Rossiya Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov RT Arabic telekanaliga bergan intervyusida AQSh Davlat kotibi Marko Rubioning Ukrainani qo'llab-quvvatlash haqidagi bayonotlarini keskin tanqid qildi. Uning so'zlariga ko'ra, bu Bayden urushi endi Tramp urushiga aylanganini isbotlaydi.
Lavrovning ta'kidlashicha, AQSh muloqotga tayyor bo'lsa, Rossiya ham tayyor. Biroq u Yevropani hozirgi holatida "kesilgan bo'lak" deb atadi va uning rahbarlari jiddiy muzokaralarga qodir emasligini aytdi. "Ularning ko'plab imkoniyatlari bor edi, ammo hammasini boy berishdi", dedi vazir.
Rossiya tashqi ishlar vaziri Trampning Oq uyga qaytishidan keyin Moskva va Vashington o'rtasidagi muloqot tiklanganini eslatdi. Prezidentlar o'rtasida telefon suhbatlari, Er-Riyodda vazirlar uchrashuvi va Alyaskada sammit bo'lib o'tgan.
Lavrov Trampning Ukrainadagi urushni Bayden urushi deb ataganini, ammo Rubioning Kongressdagi bayonotlari buning aksini ko'rsatayotganini ta'kidladi. "Pentagonning Ukrainani qo'llab-quvvatlash dasturi 2029 yilgacha, ya'ni 3,5 yil oldin tasdiqlangan. Bu Bayden urushi Tramp urushiga aylanganini anglatadi", dedi u.
Rossiya vaziri, shuningdek, AQShning Ukrainadagi roli vositachi emas, balki to'g'ridan-to'g'ri qo'llab-quvvatlovchi ekanligini qayd etdi.

Глава МИД России Сергей Лавров в интервью RT Arabic заявил, что высказывания госсекретаря США Марко Рубио о поддержке Украины свидетельствуют о трансформации «войны Байдена» в «войну Трампа». Стенограмма опубликована на сайте российского внешнеполитического ведомства.
Лавров отметил, что Россия готова к диалогу, если США также выступают за него. При этом он охарактеризовал современную Европу как «отрезанный ломоть», чьи элиты неспособны к серьезным переговорам. «У них было огромное количество шансов, которые все провалили», — подчеркнул министр.
Глава МИД напомнил, что после возвращения Трампа в Белый дом диалог между Москвой и Вашингтоном восстановился: состоялись телефонные разговоры лидеров, встреча министров в Эр-Рияде и саммит на Аляске.
Лавров указал на противоречие: Трамп публично называл конфликт на Украине «войной Байдена», но заявление Рубио в Конгрессе о роли США не как посредника, а как поддерживающей стороны, доказывает обратное. «Тем более у Пентагона есть бюджет на поддержку Украины до 2029 года, то есть практически на 3,5 года вперед», — добавил министр.
Таким образом, по мнению Лаврова, «война Байдена» де-факто стала «войной Трампа», несмотря на риторику американского президента.