы направляет официальную бизнес-делегацию» в Санкт-Петербург. В действительности такой делегации не существует.
В программе форума указан Томас Брух, акционер немецкой сети гипермаркетов Globus. Однако представитель Globus Holding сообщил DW, что Брух участвует не от имени компании, а представляет российскую «Гиперглобус», которая с января 2025 года не входит в структуру Globus Holding. Цель его участия — поддержание деловых контактов.
Другой участник, Штефан Дюрр, полностью связан с Россией. Его группа «Эконива» — один из крупнейших производителей молока в стране. Дюрр имеет российское гражданство с 2013 года. В интервью Financial Times он признал, что российское эмбарго 2014 года на продукты ЕС стало одним из главных драйверов роста его компании.
Лео Эппингер, также указанный в программе, имеет двойное гражданство. Его компания Masterlock Engineering является правопреемником российского филиала германо-шведской Metalock Engineering, которая прекратила сотрудничество с Россией после начала войны.
Полина Шарова владеет «Гермес-Урал» и связана с Германией лишь через покупку российских активов Viessmann после начала войны. На форуме также присутствуют депутаты от немецкой «Альтернативы для Германии» и владелец Berliner Zeitung Хольгер Фридрих.
Состав так называемой «немецкой делегации» отражает текущее состояние экономических отношений между странами. Санкции, уход компаний и энергетическая дезинтеграция привели к падению двусторонней торговли ниже 10 миллиардов евро в 2025 году по сравнению с почти 60 миллиардами в 2021 году.