AQShda samolyot yoqilg‘isi narxi yozgi sayohat mavsumi arafasida keskin oshib bormoqda. AQSh Transport departamenti ma'lumotlariga ko‘ra, aprel oyida yoqilg‘i xarajatlari 78 foizga o‘sib, qariyb 6,5 milliard dollarga yetdi. Mart oyida bu ko‘rsatkich 26 foizni tashkil etgan edi.
Bir gallon (3,78 litr) yoqilg‘i narxi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1,81 dollarga oshib, 4,11 dollarni tashkil qildi. Bu o‘sish AQSh va Eron o‘rtasidagi keskinliklar, xususan, global energiya yetkazib berish uchun muhim bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozidagi vaziyat bilan bog‘liq.
Xalqaro havo transporti assotsiatsiyasi (IATA) 2026 yilga mo‘ljallangan prognozida aviakompaniyalarning sof foydasi 23 milliard dollarni tashkil etishi, avvalgi 41 milliard dollarlik prognozdan ancha past ekanligini ma'lum qildi. Bu ko‘rsatkich 2025 yildagi 45 milliard dollardan ham kam. IATA bu foyda marjasini “COVID yillaridan beri eng zaif natija” deb atadi.
AQSh Mehnat departamenti ma'lumotlariga ko‘ra, urush boshlanganidan beri aviachiptalar narxi 5,5 foizga oshgan. Mart oyida 2,7 foiz, aprelda esa 2,8 foiz o‘sish qayd etilgan. IATA hisobotida “Samolyot yoqilg‘isining mavjudligi xavf ostida va narx fevral oyi oxiridan beri qariyb ikki baravar oshdi” deyiladi.
Narx oshishiga qaramay, AQShda ichki reyslar uchun bron qilish davom etmoqda. Amerika avtomobil assotsiatsiyasi Memorial Day bayrami hafta oxirida (23-25 may) 3,6 million sayohatchi ichki reyslardan foydalanishini prognoz qilmoqda. Biroq, ba'zi aviakompaniyalar qiyin ahvolda. Byudjet tashuvchisi Spirit Airlines uch o‘n yillik faoliyatidan so‘ng may oyi boshida o‘z faoliyatini to‘xtatdi. Sud hujjatlarida kompaniya yoqilg‘i narxining oshishini bankrotlik sababi sifatida ko‘rsatdi.
Aprel oyida United Airlines bosh direktori Skott Kirbi chiptalar narxini 20 foizgacha oshirish zarurligini aytdi. O‘tgan hafta American Airlines esa bir qancha transkontinental reyslarni, jumladan, Sharlottdan Sakramentoga va Los-Anjelesdan Pitsburgga yo‘nalishlarni vaqtincha to‘xtatishini e'lon qildi.
AQSh-Isroilning fevral oyi oxirida Eronga hujumlari va Eronning javob choralari yirik aviakompaniyalarni yopiq va cheklangan havo hududlarini aylanib o‘tishga majbur qildi, bu esa yoqilg‘i sarfini oshirdi. Yevropa aviakompaniyalari esa Rossiya havo hududining yopilishi tufayli Osiyo yo‘nalishlarida allaqachon qiyinchiliklarga duch kelgan.
IATA aviakompaniyalarning yoqilg‘i xarajatlari 2025 yildagi 252 milliard dollardan bu yil 350 milliard dollargacha oshishini kutmoqda. Yoqilg‘i operatsion xarajatlarning deyarli uchdan bir qismini tashkil qiladi.
Uoll-stritda aksariyat yirik aviakompaniyalar aksiyalari pasaygan. Delta Air Lines 0,8 foizga, United 0,35 foizga, JetBlue 1 foizdan ko‘proqqa, Southwest 0,9 foizga tushgan. American Airlines esa 1,4 foizga o‘sgan.
Neft narxi Osiyo savdolarida 5 foizdan ko‘proqqa oshdi, xom neft narxi esa Isroilning Eronga yangi hujumlari va Livanga zarbalari ortidan 2 foizga yaqin ko‘tarildi. Biroq, Eron qurolli kuchlari Isroilga qarshi harbiy amaliyotlar tugaganini e'lon qilgach, narxlar pasaydi.
