Stokgolm Tinchlik Tadqiqotlari Instituti (SIPRI) tomonidan e'lon qilingan yangi hisobotda dunyodagi to'qqiz yadroviy davlat o'z arsenalini kengaytirib, qurollanish poygasini tezlashtirayotgani va bu global keskinliklar fonida "yangi xavflar" tug'dirayotgani ta'kidlangan.
Hisobotga ko'ra, 2025-yil yanvar oyiga kelib, yadroviy davlatlar (Xitoy, Fransiya, Hindiston, Isroil, Shimoliy Koreya, Pokiston, Rossiya, Buyuk Britaniya va AQSh) jami 12,187 ta yadro kallagiga ega bo'lgan, ulardan 9,745 tasi harbiy zaxiralarda saqlanmoqda. Taxminan 4,012 kallak raketa va samolyotlarga o'rnatilgan, 2,200 ga yaqini esa yuqori tayyorgarlik holatida, ya'ni bir necha daqiqada uchirilishi mumkin.
Rossiya va AQSh yadroviy qurollarning asosiy qismiga egalik qiladi: harbiy foydalanish uchun mavjud kallaklarning 83 foizi va barcha yadro qurollarining 86 foizi aynan shu ikki davlatga tegishli. SIPRI mutaxassislari bu davlatlarning "keng ko'lamli" modernizatsiya dasturlari kelajakda arsenal hajmi va xilma-xilligini oshirishi mumkinligini ta'kidlamoqda.
Hisobotda Xitoyning yadro arsenali dunyoda uchinchi o'rinda bo'lib, yiliga 600 dan 620 tagacha o'sgan va bu boshqa davlatlarnikidan tezroq sur'at ekanligi qayd etilgan. Buyuk Britaniya arsenali o'tgan yili o'zgarmagan bo'lsa-da, kelajakda o'sishi kutilmoqda. Fransiya esa modernizatsiyani davom ettirib, kallaklar sonini ko'paytirish rejalarini e'lon qilgan va endi arsenal hajmini oshkora qilmasligini ma'lum qilgan.
Hindiston va Pokiston o'zlarining yadro dasturlarini rivojlantirishda davom etmoqda. Isroil noaniqlik siyosatini saqlab qolgan bo'lsa-da, SIPRI uning arsenali taxminan 90 kallakdan iborat deb hisoblaydi. Shimoliy Koreya esa 60 ga yaqin kallakka ega bo'lishi mumkin va "eksponensial" kengayish maqsadini ilgari surmoqda.
SIPRI direktori Karim Haggagning so'zlariga ko'ra, ba'zi dunyo yetakchilari yadro qurollarini dushman davlat hujumidan himoya vositasi sifatida targ'ib qilmoqda, ammo bu yadroviy xavflarni sezilarli darajada oshirishi mumkin. Hisobot mualliflari Sovuq urushdan keyingi global yadro zaxirasining barqaror pasayishi kelgusi yillarda to'xtab, aksincha, yangi qurollarning joylashtirilishi tezlashishi mumkinligini ogohlantirmoqda.

Согласно новому докладу Стокгольмского института исследования проблем мира (SIPRI), девять ядерных государств мира модернизируют и расширяют свои арсеналы, ускоряя гонку вооружений, которая создает «новые риски» на фоне растущей глобальной напряженности.
По данным отчета, опубликованного в понедельник, по состоянию на январь 2025 года девять ядерных держав (Китай, Франция, Индия, Израиль, Северная Корея, Пакистан, Россия, Великобритания и США) обладали 12 187 ядерными боеголовками, из которых около 9 745 находились в военных запасах. Примерно 4 012 боеголовок были развернуты на ракетах и самолетах, а до 2 200 находились в состоянии повышенной готовности, то есть могли быть запущены в течение нескольких минут.
Россия и США остаются подавляющими ядерными державами, совместно владея примерно 83% боеголовок, доступных для военного использования, и почти 86% всего ядерного оружия в мире. SIPRI отмечает, что «масштабные» программы модернизации этих стран «вероятно, увеличат размер и разнообразие их арсеналов в будущем».
В докладе подчеркивается, что арсенал Китая, третий по величине в мире, вырос с примерно 600 до 620 боеголовок в годовом исчислении, что является самым быстрым темпом среди всех стран. Великобритания, как полагают, не увеличила свой арсенал в прошлом году, но ожидается его рост в будущем. Франция продолжила модернизацию, объявив о планах расширения числа боеголовок и прекратив публичное сообщение размера своего арсенала.
Индия, как считается, незначительно увеличила свой ядерный арсенал в 2025 году и продолжает разработку новых систем доставки, как и соседний Пакистан, который также накапливает расщепляющиеся материалы. Израиль сохраняет политику ядерной неопределенности, но SIPRI оценивает его арсенал примерно в 90 боеголовок. Северная Корея, по оценкам, собрала около 60 боеголовок и продолжает развивать возможности для «экспоненциального» расширения.
«Влиятельные голоса, включая некоторых мировых лидеров, выступают за ядерное оружие как гарантию защиты от нападения враждебного государства», — заявил директор SIPRI Карим Хаггаг. «Но зависимость национальных стратегий обороны и безопасности от ядерного оружия может значительно повысить ядерные риски». Исследователи предупреждают, что устойчивое снижение глобального ядерного арсенала после холодной войны может смениться ростом из-за замедления демонтажа устаревших боеголовок и ускорения развертывания нового оружия.