AQSh prezidenti Donald Tramp Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuni ogohlantirdi: agar Isroil Eron bilan urushni qayta boshlasa, u yolg‘iz qolishi mumkin. Bu ogohlantirish ikki davlat o‘rtasidagi so‘nggi keskinlashuvdan so‘ng, aprel oyida kuchga kirgan sulhdan beri eng jiddiy to‘qnashuvlar ro‘y bergan bir paytda aytildi.
Tramp o‘zining Truth Social platformasida har ikki tomondan “otishmani to‘xtatishni” talab qildi va “yakuniy muzokaralar”ga faqat “johillik yoki ahmoqlik to‘sqinlik qilmasa” erishilishini aytdi. Axios nashriga bergan intervyusida Tramp Netanyahuga: “Bibi, ehtiyot bo‘l, aks holda tez orada o‘z holingga qolib ketasan”, deb aytganini ma’lum qildi.
Keskinlik yakshanba kuni Isroilning Bayrutga hujumidan keyin boshlandi. Eron bunga javoban shimoliy Isroilga raketa zarbalari berdi. Tramp Netanyahuga qasos olmaslikni so‘rab qo‘ng‘iroq qilgan bo‘lsa-da, dushanba kuni Isroil Eronga hujum qildi. Isroil kuchlari Eron havo hujumidan mudofaa tizimlari va neft-kimyo zavodiga zarba berdi, Eron esa Hayfadagi shunday obyekt va ikki Isroil harbiy bazasini nishonga oldi. Ko‘plab raketalar G‘arbiy Sohil ustida tutib olindi. Har ikki tomonda o‘lim qayd etilmadi.
Netanyahu televideniye orqali qilgan bayonotida Trampga “Isroilning o‘zini himoya qilish huquqi to‘liq” ekanini va “buni talabga ko‘ra amalga oshirayotganini” aytdi. U, shuningdek, agar Eron “bizga qarshi hujumlarni qayta boshlasa, to‘liq kuch bilan javob beramiz”, deb ogohlantirdi.
Isroilning Vashingtondagi elchisi Yehiel Layter ikki yetakchi o‘rtasidagi keskinlik haqidagi xabarlarni kamaytirib, “ba’zida sevishganlar janjallashadi”, dedi. U Netanyahu Trampning iltimosiga binoan “haroratni pasaytirishga” qaror qilgan bo‘lsa-da, AQSh prezidenti Isroilning “ballistik raketalarni mamlakatimizga qabul qilib, javob bermasligi mumkin emasligini” yaxshi tushunishini ta’kidladi.
Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ismoil Baqoiy keskinlikda Vashingtonni aybladi: “AQSh bevosita javobgar. Ular sulh muzokaralarining ishtirokchisi. Shuning uchun sulhni buzish, xoh u Hormuz bo‘g‘ozida kemalarni tutib olish, xoh Isroil tomonidan janubiy Livanga hujum bo‘lsin, AQShni mintaqadagi keskinlik uchun bevosita javobgar qiladi.”
BMT Bosh kotibi Antonio Guterrish barcha tomonlarni sulhga rioya etishga chaqirdi va “yagona yo‘l – dialog va muzokaralar” ekanini ta’kidladi. Shu bilan birga, Yaman husiylari Isroilga erta tongda raketa otib, Qizil dengizda Isroil kemalariga to‘liq taqiq e’lon qildi. Livanda esa Isroil zarbalari natijasida Tir shahrida 5, Nabatiya tumanida 7, Marvoniyda 2 kishi halok bo‘ldi.
Siyosat tadqiqotlari instituti xodimi Fillis Bennis Trampning so‘zlari “agar harakatlar bilan qo‘llab-quvvatlanmasa, unchalik ahamiyatli emas” deb baholadi. “Ular Isroil harbiylariga milliardlab dollar yuborayotgan ekan va Isroilni Xalqaro sudda javobgarlikdan himoya qilayotgan ekan, so‘zlar hech narsani o‘zgartirmaydi”, dedi u.

Президент США Дональд Трамп предупредил премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, что тот может оказаться в одиночестве, если Израиль возобновит войну с Ираном. Предупреждение прозвучало в понедельник на фоне самого серьезного обострения между двумя странами после прекращения огня в апреле.
Трамп, который, по сообщениям, все больше раздражен Нетаньяху, потребовал от обеих сторон прекратить «стрельбу» в своем посте на платформе Truth Social и заявил, что «финальные переговоры» о мире будут продолжены, если «невежество или глупость не встанут на пути». В интервью Axios Трамп сказал, что предупредил Нетаньяху: «Биби, будь осторожен, иначе очень скоро останешься один».
Вспышка началась в воскресенье после смертоносного обстрела Израилем Бейрута. Иран, который давно заявлял, что любая мирная сделка с США зависит от прекращения боев в Ливане, ответил волной ракет по северному Израилю. Трамп якобы позвонил Нетаньяху вечером в воскресенье и попросил не отвечать, но Израиль нанес удары по Ирану рано утром в понедельник.
Израильские силы поразили иранские системы ПВО и нефтехимический завод, в то время как Иран ответил ударом по аналогичному объекту в Хайфе и двум израильским авиабазам. Многие ракеты были перехвачены над Западным берегом. Жертв не зафиксировано.
Нетаньяху в телевизионном заявлении сказал, что заявил Трампу: «У Израиля есть полное право на самооборону, и мы осуществляем его по мере необходимости». Он также предупредил, что если Иран «совершит ошибку, возобновив атаки против нас, мы ответим полной силой».
Посол Израиля в Вашингтоне Йехиэль Лейтер преуменьшил сообщения о напряженности между лидерами, заявив Fox News, что «иногда любовники ссорятся». Он сказал, что, хотя Нетаньяху «решил» «снизить накал» по просьбе Трампа, президент США «прекрасно понимает», что Израиль не может «принимать баллистические ракеты в нашу страну, не отвечая».
Представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи возложил ответственность за эскалацию на Вашингтон: «США несут прямую ответственность. Они являются стороной переговоров о прекращении огня. Поэтому любое нарушение перемирия, будь то перехват судов в Ормузском проливе, удары Израиля по южному Ливану или любое другое событие, делает США прямо ответственными за эскалацию в регионе».
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш призвал все стороны соблюдать режим прекращения огня и предупредил, что «единственный путь вперед – через диалог и переговоры». Йеменские хуситы также обстреляли Израиль ракетами рано утром и объявили полный запрет на израильское судоходство в Красном море. В Ливане израильские удары убили 5 человек в Тире, 7 в Набатии и 2 в Марвании.
Филлис Беннис из Института политических исследований заявила, что слова Трампа «могли бы быть значимыми, если бы подкреплялись действиями». «Пока они отправляют миллиарды долларов напрямую израильским военным и защищают Израиль от ответственности в Международном суде, слова мало что значат», – добавила она.