Peru 12 aprel kuni bo'lib o'tgan prezidentlik saylovining birinchi bosqichidan so'ng, ikki oy davomida tartibsizlik, norozilik va janjallarga botgan. Endi, yakshanba kuni, peruliklar navbatdagi ovoz berish uchun saylov uchastkalariga boradilar.
Bir tomonda o'ng qanot nomzodi Keyko Fujimori turibdi. U sobiq birinchi xonim bo'lib, otasi sobiq prezident Alberto Fujimori davrida ishlagan. Fujimori familiyasi ko'plab peruliklar uchun zulm davrini eslatsa-da, u so'nggi to'rt prezidentlik poygasida finalchi bo'lgan va mamlakatga tartib o'rnatish platformasida saylovoldi tashviqotini olib borgan.
Boshqa burchakda esa, sobiq hukumat vaziri va chap qanot vakili Roberto Sanches turibdi. Uning finalga yo'li notinch bo'ldi. Sanches birinchi bosqichda ikkinchi o'rinni zo'rg'a egalladi, bu esa uchinchi o'rinni egallagan nomzodning noroziligiga sabab bo'ldi. Natijalar e'lon qilinganidan beri, prokurorlar Sanchesni saylovoldi moliyaviy hisobotlarini soxtalashtirishda ayblab, unga qarshi ish qo'zg'atdilar, ammo u buni rad etadi.
Bu Perudagi prezidentlik uchun davom etayotgan kurashning eng so'nggi bobidir. So'nggi o'n yil ichida to'qqiz xil prezident mamlakatni boshqargan, ularning aksariyati iste'foga chiqishga majbur bo'lgan yoki impichment orqali ag'darilgan.
Yakshanba kuni bo'lib o'tadigan ikkinchi bosqichda 20 milliondan ortiq perulik ovoz berish huquqiga ega. Birinchi bosqichda 35 nomzod qatnashgan bo'lsa, ovoz berish jarayonida muammolar yuzaga keldi: byulletenlar o'z vaqtida yetkazilmadi, saylov uchastkalari kech ochildi va 52 mingga yaqin kishi ovoz berish imkoniyatidan mahrum bo'ldi.
Birinchi bosqich natijalariga ko'ra, Fujimori 17 foiz ovoz bilan oldinda, Sanches esa 12 foiz bilan ikkinchi o'rinda. Uchinchi o'rinni egallagan Rafael Lopes Aliaga esa atigi 21,200 ovoz farqi bilan ortda qoldi. Saylovchilarning katta qismi (7,16 million kishi) ovoz berishdan bosh tortgan yoki blanka ovoz bergan, bu esa ikkinchi bosqich natijalariga ta'sir qilishi mumkin.
Fujimori o'zining "Peru tartib bilan" shiori ostida saylovoldi tashviqotini olib bormoqda va terrorizmni mag'lub etish, iqtisodiyotni barqarorlashtirish va'da qilmoqda. Sanches esa kambag'allikka qarshi choralar, politsiya islohoti va yangi konstitutsiya va'da qilmoqda. So'nggi kunlarda u iqtisodiy platformasini mo''tadillashtirib, markazchi saylovchilarni jalb qilishga harakat qilmoqda.
Ipsos so'roviga ko'ra, Fujimori 38 foiz, Sanches 35 foiz qo'llab-quvvatlanmoqda, 15 foiz saylovchi esa qaror qilmagan. Saylov natijasida kim g'alaba qozonmasin, mamlakatdagi chuqur ishonchsizlik va korrupsiya muammolarini hal qilishga to'g'ri keladi.

Спустя почти два месяца после первого тура президентских выборов в Перу, состоявшегося 12 апреля, страна погрузилась в хаос, протесты и скандалы. В воскресенье перуанцы вновь придут на избирательные участки, чтобы проголосовать во втором туре.
С одной стороны — кандидат от правых Кейко Фухимори, бывшая первая леди, работавшая в администрации своего отца, экс-президента Альберто Фухимори. Хотя ее фамилия вызывает у многих перуанцев воспоминания о временах угнетения, она уже в четвертый раз участвует в президентской гонке, выступая с платформой наведения порядка в стране.
С другой стороны — член Конгресса Роберто Санчес, бывший министр правительства, представляющий левые силы. Его путь во второй тур был бурным: Санчес с трудом занял второе место в первом туре, что вызвало протесты со стороны занявшего третье место кандидата. После объявления результатов прокуратура предъявила Санчесу обвинения в фальсификации финансовой отчетности избирательной кампании, которые он отрицает.
Это лишь последний эпизод в затяжной борьбе за пост президента Перу. За последние десять лет в стране сменилось девять президентов, многие из которых были вынуждены уйти в отставку или были отстранены в результате импичмента.
Во втором туре, который состоится в воскресенье, примут участие более 20 миллионов перуанцев. В первом туре баллотировались 35 кандидатов, но процесс голосования был омрачен проблемами: бюллетени не были доставлены вовремя, избирательные участки открылись с опозданием, и около 52 000 человек не смогли проголосовать.
По итогам первого тура Фухимори лидирует с 17% голосов, Саншес занимает второе место с 12%. Третье место занял Рафаэль Лопес Альяга, отстав от Санчеса всего на 21 200 голосов. Значительная часть избирателей (7,16 миллиона человек) не явилась на выборы или проголосовала пустыми/испорченными бюллетенями, что может повлиять на исход второго тура.
Фухимори ведет кампанию под лозунгом «Перу с порядком», обещая победить терроризм и стабилизировать экономику. Санчес обещает меры по борьбе с бедностью, реформу полиции и новую конституцию. В последние дни он смягчил свою экономическую платформу, чтобы привлечь центристских избирателей.
Согласно опросу Ipsos, Фухимори поддерживают 38% избирателей, Санчеса — 35%, 15% еще не определились. Победителю предстоит решить глубокие проблемы недоверия и коррупции в стране.