Oltin narxi iqtisodiy noaniqlik davrida xavfsiz investitsiya sifatida o‘zining eng past nuqtasidan tiklangan. Spot oltin 4331,69 dollardan barqarorlashgan, avgust oyi fyucherslari esa 0,2 foizga pasayib, 4356,50 dollarni tashkil qilgan.
AQShning asosiy indekslari, chip ishlab chiqaruvchilarning sotuviga qaramay, o‘sishni ko‘rsatgan. Nasdaq 1,1 foizga, S&P 500 0,6 foizga oshgan, Dow Jones esa 0,1 foizga pasaygan.

Цены на авиатопливо в США резко выросли в преддверии пикового летнего туристического сезона на фоне эскалации напряженности между США и Ираном, вызывающей опасения по поводу перебоев в Ормузском проливе — критическом маршруте для глобальных энергопоставок.
Согласно данным Министерства транспорта США, опубликованным в понедельник, расходы на топливо в апреле подскочили на 78% до почти 6,5 млрд долларов после роста на 26% в марте. Стоимость галлона (3,78 литра) увеличилась на 1,81 доллара по сравнению с прошлым годом, достигнув 4,11 доллара.
Международная ассоциация воздушного транспорта (IATA), представляющая более 370 авиакомпаний, заявила в своем ежегодном отчете, опубликованном в воскресенье, что чистая прибыль сектора в 2026 году составит 23 млрд долларов, что значительно ниже предыдущего прогноза в 41 млрд долларов и ниже 45 млрд долларов в 2025 году. IATA назвала маржу прибыли «самым слабым результатом со времен COVID».
По данным Бюро статистики труда Министерства труда США, цены на авиабилеты в США выросли на 5,5% с начала войны — на 2,7% в марте и еще на 2,8% в апреле. IATA в своем отчете отметила: «Доступность авиатоплива находится под угрозой, а цена примерно удвоилась с конца февраля».
Несмотря на рост цен, внутренние рейсы по-прежнему бронируются на загруженный летний сезон. Американская автомобильная ассоциация прогнозирует, что в праздничные выходные Дня памяти (23-25 мая) 3,6 млн путешественников воспользуются внутренними рейсами. Однако авиакомпании испытывают растущее давление, в некоторых случаях приводящее к банкротству. Бюджетный перевозчик Spirit Airlines прекратил деятельность в начале мая после трех десятилетий работы. В судебных документах компания связала свой крах с ростом цен на топливо.
В апреле генеральный директор United Airlines Скотт Кирби заявил, что авиакомпании потребуется повысить цены на 20% из-за растущих затрат. На прошлой неделе American Airlines объявила о временной приостановке некоторых рейсов, включая несколько трансконтинентальных маршрутов, таких как Шарлотт — Сакраменто и Лос-Анджелес — Питтсбург.
Авиаудары США и Израиля по Ирану в конце февраля и последующие ответные действия Ирана вынудили крупные глобальные авиакомпании перенаправлять рейсы в обход закрытого и ограниченного воздушного пространства, увеличивая расход топлива. Глобальные перевозчики, особенно европейские, уже испытывали давление на маршрутах в Азию из-за закрытия российского воздушного пространства на фоне продолжающейся войны в Украине.
IATA ожидает, что счета авиакомпаний за топливо вырастут до 350 млрд долларов в этом году с примерно 252 млрд в 2025 году, при этом топливо будет составлять почти треть операционных расходов.
На Уолл-стрит большинство крупных авиакомпаний снижались в середине торгов. Delta Air Lines упала на 0,8%, United — на 0,35%, JetBlue — более чем на 1%, Southwest — на 0,9%. American Airlines, однако, выросла на 1,4%.
Цены на нефть подскочили более чем на 5% в ходе азиатских торгов в понедельник, а цены на сырую нефть выросли почти на 2% после возобновления израильских ударов по Ирану и атак на Ливан. Однако рост замедлился после того, как вооруженные силы Ирана объявили о прекращении военных операций против Израиля.
Золото, обычно считающееся безопасным вложением в периоды экономической неопределенности, восстановилось с минимумов. Спот-золото стабилизировалось на уровне 4331,69 доллара за унцию, а августовские фьючерсы снизились на 0,2% до 4356,50 доллара.
Основные индексы США росли в понедельник утром, несмотря на распродажу акций производителей чипов. Nasdaq вырос на 1,1%, S&P 500 — на 0,6%, а Dow Jones снизился на 0,1%.