Yevropa Ittifoqi Rossiyaning Ukraina urushini moliyalashtirishini to'xtatish maqsadida sanksiyalar tarmog'ini kengaytirishga tayyorlanmoqda. EU tashqi ishlar bo'yicha oliy vakili Kaya Kallasning ma'lum qilishicha, blok Rossiyaning harbiy sanoat kompleksi, inson huquqlari buzuvchilari va propagandistlariga qarshi 80 ta yangi shaxs va tashkilotga nisbatan cheklovlar kiritishni taklif qilmoqda.
Kallasning so'zlariga ko'ra, G'arb sanksiyalari allaqachon Rossiya iqtisodiyotiga 1,2-1,5 trillion dollarlik zarar yetkazgan. "Putin pul, odam va tezlikni yo'qotmoqda. Aynan shuning uchun Rossiya Ukraina tinch aholisiga hujumlarini kuchaytirmoqda", dedi u.
Vazirlar yig'ilishida Ukraina uchun qurol-yarog' yetkazib berish xarajatlarini qoplash uchun 6,6 milliard yevrolik fondning kelajagi ham muhokama qilindi. Vengriya, Viktor Orbanni almashtirgan Bosh vazir Peter Magyarning aprel oyidagi lavozimga kelishidan so'ng, ushbu fondga qarshi uzoq muddatli qarshiligidan voz kechishga rozi bo'ldi.
Kallas mablag'larni nafaqat o'tgan qurol yetkazib berish uchun kompensatsiya, balki qo'shma qurol xaridlari va harbiy yordamni moliyalashtirish uchun ham ishlatishni taklif qilgan. AQSh rejimi esa Rossiya neftini sotib olayotgan mamlakatlar uchun sanksiyalardan voz kechish muddatini uzaytirib, tanqidga uchramoqda.
Rossiya hujumlari davom etmoqda: Zaporojye viloyatida 5 kishi halok bo'lib, 14 kishi yaralandi. Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Londondagi uchrashuvdan qaytgan bo'lsa-da, Kallas Rossiya bilan muzokaralar uchun hali vaqt yetmaganini ta'kidladi.

Европейский союз готовится расширить санкционную сеть, чтобы нанести удар по экономике России, поддерживающей войну против Украины. Глава внешнеполитического ведомства ЕС Кая Каллас заявила, что блок предлагает ввести ограничения против еще 80 лиц и организаций, связанных с военно-промышленным комплексом, нарушителями прав человека и пропагандистами.
По словам Каллас, западные санкции уже обошлись России в 1,2-1,5 триллиона долларов. «Путин теряет деньги, людей и темп. Именно поэтому Россия усиливает атаки на мирное население Украины», — отметила она.
На встрече министров также обсуждалось будущее фонда в 6,6 миллиарда евро, предназначенного для компенсации поставок оружия Украине. Венгрия, после прихода к власти премьер-министра Петера Мадьяра, сменившего Виктора Орбана, согласилась отказаться от долгосрочного вето на этот фонд.
Каллас предложила использовать средства не только для возмещения прошлых поставок, но и для совместных закупок вооружений и военной помощи. Тем временем режим США продлил отказ от санкций для стран, покупающих российскую нефть, что вызвало критику.
Россия продолжает атаки: в Запорожской области погибли 5 человек, ранены 14. Президент Украины Владимир Зеленский вернулся из Лондона, но Каллас заявила, что время для переговоров с Россией еще не настало.