Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Nyu-Yorkdagi Madison Square Garden (MSG) arenasida bo'lib o'tadigan NBA finalining uchinchi o'yiniga tashrif buyurishi munosabati bilan xavfsizlik choralari kuchaytirildi. "Dunyodagi eng mashhur arena" sifatida tanilgan MSG atrofida yo'llar yopiladi, sumkalar olib kirish taqiqlanadi va maxsus tekshiruv punktlari o'rnatiladi.
Nyu-York Niks jamoasi San-Antonio Spursga qarshi yetti o'yinlik seriyada 2:0 hisobida oldinda. Fransiyalik superyulduz Viktor Vembanyama kutilgan natijani ko'rsata olmadi. Niks 1973 yildan beri chempionlikni qo'lga kiritmagan va 1999 yildan beri ilk bor finalga chiqqan.
Maxfiy xizmat matbuot kotibi Entoni Guglielmi muxlislarni o'yindan kamida ikki soat oldin kelishga chaqirdi. "Qattiq yo'l yopilishlari, sumkalarni olib kirish taqiqi va aeroport tekshiruviga o'xshash protseduralar kutiladi", dedi u. Shahar metrosi va Long-Aylend temir yo'l xizmati odatdagidek ishlaydi.
Nyu-York politsiyasi (NYPD) MSG tashqarisida tomosha partiyasi o'tkazilmasligini e'lon qildi. "Plaza33 uchun ruxsatnoma rad etildi. Bu prezident tashrifi bilan bog'liq", deyilgan bayonotda. Biroq, chorshanba kungi to'rtinchi o'yin uchun tomosha partiyasi qayta tashkil etilishi mumkin.

Президент США Дональд Трамп посетит третий матч финала НБА на арене Мэдисон-сквер-гарден (MSG) в Нью-Йорке, что вызвало усиление мер безопасности. Вокруг арены перекрыты дороги, запрещены сумки, установлены пункты досмотра по стандартам Секретной службы.
«Нью-Йорк Никс» ведут в серии против «Сан-Антонио Спёрс» со счётом 2:0. Французская суперзвезда Виктор Вембаньяма не оправдал ожиданий. «Никс» не выигрывали титул с 1973 года и впервые вышли в финал с 1999 года.
Представитель Секретной службы Энтони Гульельми призвал болельщиков прибывать как минимум за два часа до игры. «Ожидаются жёсткие перекрытия улиц, строгий запрет на сумки и проверки по стандартам аэропорта», — заявил он. Метро и пригородные поезда будут работать в обычном режиме.
Полиция Нью-Йорка (NYPD) объявила об отмене фан-зоны у MSG. «Разрешение на просмотр третьего матча было отклонено из-за визита президента», — говорится в заявлении. Однако для четвёртой игры в среду фан-зона может быть возобновлена.
Трамп активно посещает спортивные мероприятия во время своего второго срока: он был на Супербоуле, Кубке Райдера и финале Клубного чемпионата мира ФИФА. В сентябре тысячи зрителей опоздали на финал Открытого чемпионата США из-за проверок, связанных с его присутствием.
В пятницу у MSG собралось 6500 болельщиков на фан-зоне, где «Никс» одержали волевую победу 105:104. NYPD арестовала 17 человек, один из которых ударил полицейского по лицу. Мэр Нью-Йорка Зохран Мамдани призвал «праздновать ответственно».