Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy, Buyuk Britaniya Bosh vaziri Kir Starmer, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron va Germaniya kansleri Fridrix Merts Londondagi uchrashuvdan so‘ng Rossiya bilan urushni tugatish bo‘yicha “adolatli va uzoq muddatli” kelishuvga erishish uchun besh shartni belgiladilar.
Qo‘shma bayonotda to‘rt yetakchi Ukraina bilan “birgalikda turishga” va’da berdi. Shartlar jangovar harakatlarni to‘xtatish, muzokaralarni hozirgi maydondagi vaziyatdan boshlash va Ukraina uchun “mustahkam” xavfsizlik kafolatlarini o‘z ichiga oladi.
Yetakchilar AQSh prezidenti Donald Trampning e’tibori Erondagi urushga qaratilgan bir paytda, AQShning jarayonda ishtirok etishi zarurligini ta’kidladilar. Dekabr oyida AQSh Rossiya va Ukrainani urushni tugatish rejasini tezda imzolashga undagan edi.
Urushayotgan tomonlar so‘nggi paytlarda bir-biriga hujumlarni kuchaytirdi. Rossiya Ukraina shaharlariga raketa va dronlar bilan hujum qilmoqda, Ukraina esa yangi texnologiyalar yordamida Rossiya hududiga chuqur kirib borish qobiliyatini namoyish etmoqda.
Shanba kuni Ukraina dronlari Rossiyaning ikkinchi yirik shahri Sankt-Peterburgga hujum qildi. Bu hujum Rossiya hukumati tomonidan “misli ko‘rilmagan” deb baholandi. Bundan bir necha kun oldin Ukraina xuddi shu shaharning chekkasiga hujum qilgan edi.
Zelenskiy Putin bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar o‘tkazish taklifi bilan ochiq xat yubordi, ammo Rossiya rahbari bu taklifni bir necha bor rad etdi. Putin urush faqat Rossiyaning maqsadlariga erishilgandan keyin tugashini aytdi.
Londondagi uchrashuvda ishtirok etgan uch g‘arb davlati E3 guruhini tashkil qiladi va Ukrainaning eng kuchli ittifoqchilaridir. Buyuk Britaniya va Fransiya kelajakdagi tinchlik jarayonida Ukraina uchun xavfsizlik kafolatlarini ta’minlash bo‘yicha “irodali koalitsiya” tashabbusini boshqarmoqda.
Ular Zelenskiyning Putinga yozgan maktubini olqishlab, “Ukraina va Rossiya o‘rtasida AQSh va Yevropaning faol ishtirokida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot” chaqirig‘ini qo‘llab-quvvatladilar. Ukrainaning NATOga a’zo bo‘lish istagiga ishora qilib, ular Ukrainaning “o‘z xavfsizlik tartiblari va ittifoqlarini tanlash huquqi to‘liq hurmat qilinishi kerak”ligini ta’kidladilar.
Londonga kelishdan oldin, Ukraina rahbari Rossiyani “yomon” hujumda aybladi. Kiyev rasmiylari Chernobil AES yonidagi sarflangan yadro yoqilg‘isi omboriga dron hujum qilganini ma’lum qildi. Jabrlanganlar yo‘q, yong‘in o‘chirildi va radiatsiya darajasi barqarorligicha qoldi.
Alohida, Zaporijjya viloyatidagi qishloqqa Rossiya zarbasi natijasida kamida uch kishi halok bo‘ldi. Zaporijjya so‘nggi paytlarda Rossiyaning tinimsiz hujumlariga uchramoqda.
Chernobildagi Rossiya zarbasi sarflangan yadro yoqilg‘isi saqlash binosini “qisman vayron qildi”, deya xabar berdi Ukraina davlat yadro operatori Enerhoatom. Operator hech qanday jabrlanuvchi yo‘qligini va binodagi yong‘in o‘chirilganini, radiatsiya normal darajada qolganini aytdi.
Zelenskiy Rossiyani “ushbu aniq yadro infratuzilmasi ob’ektiga ataylab zarba berishda” aybladi va hujumni “yomon” deb atadi. Chernobil 1986 yilgi halokatdan keyin dunyodagi eng yomon noharbiy yadroviy falokat joyi sifatida tanilgan.

Президент Украины Владимир Зеленский, премьер-министр Великобритании Кир Стармер, президент Франции Эммануэль Макрон и канцлер Германии Фридрих Мерц после переговоров в Лондоне определили пять условий для достижения «справедливого и прочного» соглашения о прекращении войны с Россией.
В совместном заявлении четыре лидера пообещали «твердо стоять с Украиной». Условия включают прекращение боевых действий, начало переговоров с текущей позиции на поле боя, а также «надежные» гарантии безопасности для Украины.
Лидеры подчеркнули необходимость участия США в процессе в то время, как президент США Дональд Трамп сосредоточился на войне с Ираном. В декабре США призывали Россию и Украину быстро подписать план прекращения войны.
Воюющие стороны в последнее время усилили атаки друг на друга. Россия использует ракеты и дроны для атак на украинские города, а Украина демонстрирует возросшие возможности проникновения вглубь российской территории с помощью новых технологий.
В субботу украинские дроны атаковали второй по величине город России — Санкт-Петербург. Эта атака была названа российскими властями «беспрецедентной». Несколькими днями ранее Украина атаковала окраины того же города.
Зеленский направил открытое письмо Путину с призывом к прямым переговорам, но российский лидер неоднократно отвергал это предложение. Путин заявил, что война закончится только после достижения целей России.
Три западные державы, встретившиеся на Даунинг-стрит, 10, в Лондоне, составляют так называемую группу E3 и являются одними из самых сильных союзников Киева. Великобритания и Франция возглавляют инициативу «коалиции желающих» по предоставлению гарантий безопасности Украине в рамках будущего мирного процесса.
Они приветствовали письмо Зеленского Путину и поддержали его призыв к «прямому диалогу между Украиной и Россией — при активном участии США и Европы». Ссылаясь на настойчивое требование Москвы отказаться от стремления Украины вступить в НАТО, они заявили, что «право Украины выбирать собственные механизмы безопасности и союзы должно полностью уважаться».
Перед прибытием в Лондон украинский лидер обвинил Россию в «подлой» атаке после того, как киевские чиновники заявили, что дрон поразил хранилище отработанного ядерного топлива рядом с Чернобыльской АЭС. Пострадавших нет, пожар потушен, уровень радиации остается стабильным.
Отдельно, по меньшей мере три человека погибли в результате российского удара по селу под Запорожьем на юге страны. Запорожье в последнее время подвергается непрерывным российским атакам.
Российский удар по Чернобылю «частично разрушил» здание хранилища отработанного ядерного топлива, сообщил государственный ядерный оператор Украины «Энергоатом». Оператор заявил, что пострадавших нет, пожар в здании потушен, радиация остается на нормальном уровне.
Зеленский обвинил Россию в «преднамеренном ударе по этому конкретному объекту ядерной инфраструктуры» и назвал атаку «подлой». Чернобыль известен как место крупнейшей невоенной ядерной катастрофы в мире после взрыва 1986 года.