Peruda yakshanba kuni bo'lib o'tgan prezidentlik saylovlarida o'ng va chap qanot nomzodlari o'rtasidagi farq juda kichik. Ovozlarni sanash yakunlanayotgan bir paytda, o'ng qanot nomzodi Keyko Fujimori chap qanot raqibi Roberto Sanchesdan atigi 0,4 foizga oldinda.
92 foizdan ortiq saylov uchastkalari natijalari e'lon qilingan holda, Fujimori 50,2 foiz, Sanches esa 49,8 foiz ovoz to'plagan. Bu mamlakatdagi chuqur siyosiy qutblanishni ko'rsatadi. Qishloq joylardagi yakuniy byulletenlar hisobga olinganda farq yanada qisqarishi kutilmoqda.
Fujimori, sobiq qattiqqo'l prezident Alberto Fujimorining qizi, to'rtinchi marta saylovda qatnashmoqda. U jinoyatchilikka qarshi qattiq choralar va'da qilmoqda. Sanches esa sobiq psixolog va savdo vaziri bo'lib, kambag'allikka qarshi choralar va politsiya islohotini taklif qilmoqda.
Ikkala nomzod ham Peruning o'n yil ichidagi to'qqizinchi rahbariga aylanishga intilmoqda. Mamlakatda bir qator majburiy iste'folar va impichmentlar bo'lib o'tgan. Saylov natijalari 2021 yilgi ikkinchi turga o'xshaydi, o'shanda Fujimori va Kastilyo o'rtasidagi farq 50,1 foizga 49,9 foizni tashkil etgan edi.

В Перу подсчет голосов на президентских выборах, прошедших в воскресенье, приближается к завершению, и кандидаты от правых и левых сил идут ноздря в ноздрю. По данным на понедельник, обработано более 92% бюллетеней, правый кандидат Кейко Фухимори опережает левого соперника Роберто Санчеса всего на 0,4%.
Фухимори набрала 50,2% голосов, Санчес — 49,8%. Этот почти равный раскол иллюстрирует глубокую политическую поляризацию в южноамериканской стране. Ожидается, что разрыв сократится еще больше после подсчета голосов в сельских районах, где Санчес лидирует.
Фухимори, дочь бывшего жесткого президента Альберто Фухимори, баллотируется в четвертый раз. Она обещает жесткую борьбу с преступностью и введение чрезвычайного положения. Санчес, бывший психолог и министр торговли, предлагает меры по борьбе с бедностью и реформу полиции.
Оба кандидата стремятся стать девятым лидером Перу за последние десять лет, отмеченных чередой вынужденных отставок и импичментов. Текущий результат напоминает второй тур выборов 2021 года, когда Фухимори и Кастильо разделили голоса примерно 50,1% на 49,9%.